29.09.2015
+-------------------------------+
|                |
+-------------------------------+
|  ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ |
+-------------------------------+
|      ПОСТАНОВА      |
+-------------------------------+
| від 1 вересня 2015 року № 215 |
+-------------------------------+

Про деякі питання організації роботи Чернівецької обласної виборчої комісії

До Центральної виборчої комісії 8 та 25 серпня 2015 року надійшли постанови Чернівецької обласної виборчої комісії від 31 липня 2015 року № 1 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради" та від 18 серпня 2015 року № 2 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради".

Розглянувши зазначені постанови, Центральна виборча комісія встановила їх невідповідність законодавству України про місцеві вибори.

Так, згідно з частиною першою статті 81 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10 липня 2010 року № 2487-VI (далі - Закон), що втратив чинність 8 серпня 2015 року у зв’язку з прийняттям Закону України "Про місцеві вибори", у разі коли депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинено на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку місцевої організації партії.

За змістом статті 80 Закону особа, обрана депутатом у багатомандатному виборчому окрузі, для її реєстрації, у встановлені цією нормою строки зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії передбачені указаною статтею документи, на підставі яких територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію відповідного депутата. У разі невиконання без поважних причин особою, обраною депутатом у багатомандатному виборчому окрузі, вказаних вимог територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом у багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від відповідної місцевої організації партії та реєструє його в установленому порядку.

Аналогічні положення містяться в Законі України "Про місцеві вибори" (статті 89, 90).

За наявною в Центральній виборчій комісії інформацією повноваження депутата Чернівецької обласної ради Папієва М.М., обраного в багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 2010 року від Чернівецької обласної організації Партії регіонів, достроково припинено на підставі пункту 4 частини першої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Чернівецькою обласною виборчою комісією було визнано обраними і зареєстровано депутатами Чернівецької обласної ради 40 осіб із виборчого списку кандидатів у депутати зазначеної ради від Чернівецької обласної організації Партії регіонів.

Чернівецька обласна виборча комісія 31 липня 2015 року, розглянувши лист Чернівецької обласної ради про дострокове припинення повноважень депутата Чернівецької обласної ради Папієва М.М., прийняла постанову № 1, якою відмовила "в реєстрації Самойлова Володимира Сергійовича по багатомандатному виборчому округу за списком Чернівецької обласної організації Партії Регіонів, як наступного за № 41 депутатом Чернівецької обласної ради у зв’язку з тим, що він вибув з "Партії Регіонів".

Разом з тим, постановою Чернівецької обласної виборчої комісії від 18 серпня 2015 року № 2 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради" визнано обраним та зареєстровано депутатом Чернівецької обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі Курика Іллю Миколайовича, включеного до виборчого списку Чернівецької обласної організації Партії регіонів за № 43.

Натомість законодавством України, що діяло на час прийняття рішення Чернівецької обласної виборчої комісії від 31 липня 2015 року № 1, а також Законом України "Про місцеві вибори" встановлено обов’язок територіальної виборчої комісії у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, визнати обраним наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку місцевої організації партії. Водночас не передбачено прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відмову в реєстрації депутатом місцевої ради наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку місцевої організації партії у зв’язку з припиненням його членства в політичній партії, від місцевої організації якої його було висунуто кандидатом.

При цьому Центральна виборча комісія зазначає, що постанова Чернівецької обласної виборчої комісії від 18 серпня 2015 року № 2 містить посилання на положення закону, який на момент її прийняття втратив чинність.

За змістом частини третьої статті 19 Закону України "Про місцеві вибори" територіальні виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції України та законів України.

Частиною першою статті 20 вказаного Закону передбачено, що виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

За змістом пункту 1 частини першої статті 19 Закону України "Про місцеві вибори" Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Частиною дев’ятнадцятою статті 27 зазначеного Закону передбачено, що рішення територіальної виборчої комісії, яке суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.

Зважаючи на вказане, Центральна виборча комісія вважає за необхідне скасувати постанови Чернівецької обласної виборчої комісії від 31 липня 2015 року № 1 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради" та від 18 серпня 2015 року № 2 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради" як такі, що суперечать законодавству України про місцеві вибори.

Враховуючи викладене, згідно з частиною першою статті 19, частиною дев’ятнадцятою статті 27 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись статтями 11 - 13, частиною першою статті 16, пунктом 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скасувати постанови Чернівецької обласної виборчої комісії від 31 липня 2015 року № 1 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради" та від 18 серпня 2015 року № 2 "Про реєстрацію депутата Чернівецької обласної ради".

2. Звернути увагу Чернівецької обласної виборчої комісії на необхідність неухильного дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав громадян України під час підготовки і проведення місцевих виборів та організації своєї роботи.

3. Цю постанову надіслати Чернівецькій обласній виборчій комісії, Чернівецькій обласній раді, а також оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

+------------------------------+----------------+
| Голова
Центральної виборчої комісії | М.ОХЕНДОВСЬКИЙ |
+------------------------------+----------------+