17.02.2015

Запорізька атомна електростанція є найбільшою не лише в Україні, а й в усій Європі та складається з 6 атомних енергоблоків. Щорічно станція генерує близько 40 млрдкВт-год електроенергії, що становить п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в державі й половину її виробництва на українських атомних станціях. Саме тому цей стратегічний об’єкт знаходиться під пильною увагою рятувальників. І через це надзвичайно важливо постійно проводити тренування на такого роду об’єктах, аби відпрацювати дії рятувальників під час можливого виникнення надзвичайних ситуацій.

Для того, щоб запобігти виникненню нештатних подій на подібних об’єктах, 16 лютого відбулися тактико-спеціальні навчання на території відокремленого підрозділу  Запорізька атомна електростанція (ВП ЗАЕС), що розташована поряд з містом Енергодар. Метою тренувань стало набуття навиків особовим складом підрозділів першого державного пожежно-рятувального загону та служб об’єкта щодо правильних та вмілих дій з ліквідації надзвичайних подій на відокремленому підрозділі Запорізька атомна електрична станція.

Згідно з тактичним задумом, у результаті ураганного вітру на територію світлового двору впала опорна конструкція трансформатору 2-го енергоблоку. Внаслідок цього виникло коротке замикання, що спричинило інтенсивне закипання мастила в корпусі трансформатора, а відтак - розгерметизацію корпуса та загоряння мастила. У результаті події двоє працівників отримали травми різного ступеня тяжкості.

Вже через 10 хвилин після отримання сигналу про надзвичайну подію рятувальники приступили до ліквідації надзвичайної події. Основні зусилля зосередили на охолодженні палаючого трансформатора та пошуку працівників, які потребували допомоги. За тактичним задумом тренування в результаті зриву кришки трансформатора притисло працівника станції.

За допомогою пневматичної подушки «Веттер» особовим складом рятувального підрозділу проводилося визволення потерпілого, якого затисло кришкою трансформатора.

Під час виконання робіт з визволення потерпілого медичними працівниками була надана перша медична допомога. Ланкою газодимозахисної служби постраждалих евакуювали з приміщень та передали медичним працівникам. Для надання психологічної допомоги потерпілим на місці події працювали фахівці-психологи ГУ ДСНС України у Запорізькій області.

Гасіння пожежі проводили за допомогою піни та порошкового ствола. Через 27 хвилин, після отримання сигналу, рятувальникам вдалось локалізувати займання. На ліквідацію надзвичайної події рятувальникам знадобилось близько 38 хвилин.

Всього від ГУДСНС України у Запорізькій області було задіяно 13 одиниць техніки та 70 чоловік особового складу.

“Сьогодні ми перевірили взаємодію рятувальників та персоналу об’єкта під час можливого виникнення надзвичайної ситуації. Головним завданням було не тільки оперативно ліквідувати події, а й надати медичну та психологічну допомогу постраждалим. Хочу зазначити, що з поставленим завданням особовий склад підрозділів першого державного пожежно-рятувального загону та персонал об’єкта впорався своєчасно та у повному обсязі. Загальна оцінка навчань “відмінно”. Ми розуміємо, наскільки важливими у випадку виникнення аварій на подібного роду об’єктах, є оперативність та рішучі і скоординовані дії. Тому ми й надалі проводитимемо подібного роду тренування, аби бути готовими до можливого виникнення надзвичайних ситуацій різного ступеня складності”, – зазначив Голова ДСНС України Сергій Бочковський.

Зазначимо, що зважаючи на складну економічну ситуацію в країні, фінансові затрати для проведення навчань були мінімальними.