22.01.2015

Шановні члени Кабінету Міністрів України, шановні представники ЗМІ!

Сьогодні на порядку денному низка дуже важливих рішень, які треба прийняти Уряду, які потребують також схвалення Верховною Радою України.

Перше, що стосується Збройних Сил України. Уряд України вносить до Парламенту Закон «Про збільшення загальної чисельності Збройних Сил України». Ми пропонуємо встановити чисельність Збройних Сил України у кількості 250 тис. осіб, це збільшення 68 тис. людей. Це важливе рішення, яке фінансово забезпечене Урядом.

Нагадаю, що загалом на фінансування національної безпеки і оборони в поточному році передбачено 90 млрд. грн., це рекордна цифра, яка перевищує 5,2% від ВВП, бюджет 2015 року є оборонним і військовим бюджетом. Саме тому ми звертаємось до Парламенту буквально в перший день прийняти відповідний законопроект і збільшити граничну чисельність ЗСУ до 250 тис. осіб, з яких 204 тис. це будуть військовослужбовці.

Окремо хотів би також звернутись до Парламенту із проханням підтримати проект Закону "Про порядок визнання терористичних організацій". Уряд пропонує наділити РНБО, рішення якої вводяться в дію указами Президента України, щодо визнання терористичних організацій та визначення списку таких терористичних організацій указом Президента України.

Друге. Ми вводимо спеціальну процедуру судового визнання терористичних організацій. Зараз російські терористи посилили свої обстріли, щойно я був проінформований про шквал обстрілів на Авдіївку. 36 тис. людей в Авдіївці 5-ий день без води. Основна мета російських терористів в Авдіївці – це знищити один з найбільших в Європі коксохімічних заводів. Там протягом тривалого періоду обстрілюють росіяни його з "Градів", якщо завод буде знищено, а саме це є метою росіян, то це означає, що вони хочуть зупинити в цілому весь металургійний комплекс України, так як без коксу неможливо виплавити сталь. І нам прийдеться приймати оперативні рішення для того, щоб забезпечити коксом з інших країн світу. Але це неможливо зробити швидко. І абсолютно зрозуміло, що завдання російських терористів – знищення українців і знищення української економіки.

Я прошу окремо по Авдіївці, Геннадію Григоровичу, Вас прошу включити Авдіївку терміново в перелік населених пунктів, по яких здійснюється антитерористична операція. І Ви також зв’яжіться з мером. Якщо необхідні якісь кошти з резервного фонду, там зараз знаходиться і Міністр внутрішніх справ, і Секретар Ради національної безпеки і оборони, Уряд готовий допомогти.

І третє питання. Зв’яжіться, будь ласка, з власниками коксохіму. Ми туди вже відправили Службу з надзвичайних ситуацій. Що треба туди кинути, які сили і засоби? Будь ласка, треба вжити невідкладних заходів з цього питання.

Окремо до Міністерства оборони і Міністерства внутрішніх справ – підсилити оборону і охорону Авдіївки та зробити все для того, щоб захистити мирних громадян від російських терористів.

Мені абсолютно зрозуміло, з чим пов'язана ескалація ситуації. І те, що Росія далі відправляє свої війська і живу силу саме з російської території має дві цілі. Перша ціль – зірвати мобілізацію і зірвати підготовку українських Збройних Сил до ефективної оборони. І друга ціль – зірвати наші переговори з нашими іноземними партнерами, в тому числі з Міжнародним валютним фондом.

Тому, шановні колеги, ми робимо свою роботу. Сьогодні Президент України знаходиться в Давосі, і будуть перемовини з Директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду. Разом з Президентом – урядова делегація і Міністр фінансів, і відбуде Міністр економіки, так як західна підтримка наших реформ вкрай необхідна.

Що стосується мобілізації і забезпечення Збройних Сил відповідним речовим майном, грошовими коштами. Сьогодні Уряд прийме рішення, яке дасть можливість Міністерству оборони України в оперативному порядку приймати рішення щодо забезпечення речовим майном, щоб не затягувати мобілізацію, з одного боку, а з іншого боку, забезпечити всіх військовослужбовців необхідним військовим спорядженням.

Декілька тем по енергетиці. Три теми. Перша – електроенергія, друга – газ, третя – нафта.

По контрактах на імпорт і експорт електроенергії, які були підписані українськими державними енергетичними компаніями, я даю доручення розпочати службове розслідування щодо діяльності посадових осіб Міністерства енергетики та вугільної промисловості і керівництва державних компаній при підписанні контрактів як на імпорт електричної енергії з Російської Федерації, так і на постачання електричної енергії на українську територію, що є АР Крим.

Я так дивлюся, що у цих контрактів з'явився адвокат – російський Прем'єр. Він вчора випустив ціле повідомлення. Гарна новина в тому, що російський Прем’єр-міністр почав писати українською мовою і англійською також. Це правильно. Треба вивчати українську мову.

Погана новина, і я вимагаю при проведенні розслідування встановити, хто погоджував умови контракту, чому в контракті місце розгляду спорів – місто Москва, і доповісти Уряду протягом 10 днів. Після цього я проінформую Президента України, Парламент і, звичайно, народ України про те, які умови контракту відповідають інтересам України, а які, як написав Медведєв Д.А. у своєму пості, не відповідають інтересам України (українською мовою все-таки люди пишуть).

Щодо газу. Також вчора були заяви наших північних сусідів. Я просто ще раз хотів би нагадати. Україна підписала тристоронній контракт: Європейський Союз, Україна і наші північні сусіди. Ми виконуємо кожне слово і кожну цифру цього контракту. Ми забезпечили транзит газу до Євросоюзу і найважливіше, що нам вдалось зробити у грудні, – це якщо в 2013 році з Росії ми купували 95% газу, то в 2014 році в грудні ми купили тільки 33% газу. Якщо наші північні сусіди будуть себе далі поводити так, як вони поводять, вони остаточно втратять український ринок. Ми ніколи не просили знижок, ми керувались тільки одним принципом – ринок.

Саме на таких умовах сьогодні ми і здійснюємо всі розрахунки із усіма нашими партнерами. Ще раз хочу підкреслити, що 2013 року 5% – це газ, який йшов з ЄС, 95% – це газ, який йшов з Росії, грудень минулого року 67% – це газ, який йде з ЄС, і 33% – це газ, який йде з Російської Федерації.

Тому ми звертаємось до росіян бути дуже зваженими у будь-яких заявах, тому що ситуація на світовому ринку енергетичних ресурсів кардинально змінилась. Ще раз хотів би нагадати по різного роду дискусіях, хто кому винен, у Стокгольмському арбітражному суді знаходиться позов України, а саме компанії НАК "Нафтогаз" проти російського "Газпрому", де ми вимагаємо з російського "Газпрому" стягнення 6 млрд. дол. США. Суд розбереться.

Третє питання, яке стосується нафти, також я звертаюсь до Парламенту з проханням підтримати нову редакцію Закону "Про порядок скликання зборів акціонерів в акціонерних товариствах". Нагадаю, що була спроба Верховної Ради України допомогти скликати збори в компаніях, де є державна частка. На превеликий жаль, ця спроба не така вдала, тому що цей закон не покриває компанію "Укрнафта". Відповідно до прийнятого закону він не розповсюджується на компанію "Укрнафта".

Саме тому Уряд України підготував проект закону, який дасть можливість українській державі скликати збори акціонерів по всіх компаніях, де є державна частка 50 плюс 1, і не тільки скликати збори акціонерів, але, і в цьому проекті закону передбачений механізм, й отримання дивідендів після того, як відповідні збори акціонерів скликані.

Нагадаю, що 2,5 місяці тому Уряд України скликав все-таки збори компанії "Укрнафта". І рішенням загальних зборів акціонерів цієї компанії розподілені дивіденди у розмірі 1,7 млрд. грн. Тому ми очікуємо від менеджменту компанії виконання цього рішення загальних зборів акціонерів.

Окремо хотів би зазначити, що до мене прийшла офіційна нотифікація від акціонерів компанії "Укрнафта" про те, що недержавні акціонери цієї компанії вимагають від України погашення заборгованості, точніше, компенсації збитків у розмірі, як зазначено у нотифікації, 5 млрд. дол. США.

Саме тому я даю доручення, перше – невідкладно подати проект Закону "Про порядок скликання зборів акціонерів" до Парламенту.

Друге – я звертаюсь до членів Парламенту не «в попихах», а спокійно проголосувати закон і дати можливість Уряду виконувати свою функцію по контролю над державними компаніями або над компаніями, де є державна частка.

Третє – Державній фіскальній службі вжити заходів до стягнення всіх податків і зборів з компаній, де є державна частка, в тому числі це стосується рент.

Четверте – НАК „Нафтогаз України” як акціонеру компанії "Укрнафта" разом з Мін'юстом невідкладно підготувати заперечення на позов недержавних акціонерів компанії "Укрнафта" для того, щоб зняти це питання.

П'яте – повторюю доручення, яке вже було видано письмово, скликати загальні збори акціонерів "Укрнафти". Питання порядку денного, в тому числі – зміна менеджменту компанії.

В принципі, це загальний порядок денний сьогодні.