22.02.2015

Яресько: Люди втомилися від слів про реформи і хочуть дій

В інтерв'ю ВВС Україна Міністр фінансів Наталія Яресько розповіла, коли можна очікувати першу порцію кредиту МВФ, як і чому зростуть тарифи на газ, а також якими є плани уряду щодо реструктуризації боргів перед іншими кредиторами.

Цього тижня Уряд презентував свої пропозиції щодо змін до бюджету на поточний рік. В Уряді також очікують, що парламент затвердить ці зміни вже наступного тижня - на позачерговому засіданні.

ВВС Україна запитала пані Яресько, чи дійсно запропоновані Урядом зміни до бюджету будуть схвалені депутатами, враховуючи, яким складним було голосування за сам бюджет на 2015 рік.

Наталія Яресько: Я впевнена у тому, що коаліція, наші партнери у коаліції будуть нас підтримувати, бо вони розуміють вагомість цих рішень. Для нас ці зміни, яких не так вже й багато, це є бар’єр, який ми маємо переступити, щоб мати доступ до кредитів, обіцяних нашими міжнародними партнерами.

ВВС Україна: Тобто це є обов’язкова умова для того, щоб МВФ почав працювати з Україною за новою програмою розширеного фінансування?

Наталія Яресько: Так, і МВФ відкриває всі двері до наших двосторонніх та міжнародних партнерів.

ВВС Україна: Якщо зміни до бюджету будуть схвалені, як Ви очікуєте, то коли треба чекати на перший транш від МВФ і яким буде його обсяг?

Наталія Яресько: Рішення МВФ ми можемо очікувати впродовж одного тижня після того, як ми виконаємо усі попередні заходи. Це і зміни до бюджету, і кілька інших законопроектів, які ми маємо ухвалити. Якщо ці попередні заходи виконають, то впродовж тижня ми можемо очікувати Спостережної ради МВФ.

Після цього, протягом днів, я сподіваюся, буде перший транш. Якщо ми це зможемо, то це буде до кінця першого тижня березня. Кількість грошей, які вони будуть надавати, ми ще не обговорили повністю, і домовленості поки що немає.

Уряд дуже хотів би, щоб МВФ дозволив нам якомога більший перший транш із тих грошей, що вони можуть виділити у першому році цієї чотирирічної програми. Це тому, що цими грішми ми маємо намір починати відбудовувати впевненість у нашій банківській та фінансовій системі.

Тарифи зростуть, субсидії також

ВВС Україна: Однією з умов нової програми співпраці з МВФ є підвищення тарифів на газ та опалення. Ані Ви, ані прем’єр-міністр, ані міністр енергетики поки що не говорили, яким саме буде це підвищення. Проте голова Нацбанку Валерія Гонтарева вчора заявила, що тарифи на газ будуть підвищені на 280%. Це досить багато. Чи не побоюєтеся Ви, що за цим настане криза неплатежів, навіть попри ті величезні субсидії – 12,5 млрд грн, які Ви плануєте закласти у зміни до бюджету?

Наталія Яресько: Перш за все, рівень самого підвищення ми не можемо зараз сказати, тому що це, передусім, є рішення НКРЕ, яка є незалежним регулятором. Очевидно, що є передбачення у програмі (співпраці з МВФ –Ред.), але воно не є кінцевим варіантом. Тобто конкретно, скільки це буде, я не можу сказати.

ВВС Україна: Чому тоді пані Гонтарева назвала такі цифри?

Наталія Яресько: Не знаю, це питання до пані Гонтаревої. Те, що це буде значне підвищення, очевидно. Але я би хотіла повернутися до субсидій. Треба розуміти, що ми виділяємо 12,5 млрд грн додаткових субсидій до тих, що були в бюджеті. Тобто, в цілому передбачено десь 24 млрд грн.

А щодо неплатежів, то ці субсидії ідуть малозабезпеченим верствам населення, щоб зменшити тягар цього підвищення. Я впевнена, що велика частина населення отримає субсидії. Та частина населення, про яку Ви, можливо, говорите, - середній клас, який не отримає субсидій, але відчуватиме це підвищення, вони відчують це тільки наприкінці цього опалювального сезону. Вони матимуть ціле літо для того, щоб робити все, що можливо, щоб зменшити споживання. Саме у цьому є частина того ефекту, що ми хочемо досягти. Бо ми хочемо, щоб ми стали більш енергоефективними, як країна, як суспільство. І у такий спосіб зменшили нашу залежність від імпорту.

Думаю, ми дійсно можемо говорити про те, що можуть бути неплатежі, але я впевнена в тому, що український народ розуміє, що набагато краще дотувати населення, а не "Нафтогаз".

Думаю, що наше населення повністю розуміє, що наша залежність від наших сусідів, особливо Росії, не варта тої ціни, яку ми платимо зараз. Думаю, що українці розуміють, що ці зміни у тарифах є болючими тільки тому, що ми їх не робили останні 23 роки.

Ми не можемо далі фінансувати дефіцит "Нафтогазу". Наприклад, у 2014 році ми профінансували його на 110 млрд грн. За середнім курсом це приблизно 10 млрд доларів. Це тягне цілу економіку за ним. Це є більше, ніж дефіцит державного бюджету. Тільки так (за рахунок підвищення тарифів – Ред.) ми можемо вийти із цього кола, де ми створюємо інфляцію, де у нас немає коштів на інші програми, на інвестиції в інфраструктуру, на покращення інвестиційного клімату.

ВВС Україна: Щоб було абсолютно ясно: поки що не йдеться про 280% підвищення тарифів на газ, остаточне рішення за НКРЕ, але підвищення буде різким та суттєвим?

Наталія Яресько: Так.

ВВС Україна: Ви також казали, що після того, як МВФ ухвалить остаточне рішення щодо надання нових кредитів, Україна почне переговори про реструктуризацію своїх боргів перед іншими міжнародними кредиторами? Якою є ціна цього питання і яку максимальну мету у цих переговорах ставить для себе український Уряд?

Наталія Яресько: Параметри надає нам програма МВФ, яка передбачає до 15 млрд доларів впродовж 4 років, які ми маємо отримати з точки зору наших консультацій щодо реструктуризації наших суверенних облігацій.

ВВС Україна: Пані міністр, а що із 3 мільярдами так званого "російського кредиту", які президент Янукович отримав в останні місяці буквально перед тим, як був усунений від влади? Одні кажуть, що є справою честі повернути цей кредит повністю і вчасно, навіть якщо для цього треба використати міжнародні резерви. Інші кажуть, що в жодному випадку його не треба повертати. Чи, все ж таки, Україна вестиме з Росією переговори, як і з будь-яким іншим міжнародним кредитором?

Наталія Яресько: Думаю, що важливо зрозуміти, що цей кредит - це є євробонди, єврооблігації. Це не є двостороння угода між державами. І оскільки усі наші євробонди, єврооблігації будуть включені у ці консультації з реструктуризації, ми будемо з усіма працювати на рівних умовах.

Якби не було війни

ВВС Україна: Вчора прем’єр дав доручення міністерству фінансів у змінах до бюджету врахувати шляхи компенсації вартості електроенергії та енергоносіїв, які постачалися у зону, що не контролюється центральним Урядом. Що це можуть бути за компенсації?

Наталія Яресько: Ми лише почали ці наради, провели консультації з міністерством енергетики та мінекономіки. Зараз будемо щось вирішувати. Але поки що немає конкретної відповіді, як це зробити. Це дуже складно, як Ви, напевне, можете собі уявити.

ВВС Україна: Якщо спробувати дати якусь ретроспективу, як би виглядала економіка України без анексії Криму Росією, і без тих подій, що зараз відбуваються на сході країни?

Наталія Яресько: Як країна, що розвивається. Не було б цього страху, не було б цієї страшної перевтоми від війни. Але наші економічні проблеми лише частково створені анексією Криму та війною на сході. Частина - це просто світова проблема, яка почалася 2009 року і впливала на наш ринок. Частина – від того, що ми не зробили структурні реформи, які зараз змушені здійснювати швидшими темпами. Тобто наша економічна ситуація створена не одним днем і не однією дією.

Але, очевидно, що кінець війни і повернення Криму дало б нам можливість відтворити нашу промислову потужність, яку ми, на жаль, губимо кожного дня. Ми могли б більше коштів спрямувати на інфраструктуру, на інвестиції. Але на сьогодні ми змушені вкладати до 5% нашого ВВП у відбудову нашої обороноздатності.

Своя серед своїх?

ВВС Україна: Як Ви почуваєтеся як "іноземка" в українському Уряді? Як Ви почуваєтеся як людина, яка працювала у приватному бізнесі, а зараз є на державній службі в Україні – це ж абсолютно різні речі? Взагалі, як Ви почуваєтеся як людина, яка взяла на себе тягар, напевне, одного з найскладніших зараз міністерств в українському Уряді?

Наталія Яресько: Питання не в тому, чи я була іншою громадянкою до цього, чи ні. Питання в тому, що у мене є віра у наші політичні зусилля міняти країну. У мене є вимога до себе, і я відчуваю тиск нашого суспільства, що у нас немає ані часу, ані терпіння, що люди втомилися від слів про реформи і хочуть бачити тільки дії.

Я щаслива, що прийшла до міністерства, яке є дуже професійним з технічної точки зору, і я дякую міністру Шлапакові та іншим, які збудували таке міністерство.

Тяжко, тому що ситуація складна. Тяжко тому, що вимоги на дуже високому рівні. Але я завжди була українкою, сьогодні я - українська громадянка, і в мене все в житті зараз націлене на те, щоб відповісти на ті вимоги, які стоять перед країною.

Анастасія Зануда