20.02.2015

Питанню терміну реєстрації на ЗНО була присвячена прес-конференція, що відбулася 19 лютого 2015 року в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ». Захід відбувся за участю заступника Міністра освіти і науки України Павла  Полянського, голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лілії Гриневич, директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, генерального директора ГО «Фонд «Відкрита політика», керівника проекту «Допомога школярам 11 класів із зони АТО: освітній та соціальний супровід», міжнародного експерта ЮНІСЕФ Ірини Жданової.

Лілія Гриневич, голова Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти зазначила: «Серед сотень тисяч громадян України, що опинились у складних обставинах у зв’язку з російською агресією і терористичними актами є важлива і вразлива категорія – випускники 11-х класів, у яких попереду вступ до університетів. Усі випускники, які знаходяться навіть на окупованих територіях повинні на рівних правах з усіма іншими українськими дітьми мати можливість отримати атестати про загальну середню освіту, щоб потім скласти ЗНО».

Голова комітету Верховної Ради України розповіла, що є багато випускників із тимчасово непідконтрольних українській владі територій Донбасу, які планують скласти ЗНО, але які зараз не мають можливості виїхати з окупованих територій. У зв’язку з цим Український центр оцінювання якості освіти подовжує випускникам із Донецької та Луганської областей та АР Крим реєстрацію на ЗНО до 20 квітня (згідно Наказу МОН №132 від 12.02.2015 «Про внесення змін до наказів МОН України від 27 листопада 2014 року  №1393 та від 16 грудня №1475»).

Павло Полянський, заступник Міністра освіти і науки розповів, що цьогоріч Міністерство замовляє таку ж кількість атестатів для випускників  з Донецької та Луганської областей, що й за мирного часу: 18 тис. для дітей з Донецької області, та 9,5 тис. – з Луганської області.

«Ми свідомі у тому, що навчальний рік для багатьох дітей із Донецької та Луганської областей зірваний і на територіях, тимчасово контрольованих російськими військами і сепаратистами, де-юре він так і не розпочався, - зазначив Павло Полянський. - Тому ми будемо спрямовувати вчителів опорних шкіл та інтернатів, щоб для цих дітей проходження екстернату не перетворилося у прискіпливий шкільний екзамен».

За словами заступника Міністра, держава налаштована видати атестати всім дітям: «Ні діти, ні їх батьки не винні у ситуації, що склалася на сході України, і нас не цікавлять світоглядні орієнтації та ставлення випускників до війни – до всіх без винятку ми ставимося як до своїх, українських дітей».

Павло Полянський також підкреслив: «Ми хочемо дати шанс усім випускникам стати студентами, бо коли переможно закінчиться війна, саме цим молодим людям будувати нову європейську Україну».

Директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук повідомив попередні результати цьогорічної реєстрації на ЗНО. За його словами, на сьогодні для проходження ЗНО зареєструвалося 16 тис. випускників загальноосвітніх навчальних закладів із Луганської та Донецької областей – це 60 % від загальної кількості випускників 11-х класів Донбасу.

Ігор Лікарчук зазначив, що зареєстровані до 20 лютого випускники будуть проходити ЗНО з української мови та літератури 24 квітня. Зареєстровані до 20 квітня випускники з Донецької та Луганської областей та АР Крим будуть складати ЗНО з української мови та літератури 9 червня. У випадку, якщо вони зареєструвалися і з поважних причин не зможуть приїхати 9 червня – буде проведена ще одна додаткова сесія 27 червня.

Під час прес-конференції Ігор Лікарчук повідомив, що для абітурієнтів з Донбасу або АР Крим не готуються окремі тести – всі абітурієнти, що проходитимуть ЗНО, незалежно від сесії, отримають однакові тестові завдання.

Директор УЦОЯО також зазначив, що випускники, які прийдуть складати ЗНО, обов’язково повинні мати при собі паспорт, але для абітурієнтів з тимчасово непідконтрольних органам влади територій буде поблажливе ставлення у разі його відсутності. При цьому необхідно мати довідку з фотографією про реєстрацію учня для проходження атестації у формі екстернату, завірену підписом і печаткою директора школи.