29.01.2015

Від проекту Твіннінг 31 український фахівець отримав міжнародний сертифікат у сфері консолідації земель та землеустрою. Сертифікати були видані після завершення навчального курсу, що відбувався у рамках проекту Твіннінг «Сприяння розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні».

Під час навчального курсу фахівці, які представляли Держземагентство, Мінагрополітики, Мінрегіон та Інститут економіки і прогнозування НАНУ, використовуючи картографічні матеріали українських сіл та прилеглих територій, вчилися розробляти плани консолідації земель з урахуванням інтересів сільської громади з огляду на кращі практики країн ЄС.  Особливу увагу експерти проекту Твіннінг приділили стратегічним та практичним питанням консолідації земель.

Такі заняття мали на меті допомогти українським фахівцям по-іншому розглядати цілі консолідації земель, а саме не тільки для підвищення продуктивності сільськогосподарського виробництва, а й для розвитку сільських територій в цілому.

Довідково

Реалізацію проекту Твіннінг «Допомога у розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні» розпочато 8 січня 2014 року. Строк реалізації проекту – 21 місяць.

Право на реалізацію проекту зі сторони ЄС було надано консорціуму, який складається з Королівства Нідерландів, Федеративної Республіки Німеччина і Литовської Республіки.

До прикладу, у Нідерландах протягом кількох десятиліть діє Національна програма консолідації земель на 500 000 га, що охоплює 25% площі цієї країни. Щороку до національної програми додається 40 000 га, і така сама площа охоплюється за рік проектами консолідації. План консолідації земель починає виконуватися, коли половину необхідних земель придбано у володіння Урядової служби управління земельними і водними ресурсами. Таким чином, у період після Другої світової війни донині реалізовано приблизно 650 проектів консолідації земель на площу 2,47 млн. гектарів. При цьому кількість ферм знизилася з  250000 у 1945 році до 90000 на сьогодні, з одночасним підвищенням ефективності ведення фермерської діяльності.

У Литві реалізовано загалом 53 пілотних проекти, усі на добровільній основі. На думку європейських експертів, Литва, як і Україна, поки що не готова до запровадження примусової консолідації земель. Національна земельна служба Литви проводить роз’яснювальну роботу серед землевласників, звертаючи увагу на переваги від консолідації земель. Так, скорочення відстані на 1 км від центру ферми до ділянки та покращення конфігурації і площі земельної ділянки приносить економічну вигоду від консолідації земель у розмірі приблизно на 12,74-13 євро/га.

Загальною метою проекту Твіннінг є:

Розвиток ринку сільськогосподарських земель в Україні, що є однією з найважливіших урядових проблем. Розвиток ринку земель у сільській місцевості розглядається як стимул для розвитку економіки України.

Допомога у створенні ринкової земельної та аграрної політики на основі запровадження ефективного ринку земель. Ціноутворення на землю повинно відповідати якнайбільше механізмам ринкової економіки, в поєднанні з необхідністю забезпечити гідні умови життя для фермерів і сталі умови розвитку сільської місцевості.