12.02.2015

ЯЦЕНЮК А.П.: За рік, що минув після Майдану, Україна і українці отримали виклики, які сучасна історія не пам'ятає: зовнішня агресія, агресія Російської Федерації як озброєної до зубів держави, мета якої – знищення країни, і спроби щодо внутрішньої дестабілізації.

У Президента України сьогодні історична місія – разом з нашими європейськими партнерами зробити все для того, щоб у країні був мир. І мирний план Президента, який був підтриманий всією спільнотою, виконаний Україною, але не виконаний Росією. І саме тому, шановні урядовці і керівники місцевих органів влади, наша переговорна позиція буде сильна тільки тоді, коли ми можемо себе захищати.

І одне з  питань порядку денного – мобілізація, – це не просто мобілізація до лав Збройних Сил країни, це мобілізація всієї державної машини, всього державного апарату на захист країни і на захист громадянина в нашій країні.

Низка змін була зроблена. Така низка змін була зроблена під час формування нового складу Кабінету Міністрів, під час затвердження програми і формування нової коаліції. Але змушений констатувати, що зміни наверху не призвели до жодних змін нанизу. Половина чиновницького апарату, який працював до Майдану, працює і сьогодні за тими ж правилами, на тих же місцях, тільки вже після Майдану.

Непоодинокі випадки хабарництва, зловживань на місцях. Тільки позавчора заступника керівника Державної фіскальної служби на Волині взяли з хабаром 400 тис. грн. Так це тільки одного взяли, а скількох ще не взяли.

Саме тому перше питання, яке зазначив Президент України, – це єдність, відповідальність і зміни. Зміни, за які несе відповідальність кожен чиновник: чи міністр, чи голова адміністрації, чи керівник районної податкової.

На останньому засіданні ми дали чітке доручення всім центральним органам виконавчої влади щодо кадрової зміни керівників на місцях, тому що навіть ті, які прийшли рік тому чи півроку тому, вже прилаштувалися. Зараз швидко розповсюджується. Уже навчилися, як жити за старими правилами.

Окремо хотів би проінформувати всіх про наші перемовини з Міжнародним валютним фондом і дати відповідь на запитання: що таке реформи? А то бесід багато про слова реформи, правда, ніхто не читає. На превеликий жаль, так само, як і не читали закони, які були прийняті Парламентом і не виконуються сьогодні на місцях. І я про це окремо скажу.

У першу чергу, йдеться про безпринципність, хамство і невиконання закону на місцях щодо заборони перевірок. Я прошу керівників ОДА взяти це питання під контроль, а підприємців прошу про одне: в шию їх женіть. За законом перевірки заборонені протягом: для малого бізнесу – 2 років, для всіх суб’єктів підприємницької діяльності – до першої половини поточного року. Вони не приходять покращити економіку України, вони за хабаром приходять, женіть їх в шию.

Я прошу Міністра внутрішніх справ: у Вас є гарячі лінії по обласним управлінням внутрішніх справ, будь ласка, нехай керівники дадуть відповідні прес-конференції. Тільки скарга – порушувати справу.

Повертаючись до МВФ, Президент України  зробив дуже багато для того, щоб наші перемовини були ефективними. Окрема подяка Міністру фінансів, Міністру соціальної політики, всьому складу Уряду. Перемовини непрості, бо просто так ніхто нікому гроші не дає. У минулому році ми виконали всі критерії реформ, які визначені міжнародними кредиторами. Реформи – це не скасувати податки і не збільшити зарплати, зменшити пенсійний вік. Це популізм і брехня. Реформи, на превеликий жаль, - це закласти фундамент для того, щоб країна  стала на нові економічні рейки, і той, хто може, той отримав можливості, а той, хто не може, тому повинна допомогти держава. Ми протягом 48 годин, сподіваюсь, остаточно завершимо перемовини з нашими кредиторами.

Залишились декілька невирішених питань, це питання стосуються реформування енергетичного сектору. Той обсяг роботи, який пророблений, потребує єдності і солідарності не тільки між Президентом країни, Урядом і керівництвом Парламенту, а, в першу чергу, в середині Парламенту. Дозвольте в присутності Глави держави звернутись до членів Парламенту із проханням: зараз у нас не виборча кампанія до місцевих органів влади, а то вже деякі побігли вибиратись, скільки депутатів буде в кого в якій районній, сільській чи міській раді. Зараз стоїть питання виживання держави.

Парламентська коаліція, яка йшла на європейських принципах, на принципах реформ і змін, відповідальності перед країною, повинна взяти разом з Урядом, який формувався цією парламентською коаліцією, всю повноту відповідальності за прийняття невідкладних і необхідних законів, що є частиною нашого пакету реформ, який запроваджений під час перемовин з МВФ і міжнародними кредиторами.

Дуже важливо, шановні глави адміністрацій, спілкуватися з людьми. У нас практично весь склад Кабінету Міністрів виїхав в області, і наші міністри повернулися з іншим баченням. Одна справа, коли сидиш у теплому кабінеті, а інша справа, коли виходиш безпосередньо до людей і чуєш ту реальність, яка є в країні. По-іншому рішення приймаються,  якісніші, ефективніші і розумніші рішення.

Те саме стосується керівництва облдержадміністрацій. Коли в країні така складна ситуація, людям треба виходити і пояснювати, як пояснює Глава держави, як намагається пояснити Уряд, що ми робимо і для чого ми це робимо.

Що стосується прийнятих законів по децентралізації, які дали можливість отримати додатковий ресурс.

Що таке взагалі децентралізація? Усі хотіли додаткових повноважень в областях. Ми їх дали, і ми зараз просимо вас, шановні керівники областей, разом з керівниками міст: уважно прочитайте, що там написано, і скористайтеся кожним інструментом, який дали для того, щоб наповнити місцеву казну і вирішувати місцеві проблеми, тому що це ваша репутація і це життя людей. Як правильно сказав Володимир Борисович: ФАП, лікарня, дорога, школа – це все відповідальність місцевої влади. Тільки гроші ми на місця передали не для того, щоб були так само непрозорі тендери і на свої фірми відправляли кошти, які заплатили громадяни України як платники податків, і втридорога проводили ремонтні роботи.

Саме тому прозорість використання бюджетних коштів і звітування перед територіальною громадою. І для цього Уряд вніс зміни до Закону "Про державні закупівлі" і окрему процедуру з розкриття всієї інформації про використання бюджетних коштів.

Окремо прошу керівників обласних державних адміністрацій раз у тиждень на сайті ОДА звітувати про використання коштів: куди, які суми, кому пішли. Щоб громада знала. І зверніться до мерів міст так само, щоб люди знали, хто який підряд отримав, коли дорога буде зроблена, хто робить цю дорогу і які кошти буде вартувати той чи інший об'єкт.

Щодо питань мобілізації ми проведемо серйозну розмову вже без преси.

Окреме питання – тимчасово переміщені особи, шановні колеги. Мільйон українців переїхали з територій АТО, які знаходяться під тимчасовим контролем російських терористів, в інші області. Зараз ми будемо вносити зміни до державного бюджету. Нам не вистачає коштів на те, щоб забезпечувати тимчасово переміщених осіб. Нагадаю, що ми їм виплачуємо разову допомогу, нагадаю, що ми їм виплачуємо раз в місяць 884, і половина від цієї суми, якщо це працездатна особа. Нагадаю, що треба утримувати місця для тимчасово переміщених осіб, в тому числі і ті, які ми отримали як міжнародна допомога. І це мільярдні кошти.

І так само, шановні колеги, нагадаю тим, хто глашатаям розповідає про те, що нічого страшного, що в країні війна. Війна в країні забирає життя людей, і війна в країні забирає життя економіки. 20% економіки за рік – раз, і пропало. При цьому ми платимо пенсії, ми платимо заробітні плати. Це відповідальність Уряду. Ми платимо всі соціальні виплати.

З огляду на це, по тимчасово переміщених особах у нас також буде доповідь керівника Державної служби з надзвичайних ситуацій. Сьогодні він мені показував фотокартки цих броньованих машин, які ми відправили до Дебальцевого і Авдіївки, щоб вивезти звідти людей. Ці подонки обстрілювали машини з червоними хрестами.

Уряд підготує після завершення остаточних перемовин з МВФ відповідні зміни до законодавства, які є справжніми реформами. Дуже багато питань треба нам разом з областями вирішувати. І основне – це те, що ми демонструємо і що ми робимо, що зазначив Глава держави. Усі повинні триматися купи. Усі повинні працювати, як єдина машина. Усі повинні знати, що таке відповідальність і ефективність роботи. І тільки наша впевненість, віра у власні сили і переконання в тому, що ми можемо досягнути змін – вона тоді може перейти до кожного українця, кому зараз об'єктивно комусь страшно, хтось не впевнений у завтрашньому дні.

Наше завдання – принести впевненість у завтрашньому дні, захистити державу, захистити майбутнє, принести зміни, на які очікували мільйони і за які стояли на Майдані.

Тому, шановний пане Президента і шановний пане Голово, є пропозиція перейти до питань порядку денного. У нас тут багато голів облдержадміністрацій, як ви закеруєте?

Доповіді голів Волинської, Львівської, Харківської ОДА

Доповідь Міністра фінансів Н.Яресько

ЯЦЕНЮК А.П. – Хотів би тільки нагадати всім членам Уряду про те, що Уряд пішов на пропозицію парламентської коаліції щодо реформування єдиного соціального внеску. Це тоді була вимога парламентської коаліції проголосувати в тій формі зменшення ставок ЄСВ і запровадження формули, яка начебто повинна стабілізувати і стимулювати до легалізації зарплат, як умова голосування за пакети. З'ясувалося, що, на превеликий жаль, наші партнери по Парламенту запропонували модель, яка не функціонує. Тому я би хотів, щоб кожен ніс свою частину відповідальності.

Але ми, як Уряд, готові до того, щоб переглянути цей законопроект. Він буде поданий у рамках загального пакету законів за програмою реформ, і дати можливість вийти з тіні, стимулювати щодо того, щоб чим більше зарплатні ти платиш, тим менше податку ти вносиш до державного бюджету. Як з'ясовується, на жаль, швидкі експерименти, які пропонуються, не завжди ефективні.

Тому ще раз підкреслюю, що в рамках нашої роботи з парламентом цього разу просив би також Парламент до відповідальної роботи щодо підготовки актів законодавства, які не просто мають політичне навантаження, а й економічний ефект.

У зв'язку з тим, що Президент України має дуже щільний графік, є пропозиція оперативно перейти до розгляду питань порядку денного. Це ще чотири питання. Ми оперативно проходимо децентралізацію, весняно-польові роботи, мобілізацію і ДСНС, тимчасово переміщені особи та евакуація людей. Це чотири базових питання.

Дякуємо ЗМІ!