30.01.2015

У Міністерстві соціальної політики відбувся круглий стіл «Факультативний протокол про участь дітей у збройних конфліктах до Конвенції ООН про права дитини та проблеми його імплементації». Учасники круглого столу обговорили питання забезпечення прав і свобод дітей, які стали жертвами збройного конфлікту.

У зв’язку з бойовими діями у східних регіонах сьогодні в нашій державі склалась нелегка ситуація. У складних і небезпечних умовах опинились багато сімей, зокрема, велика кількість дітей та молоді. Існує нагальна потреба в організації роботи з надання їм правової та соціальної допомоги. Для вирішення цих першочергових проблем необхідно внести зміни до законодавства України. Актуальним у цьому напрямку буде розробка та втілення алгоритму дій осіб, які несуть відповідальність за дітей, в екстрених ситуаціях.

Саме над покращенням законодавчої бази працювала команда проекту «Забезпечення доступу внутрішньо переміщених осіб до адміністративних послуг та освіти» Всеукраїнської благодійної фундації «Право на захист». Робота над проектом тривала з 1 жовтня 2014 року до 31 січня 2015 року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Правові аналітики ВБФ «Право на захист» працювали над змінами до законів України, спираючись на такі міжнародні стандарти захисту прав дітей як Конвенція ООН про права дитини, Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах, Паризькі зобов’язання щодо захисту дітей від незаконного вербування чи використання збройними силами або озброєними групами та Паризькі принципи та керівні вказівки щодо дітей, пов’язаних зі збройними силами чи озброєними угрупуваннями та інші.

Адвокаційний експерт ВБФ «Право на захист» Ельвіра Зейтуллаєва і правовий аналітик Олена Виноградова розповіли про запропоновані зміни до низки законів України, зокрема, “Про протидію торгівлі людьми”, “Про охорону дитинства”, “Про безоплатну правову допомогу”, “Про оздоровлення та відпочинок дітей” та інших. Серед основних змін – внесення доповнень про зобов’язання держави надавати безоплатну правову допомогу, проводити інформаційну кампанію щодо захисту прав дітей, організовувати евакуацію із зони бойових дій та інше.

Під час круглого столу заступник директора Департаменту з питань захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики Володимир Вовк зазначив, що наразі Міністерство здійснює роботу за двома напрямками: оперативні дії щодо вивезення дітей і сімей із небезпечної зони і пошуку фінансування для евакуаційних заходів; довготривалі дії щодо внесення змін до законодавства України для захисту прав дітей, постраждалих від збройного конфлікту і тимчасової окупації.

У роботі круглого столу взяв участь Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, який зазначив, що Міністерство соціальної політики в деяких питаннях бере на себе координуючу роль щодо захисту дітей від збройного конфлікту. Він наголосив на тому, що потрібно системно працювати з населенням східних регіонів щодо роз’яснення ситуації в країні та обґрунтування необхідності евакуації.

В обговоренні також взяли участь представники Данської ради з прав біженців, міжнародної організації “SavetheChildren” в Україні, організації “ЛаСтрада - Україна”, жіночого консорціуму України і Всеукраїнської благодійної фундації “Право на захист”. Представники цих організацій розповіли про результати своєї діяльності, підкресли спільні напрямки роботи та висловили готовність співпрацювати з іншими організаціями для вирішення проблем дітей в Україні.