03.02.2015

Експерти ЄС поділилися з фахівцями органів земельних ресурсів України найкращими практиками протидії проявам корупції у сфері земельних відносин у своїх країнах. У рамках проекту Твіннінг «Сприяння розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні» голландські та литовські експерти провели  в Держземагентстві України навчальний семінар по боротьбі з корупцією.

У ході семінару українські фахівці під керівництвом європейських експертів опрацьовували рішення для звуження корупційних ризиків, зокрема у процесі реєстрації земель.

Надалі ідеї та набутий досвід застосовуватимуться при розробленні нових законодавчих ініціатив, а також реалізовуватимуться на практиці на місцях.

«Корупційні ризики можна звести нанівець, якщо подбати про це на етапі розроблення законів і правил», – зауважив у ході семінару  представник Міністерства сільського господарства Литовської Республіки Аудрюс Петкявічус.

Литовські експерти також висловлюють переконання, що найголовніша зброя у боротьбі з корупцією – публічність ухвалення державних рішень, відкритість даних та прозорість заходів у сфері земельних відносин. Прикладом прозорості у галузі стало запровадження у Литві он-лайн-аукціонів, для участі в яких потенційні учасники вносять 5% від стартової ціни лота, які зараховуються на користь держави, якщо учасник виграв, однак відмовився від оплати лота.

У Нідерландах оцінка державних земель для продажу завжди проводиться незалежною особою, а визначену стартову ціну перевіряє державний службовець на основі нещодавніх трансакцій на прилеглій території. При цьому голландська Служба управління земельними і водними ресурсами віддає перевагу наданню земель в оренду, а не їх продажу. Орендна ставка становить орієнтовно 2% від ринкової вартості сільськогосподарських земель.

Довідково

Реалізацію проекту Твіннінг «Допомога у розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні» розпочато 8 січня 2014 року. Право на реалізацію проекту зі сторони ЄС було надано консорціуму, який складається з Королівства Нідерландів, Федеративної Республіки Німеччина і Литовської Республіки.

Загальною метою проекту Твіннінг є:

- розвиток ринку сільськогосподарських земель в Україні, що є однією з найважливіших урядових проблем. Розвиток ринку земель у сільській місцевості розглядається як стимул для розвитку економіки України;

- допомога у створенні ринкової земельної та аграрної політики на основі запровадження ефективного ринку земель. Ціноутворення на землю повинно відповідати якнайбільше механізмам ринкової економіки, у поєднанні з необхідністю забезпечити гідні умови життя для фермерів і сталі умови розвитку сільської місцевості.