20.02.2015

«Пілотні проекти з реформування медичної галузі підтвердили свою ефективність», - заявив Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі сьогодні, 19 лютого, під час брифінгу в Будинку Уряду «Медична реформа: регіональний вимір», в якому підвів підсумки своїх поїздок до регіонів: Вінницької, Дніпропетровської, Харківської та Львівської областей.

Зокрема, за його словами, результати впровадження пілотних проектів відзначають зниження показників смертності, розширення доступу населення до медичних послуг, сприяння покращенню матеріально-технічної бази амбулаторій і лікарень, збільшення оплати праці медичному персоналу.

«Як відомо, в рамках реформи системи охорони здоров'я розділили первинну і вторинну ланки надання медичної допомоги за структурно-функціональним принципом. В результаті, у пілотних областях була модернізована служба екстреної медичної допомоги, збільшилася кількість амбулаторій загальної практики - сімейної медицини, кількість медичних працівників та автомобілів швидкої допомоги».

Досягненнями «пілотів» Міністр також назвав:

- централізація акушерської допомоги та об'єднання фінансових ресурсів на рівні обласного бюджету дозволило реалізувати етапність надання перинатальної допомоги, а саме створити мережу потужних міжрайонних пологових і перинатальних центрів і тим самим вдвічі знизити рівень  показників малюкової смертності;

- переведення фінансування первинної ланки на Вінниччині з районного бюджету стимулювало вкладення коштів у матеріально-технічну базу сільських і селищних медичних закладів;

- фінансування закладів вторинної ланки медичної допомоги з обласного бюджету на Дніпропетровщині вдвічі збільшило фінансування на медикаменти та харчування хворих у стаціонарі;

- об'єднання фінансових ресурсів у поєднанні з іншими управлінськими механізмами дозволило суттєво знизити кількість виїздів санавіації для надання невідкладної допомоги, в понад 5 разів зменшити кількість перетранспортувань хворих в інші заклади охорони здоров'я, знизити показник смертності при гострих хірургічних захворюваннях в 3,6 разів.

Олександр Квіташвілі також зазначив, що у всіх районах пілотних областей введені програми місцевих стимулів, які передбачають додаткове фінансування та надання житла медикам (на Вінниччині – 15, на Дніпропетровщині – 26 медиків отримали житло).

З огляду на все, Міністр охорони здоров’я вважає доцільним продовження й розширення започаткованих реформаторських практик. «Реформа буде успішною за умови спадковості її подальшої реалізації і цілеспрямованому руху вперед, а строки впровадження залежать від оперативності її законодавчого просування», - наголосив він.

Протягом лютого 2015 року Олександр Квіташвілі відвідав чотири обласних центри: Дніпропетровськ, Вінницю, Львів та Харків. Під час відрядження вивчалися результати впроваджених пілотних проектів та обговорювались механізми їх адаптації до загальної стратегії реформ.