27.01.2015

Делегація Державного агентства земельних ресурсів України здійснила першу навчальну поїздку до Королівства Нідерландів у рамках проекту Твіннінг «Сприяння розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні». Українським фахівцям є цікавим досвід Нідерландів, оскільки ця держава, не зважаючи на невелику територію, що становить 42,5 тис. кв. км, є одним з основних експортерів продукції агропромислового комплексу в Європі.

У ході першого навчального візиту українські фахівці ознайомилися із здобутками голландських колег щодо розвитку системи кадастру та ринку земель.

Також українські фахівці відзначають ефективний досвід Нідерландів у проведенні консолідації земель. З цих питань Нідерланди є лідером у Європейському Союзі, а тому напрацювання голландців у даній сфері планується у подальшому застосовувати в Україні.

Так, за останні 80 років державні органи Нідерландів, що відповідають за управління земельними ресурсами, впорядкували близько 1,7 млн. га земель. Основними мотивами для проведення консолідації були: збільшення ефективності функціонування дрібних фермерських господарств, недопущення продовольчого дефіциту та запобігання негативним наслідкам природних катаклізм. Реконструкція земель проводиться в Нідерландах для підвищення їх ефективності використання та прискорення відновлення. Адаптація земельних ділянок здійснюється для реалізації великих інфраструктурних проектів та має на меті розвиток земель. Консолідація за угодою проводиться на добровільній основі, кінцевою метою якої є перерозподіл земельних масивів.

Під час навчального візиту представники служби з управління земельними і водними ресурсами Королівства Нідерландів (DLG) поділилися також досвідом з фахівцями Держземагентства України щодо ролі та функцій DLG у проведенні децентралізації. Так, у 2007 році до 12 провінцій Королівства Нідерландів було передано повноваження виконання функцій будівництва та управління розвитком сільської місцевості. У результаті децентралізації суттєво зменшилося адміністративне навантаження на органи влади на державному рівні та скоротилися бюджетні видатки на 600 млн євро.

Загалом, як відзначають українські та голландські учасники проекту Твіннінг, подібний обмін досвідом має сприяти грамотній організації та розвитку ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні. Це також забезпечить вагому фахову підтримку України щодо виконання порядку денного асоціації Україна – ЄС та впровадження положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.