09.03.2015

У МОЗ України під головуванням Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, Голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець, заступника Міністра - керівника апарату Альони Терещенко та профільних фахівців міністерства відбулася селекторна нарада з регіональними управліннями охорони здоров’я з питань медичного, медико-психологічного забезпечення та реабілітації учасників АТО; посилення надання медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам та організації надання психолого-психіатричної допомоги постраждалим в АТО.

Йшлося про посилення в усіх регіонах організації та створення чіткої налагодженої системи надання медичної та медико-психологічної допомоги демобілізованим учасникам АТО, створення «дорожніх карт» для тих, хто повертається із зони військових дій.

За словами Ольги Богомолець, для цього має бути як мінімум проведена інвентаризація усіх наявних в регіоні закладів охорони здоров’я, у тому числі приватних, для ефективного перерозподілу пацієнтів за категоріями; створене «єдине вікно» звернень для демобілізованих та налагоджена система їх обстеження, лікування та реабілітації.

Особливу увагу вона звернула на посилення системи обов’язкового обстеження тих, хто повертається до своїх родин з військових дій, на предмет соціально небезпечних захворювань та наявних бойових психічних травм. При цьому, як наголосила посадовець, постраждалі із бойовими психічними травмами без підтвердженого діагнозу мають проходити обстеження та лікування не в психіатричних лікарнях, а психо-соматичних відділеннях, створених при госпіталях та закладах охорони здоров’я.

Подібні програми реабілітації або медичні карти реабілітації уже успішно функціонують у двох областях України: Житомирській та Кіровоградській. У них визначений чіткий розподіл бійців відповідно категорії та профілю (хірургічний, терапевтичний, психологічний) за відповідними медичними закладами; розроблений перелік документів, який необхідно подати учаснику АТО; налагоджено інформаційну складову процесу – розповсюдження інформлистків з переліками адрес та контактних даних, трансляція в обласних ЗМІ тощо. Окрім того, укладаються угоди і з приватними підприємствами щодо відшкодування вартості для учасників АТО дороговартісних діагностичних послуг, стоматологічними клініками щодо безкоштовного зубопротезування тощо.