18.02.2015

16 лютого завершилися комплексні гідроенергетичні випробування другого агрегату Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ТГАЕС). Їх позитивні результати засвідчили успішне завершення ремонтної кампанії, яка стартувала 29 вересня 2014 року та передбачала повну реконструкцію гідроагрегату. Модернізацію другої машини ГАЕС завершено на 4 дні раніше відведеного терміну. Агрегат включено в роботу, він функціонує відповідно до диспетчерського графіка.

«Перші години роботи показали, що виконані модернізаційні роботи не лише дозволили повністю відновити працездатність обладнання, а й збільшити потужність агрегату №2 у турбінному режимі зі 150 МВт до 160 МВт», - повідомив заступник головного інженера ВП ЮУАЕС - директор каскаду ГЕС-ГАЕС Олександр Фальчіков.

Доремонтною особливістю другого агрегату гідроакумулюючої електростанції Южно-Українського енергокомплексу було виконане відповідно до вдосконаленого проекту збільшення лопатей робочого колеса (додаткове наплавлення  на 70 мм). Разом з можливістю закачувати воду у верхню водойму ГАЕС до позначки 103 м і збільшити тим самим корисний об'єм верхнього водоймища, це спричинило, на жаль, і негативні результати. Головним з них стало посилення вібрації, що викликало руйнування підшипників і незадовільне функціонування направляючого апарату. Результатом стала заборона заводу-виробника на використання гідроагрегату у якості насосу. Таким чином, з жовтня 2013 р. агрегат №2 ТГАЕС працював виключно в генераторному режимі.

Після ретельного вивчення проблеми було прийнято технічне рішення про повну реконструкцію другого гідроагрегату із заміною робочого колеса. Масштабна модернізація тривала майже 5 місяців. У її перебігу замінено підшипники направляючого апарату, застосовано новітню технологію ущільнення валу турбіни. Паралельно з цим виконано ремонт генератора та низку інших важливих робіт.

Більшість необхідного для реконструкції та ремонту обладнання і комплектуючих було виготовлено на вітчизняних заводах. Так, наприклад, нові зносостійкіші підшипники було виготовлено на Харківському турбінному заводі з застосуванням німецької технології наплавлення поверхонь, що труться. Шеф-нагляд під час ремонту та монтажу також виконували українські підприємства – «Гідроенерготехсервіс», «Турбоатом», «Електроважмаш».

Правильність вибраного шляху з відновлення повної працездатності другого гідроагрегату ТГАЕС було підтверджено вже під час гідроенергетичних випробувань, що завершилися 16 лютого. Сьогодні гідроенергетики розглядають можливість виконання в перспективі аналогічної реконструкції на першому гідроагрегаті. Модернізація обох насос-турбін станції дозволить підвищити ефективність роботи ТГАЕС, а отже, і стійкість енергосистеми України*.

*У технологічній схемі ТГАЕС використовуються гідроагрегати, яким одночасно властиві функції високооборотних гідротурбін і потужних насосів. Принцип їх роботи полягає в перекачуванні води з водойми, яка знаходиться на верхньому рівні, у водоймище нижнього рівня. Такий режим роботи служить для вироблення дефіцитної електроенергії в піковий час. У періоди провалів в енергосистемі, коли мережі потрібні додаткові споживачі електроенергії, гідроагрегати ТГАЕС використовуються для закачування води з нижнього водоймища у верхнє (насосний режим). Таким чином відбувається вирівнювання навантаження і підвищується стійкість єдиної енергетичної системи України.

Довідка. Високоманеврена Ташлицька ГАЕС – одна зі складових Южно-Українського енергокомплексу, що є єдиним в Україні підприємством з комплексним використанням базових ядерних, маневрених гідроакумулюючих потужностей та водних ресурсів річки Південний Буг.

На даному етапі на Южно-Українському енергокомплексі в експлуатації перебувають 3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт Южно-Української АЕС, 2 гідроагрегати сумарною потужністю 11,5 МВт Олександрівської ГЕС і 2 гідроагрегати сумарною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт Ташлицької ГАЕС.

Спорудження гідроакумулюючої електростанції триває. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.