31.10.2015
+-------------------------------+
|                |
+-------------------------------+
|  ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ |
+-------------------------------+
|      ПОСТАНОВА      |
+-------------------------------+
| від 13 жовтня 2015 року № 435 |
+-------------------------------+

Про скасування постанов Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 12 жовтня 2015 року № 53 та № 54

До Центральної виборчої комісії 13 жовтня 2015 року надійшли копії постанов Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (далі - Херсонська міська виборча комісія) від 12 жовтня 2015 року № 53 "Про відмову в реєстрації Сальдо В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутого херсонською міською партійною організацією політичної партії "Наш Край" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року" та № 54 "Про повторний розгляд заяви  про реєстрацію Сальдо Володимира Васильовича та відмову в реєстрацію Сальдо Володимира Васильовича кандидатом на посаду Херсонського міського голови".

Розглянувши зазначені копії постанов Херсонської міської виборчої комісії, Центральна виборча комісія встановила.

Херсонська міська виборча комісія постановою від 1 жовтня 2015 року № 26-7 відмовила в реєстрації Сальда В.В. кандидатом на посаду Херсонського міського голови на чергових виборах 25 жовтня 2015 року, а постановою, датованою тим самим числом, № 27-2 - у реєстрації Сальда В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

Рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року в частині відмови в задоволенні вимог Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" та зобов’язання Херсонської міської виборчої комісії повторно розглянути заяву Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених частиною третьою статті 43 Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закон), скасовано та прийнято в указаній частині нову постанову, якою позовні вимоги Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" задоволено повністю.

Разом з тим, зазначеним рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду зобов’язано Херсонську міську виборчу комісію повторно розглянути заяву про реєстрацію Сальда Володимира Васильовича кандидатом на посаду Херсонського міського голови та прийняти рішення про реєстрацію його кандидатом на посаду Херсонського міського голови. В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року залишено без змін.

Крім того, рішенням Одеського апеляційного адміністративного суду  від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3251/15-а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року скасовано в частині відмови в задоволенні вимог Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" щодо зобов’язання Херсонської міської виборчої комісії повторно розглянути заяву Херсонської міської партійної організації політичної партії "НАШ КРАЙ" про реєстрацію Сальда В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим зазначеною місцевою організацією партії у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених частиною дев’ятою статті 41 Закону.

Одеським апеляційним адміністративним судом у цій частині ухвалено нове рішення, яким зобов’язано Херсонську міську виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію кандидатом у депутати Херсонської міської ради Сальда В.В., висунутого Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року. В іншій частині вказану постанову Херсонського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Враховуючи, що Херсонською міською виборчою комісією зазначені судові рішення не були виконані, постановою Центральної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року № 402 "Про окремі питання організації роботи Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області" встановлено факт одноразового грубого порушення Херсонською міською виборчою комісією вимог Конституції України та законів України, у зв’язку з чим достроково припинено повноваження усього складу цієї виборчої комісії та зобов’язано Херсонську міську виборчу комісію після сформування її нового складу на виконання постанов Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а та № 821/3251/15-а прийняти рішення про реєстрацію кандидатом на посаду Херсонського міського голови Сальда Володимира Васильовича, а також прийняти рішення про його реєстрацію кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, до 12 жовтня 2015 року включно.

12 жовтня 2015 року Херсонська міська виборча комісія прийняла постанову № 53, якою вирішила відмовити в реєстрації кандидата в депутати Херсонської міської ради Сальда В.В., висунутого Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, та постанову № 54, якою відмовила в реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови Сальда В.В.

У зв’язку із цим Центральна виборча комісія зазначає, що частиною п’ятою статті 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

При цьому  за змістом частини дев’ятої статті 99 (далі - Закон) виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Також відповідно до частини першої статті 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для виконання всіма суб’єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

Частиною четвертою статті 19 Закону встановлено, що рішення Центральної виборчої комісії є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами виборчого процесу, в тому числі територіальними, дільничними виборчими комісіями, а також органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями.

Водночас Центральна виборча комісія зауважує, що встановлений частиною дев’ятою статті 41 та частиною четвертою статті 43 Закону припинювальний строк для прийняття територіальною виборчою комісією рішення стосовно реєстрації кандидата не може бути застосований у разі допущення протиправної бездіяльності територіальною виборчою комісією та у зв’язку із цим вчинення дій /прийняття рішення, спрямованих на поновлення порушених прав, на виконання рішення суду, що набрало законної сили, або рішення Центральної виборчої комісії, що є обов’язковим для виконання всіма суб’єктами виборчого процесу, у тому числі виборчими комісіями нижчого рівня, згідно із статтею 13 Закону України "Про Центральну виборчу комісію".

Як вбачається з постанов Херсонської міської виборчої комісії від 12 жовтня 2015 року № 53 та № 54, указана комісія, посилаючись на постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 6 жовтня 2015 року в справі № 821/3250/15-а та № 821/3251/15-а та постанову Центральної виборчої комісії від 8 жовтня 2015 року № 402, якими її зобов’язано прийняти рішення про реєстрацію кандидатом на посаду Херсонського міського голови Сальда Володимира Васильовича, а також прийняти рішення про його реєстрацію кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, усупереч їх вимогам відповідних рішень не прийняла, що свідчить про невідповідність указаних постанов Херсонської міської виборчої  комісії Конституції України та Закону.

Згідно з частиною третьою статті 19 Закону територіальні виборчі комісії зобов’язані діяти відповідно до Конституції України та законів України.

За змістом пункту 1 частини першої статті 19 Закону Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Частиною дев’ятнадцятою статті 27 Закону передбачено, що рішення територіальної виборчої комісії, яке суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.

Крім того, згідно з пунктом 5 частини першої статті 24 Закону Центральна виборча комісія може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення.

З огляду на викладене Центральна виборча комісія вважає за необхідне скасувати постанови Херсонської міської виборчої комісії від 12 жовтня 2015 року № 53 "Про відмову в реєстрації Сальдо В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутого херсонською міською партійною організацією політичної партії "Наш Край" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року" та № 54 "Про повторний розгляд заяви про реєстрацію Сальдо Володимира Васильовича кандидатом на посаду Херсонського міського голови" як такі, що суперечить законодавству України.

Водночас Комісія вважає за необхідне з метою захисту виборчих прав суб’єктів виборчого процесу вирішити питання щодо реєстрації кандидатом на посаду Херсонського міського голови Сальда Володимира Васильовича, а також його реєстрації кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

Враховуючи викладене, відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 19, пункту 5 частини першої статті 24, частини дев’ятнадцятої статті 27 Закону України "Про місцеві вибори", керуючись статтями 11 - 13, частиною першою статті 16, пунктами 1, 9 статті 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія постановляє:

1. Скасувати постанови Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 12 жовтня 2015 року № 53 "Про відмову в реєстрації Сальдо В.В. кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутого херсонською міською партійною організацією політичної партії "Наш Край" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року" та № 54 "Про повторний розгляд заяви про реєстрацію Сальдо Володимира Васильовича та відмову в реєстрацію Сальдо Володимира Васильовича кандидатом на посаду Херсонського міського голови".

2. Зобов’язати заступника голови та секретаря Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області забезпечити до 13 години 14 жовтня 2015 року доставку до Центральної виборчої комісії оригіналів поданих до цієї комісії Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" документів щодо реєстрації кандидатом на посаду Херсонського міського голови Сальда Володимира Васильовича, а також його реєстрації кандидатом у депутати Херсонської міської ради, висунутим Херсонською міською партійною організацією політичної партії "НАШ КРАЙ" у багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.

3. Звернути увагу Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області  на необхідність неухильного дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав суб’єктів виборчого процесу під час підготовки і проведення місцевих виборів.

4. Копію цієї постанови надіслати Херсонській міській виборчій комісії Херсонської області.

5. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

+------------------------------+----------------+
| Голова
Центральної виборчої комісії | М.ОХЕНДОВСЬКИЙ |
+------------------------------+----------------+