19.02.2015

ЯЦЕНЮК А.П.: Доброго дня, шановні колеги, шановні представники ЗМІ!

Якщо дозволите, я би почав сьогоднішнє засідання Кабінету Міністрів України із спогадів річної давнини. Була така сама сонячна погода, коли мирний протест, тоді очолюваний Андрієм Парубієм, Олегом Тягнибоком, мною, Ігорем Ждановим, Сергієм Пашинським, десятки депутатів парламенті і тисяча українців, які пішли з мирною ходою до Верховної Ради України, вимагаючи скасування диктаторських законів 16 січня, які були прийняті режимом Віктора Януковича, і вимагаючи тоді від парламенту законного голосування щодо повернення до Конституції 2004 р., яка прибирала у Януковича і його банди ті повноваження, які вони вкрали через рішення Конституційного Суду, яка повертала в країну демократію, свободу, право на самовизначення, яка, власне повертала в країну стабільність і те, чого вимагали мільйони людей: гідності і права жити в своїй країни.

Тоді вранці о 9 годині ми вирушили колоною з Майдану і з цими мирними і законними вимогами прийшли до стін парламенту. Янукович разом із своїм режимом і тітушками відповів бійнею, різнею, стрільбою і вбивствами людей, які прийшли боротись за свою країну, за своє майбутнє, за свою родину. Ми ще тоді не зовсім усвідомлювали, що ми воювали не з Януковичем, Янукович був просто ішак у грі і війні, яка була розпочата Володимиром Путіним у війні проти України, у війні проти українців. І вже протягом року всі ми боремося за нашу країну, боремося за нашу свободу і за нашу незалежність. І ворог, не дивлячись на те, що він намагається сховатися і казати, що це не він, але ворог – це авторитарний режим, який очолюється Росією, проти України.

Я би в цей день хотів (це вирішальний день рік тому), щоб ми пом'янули всіх тих, які загинули в ці драматичні події на Майдані, які загинули за нашу свободу. Дякую.

Дорогі друзі і шановна Україно, тоді боротьба розпочалася. Зараз ця боротьба продовжується. Вона продовжується по всій лінії фронту, вона продовжується в Дебальцевому, в Авдіївці. Знаю, що Президент України, Міноборони, Генеральний штаб роблять все для того, щоб зберегти життя наших військовослужбовців і далі продовжувати цю незламну боротьбу.

Не можу розкрити всіх деталей і всієї інформації, але робиться все для того, щоб особовий склад Збройних Сил України був збережений, щоб обороноздатність українських  Збройних Сил залишалася на тому ж високому рівні, на якому вона є.

Сподіваюся, що до кінця поточного дня Верховний Головнокомандувач разом з Генеральним штабом дадуть ту інформацію, на яку очікує вся країна, щодо розвитку подій на фронті і щодо військової ситуації в найбільш гарячих точках, у тому числі і в Дебальцеве. Робиться все для збереження життів і для утримання обороноздатності держави.

Сьогодні на засіданні Уряду ми повинні також далі робити свою роботу, товариші. І саме тому ми поставили завдання, які виконуються  Міністерством оборони, Прикордонною службою, Міністерством внутрішніх справ щодо будівництва лінії безпеки. Лінія безпеки – це та лінія, яка на даний момент межує із зоною антитерористичної операції і не дає можливості російським терористам і найманцям прорватися на території, які контролюються і будуть контролюватися виключно українською владою.

І друга наша лінія безпеки – це проект “Європейський вал”, а саме облаштування Державного кордону України.

Хочу ще раз всім проросійським силам чітко повідомити: “Європейський вал” будується і буде побудований; лінія безпеки будується, функціонує, і ми не дамо можливості терористам, найманцям, бандитам і іншим посібникам російського тероризму передавати зброю, пересікати державний кордон, пересікати лінію безпеки і відправляти туди розвідувально-диверсійні групи.

Сьогодні на засідання Уряду Голова Державної прикордонної служби країни відзвітує про будівництво лінії безпеки, яка оснащена в минулому році технічними та інженерними засобами. Нагадаю, що ми виділили в минулому році на лінію безпеки та на "Європейський вал" загалом 235 млн. грн.

Також ми після консультацій і після низки зустрічей щодо зменшення вартості проекту “Європейський вал” і підвищення його ефективності сьогодні перезатвердимо нову редакцію проекту будівництва "Європейський вал". Державний кордон будується і буде побудований. Хто виступає проти будівництва державного кордону і лінії безпеки – ми дамо можливість отримати квиток в одну сторону, по ту сторону кордону. Це стосується і проросійських політичних сил, які вже підняли голову в стінах парламенту, і проросійських та антиукраїнських сил, які намагаються створити хаос в країні, чого також не буде.

Тому сьогодні Голова Державної прикордонної служби відрапортує, що зроблено по лінії безпеки, і далі конкретний план по будівництву державного кордону і завершенню проекту "Європейський вал".

Крім цього, шановні колеги, наша безпека – це наша співпраця з західними партнерами і з країнами-членами НАТО. Сьогодні Уряд схвалить і подасть на розгляд Президенту України Річну цільову програму співпраці між Україною і НАТО.

Ми вбачаємо низку новел у нашій посиленій співпраці з Альянсом. П'ять основних блоків, які будуть виконуватися в рамках співпраці між Україною і НАТО.

Перше – модернізація систем зв'язку і обміну інформацією для Збройних Сил України. Українські Збройні Сили повинні відповідати стандартам країн-членів НАТО. Логістика і система зв'язку – це той обсяг робіт, який повинен виконуватися нашими Збройними Силами, Міноборони по програмі співпраці з НАТО. НАТО відкрило спеціальний трастовий фонд, який фінансується країнами-членами НАТО для модернізації Збройних Сил країни.

Другий блок – перепідготовка і соціальна адаптація військовослужбовців.

Третій блок – програма фізичної реабілітації, в тому числі протезування наших вояків, які отримали поранення. Вже за цією програмою доступно 700 тис. євро, за якими ми можемо відправити наших військовослужбовців для отримання медичної допомоги і для проведення надскладних операцій і протезування українських вояків.

Як я вже зазначав, четвертий блок – це логістика і стандарти. Вже зараз в цивільному бюджеті НАТО доступно 200 тис. євро на проведення модернізації логістичної складової українських Збройних Сил.

П'ятий блок – це кіберзахист. Війна зараз стала не тільки класичною, яка передбачає застосування тяжкої артилерії, танків і стрілецької зброї, але війна проходить так само в кіберпросторі. У рамках нашої співпраці з країнами-членами НАТО ми отримали п’ятий трастовий фонд на кібербезпеку українських Збройних Сил.

Додатково три фонди, які ми отримали, зобов’язання від країн-членів НАТО будуть також працювати в Україні. Трастовий фонд по перезахороненню радіоактивних відходів і два ще додаткових фонди – це вдосконалення системи командування і обміну інформацією і трастовий фони з утилізації озброєнь та стрілецької зброї.

Власне кажучи, це наша програма на 2015 р. повторюсь ще раз, наша безпека і гарантія виконання Мінських домовленостей лежить у площині обороноздатності держави. Чим сильніша армія, чим сильніші Збройні Сили країни, тим більше гарантій того, що російські терористи і російська армія будуть змушені виконувати Мінських домовленості, так як бажання в них ніякого немає. Тому наше завдання – їх зупинити. Ще рік тому дуже багато було скептиків, які казали, що Збройні Сили України, які були просто зруйновані і знищені попереднім режимом, при прямому пособництві російської агентури і російської влади, зможуть протистояти регулярним військам і натренованим найманцям Російської Федерації. Російська військова агресія була стримана українцями, українськими Збройними Силами, Національною гвардією, нашими військовослужбовцями.

І наш священний обов’язок – побудувати армію, яка стане гарантією безпеки незалежності і територіальної цілісності України; побудувати кордон, через який не будуть провозити зброю, розвідувально-диверсійні групи, незаконних мігрантів; побудувати лінію безпеки, яка вже сьогодні функціонує і не дасть можливість російським терористам просочуватися на території інших областей.

Також сьогодні Уряд приймає рішення про повторні виплати сім'ям загиблих Небесної сотні і тим, які отримали важкі поранення. В минулому році ми прийняли таке рішення. Це 121 тис. кожній сім'ї загиблого. Половина від цієї суми – це важкопоранені. В цьому році ми знайшли кошти в бюджеті для того, щоб зробити ці виплати.

В рамках нашої боротьби з тероризмом я окремо наголошую на дисципліні у всіх міністерствах, всіх органах влади і державних компаніях. Мною дано доручення зупинити всі фінансові перерахування в секторі електроенергетики до того моменту, доки не з'ясується, за що ми платимо: за електроенергію, яка постачається терористам, чи за електроенергію, яка постачається на територію України українським громадянам.

Я вимагаю від НКРЕ і Міненерговугілля невідкладно встановити чіткий алгоритм: платиться  тільки за ту електроенергію, яка поставляється на території, що контролюються українською державою.

Також я прошу оприлюднити загальні дані щодо обсягу коштів, які витрачені Україною на постачання електроенергії та природного газу на території, що тимчасово знаходяться під контролем російських терористів. Міністерству фінансів при доопрацюванні Закону України "Про Державний бюджет" вжити заходів щодо компенсації коштів, які не оплачені з цих територій на користь “Нафтогазу” і “Енергоринок”.

Півроку тому я заявляв про те, що ми поставляємо газ і електричну енергію, але суми коштів, які не оплачені, будуть скомпенсовані за рахунок тих витрат, які передбачалися державним бюджетом на території, що нам тимчасово непідконтрольні, і ці кошти будуть перенаправлені на погашення заборгованості за газ і за електричну енергію.

Шановні члени Кабінету Міністрів! Боротьба, яка розпочалася рік тому, продовжується далі. І важлива злагодженість, ефективність всієї влади. Саме важливе – це довіра українців. Все, що ми робимо, повинно мати підтримку народу України. Герой Революції гідності – це український народ, а героїв треба шанувати. І на це нас сюди обрали і призначили.

Ми очікуємо, що Міністерство внутрішніх справ разом із Генеральною прокуратурою України до кінця поточного тижня дасть вичерпну інформацію щодо всіх процесуальних дій по розслідуванню злочинів, які скоювалися на Майдані, які скоювалися “тітушками”. І знаю про те, що є відповідний прогрес у цих питаннях.

Злочинці повинні понести відповідальність. І вся державна машина, в тому числі і суди, повинні виконувати закон. Судова реформа, яка прийнята парламентом, повинна допомогти судам виносити рішення іменем України, а не іменем хабара, до якого вони звикли за останніх 20 років.

Я просив би зараз почати з Міністра соціальної політики. Павле, коротко інформацію по виплатах.

Доповідь РОЗЕНКА П.В.

ЯЦЕНЮК А.П. – Я прошу Мінфін разом із Держказначейством швидко виплатити ці кошти. Зараз постанову ми тоді підпишемо разом і оприлюднимо. Це той мінімум, який ми повинні зробити і виконати свій обов’язок перед родинами загиблих.

У нас ще також постанова по Максиму Веремію. Уряд приймає рішення дитині загиблого журналіста Веремія встановити стипендію. Хлопчик 2009 р., я сьогодні в пресі почитав про те, що він малює малюнки і відправляє в зону АТО українським військовослужбовцям. Тому я також прошу підтримати цей проект постанови, який ми обговорювали, прийняти, і одразу дитині призначити відповідну стипендію.

Наступне питання порядку денного.

Доповідь НАЗАРЕНКА В.О.

ЯЦЕНЮК А.П. – На доручення керівника Державної прикордонної служби Назаренка В.О. є пропозиція невідкладно внести на розгляд Кабінету Міністрів і прийняти без погодження розпорядження "Про облаштування кордону" і дати можливість Держприкордонслужбі завершити як лінію безпеки, так і далі активно працювати над будівництвом державного кордону між Україною і Росією.

Вкотре повторюю: кордон будується і буде побудований. І той, хто виступає проти кордону, проти безпеки українських громадян, – це означає, що він підтримує російських терористів і російську військову агресію. Сказали – робимо і доробимо.

Міністре внутрішніх справ, Арсене Борисовичу, Вас прошу особисто керувати цим питанням, так як Держприкордонслужба виходить у Вашу безпосередню компетенцію.

Вікторе Олександровичу, я Вам щиро дякую! Дякуємо ЗМІ!