12.03.2015

Мінрегіоном розроблено окремий Порядок підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, а також Порядок використання таких коштів у 2015 році. Про це сказала начальник Управління впровадження та моніторингу пріоритетних проектів будівництва Мінрегіону Надія Бондарчук під час другого засідання Експертної ради з питань децентралізації, місцевого самоврядування та регіональної політики при Мінрегіоні України.

За її словами, необхідність розробки окремого порядку використання коштів Державного фонду регіонального розвитку у 2015 році виникла у зв’язку з тим, що минулого року коштів Фонду передбачено не було, відповідні проекти та програми не фінансувалися, тому освоїти передбачені у Держбюджеті 2015 року кошти за звичайним порядком технічно неможливо.

Надія Бондарчук повідомила, що у 2015 році кошти Фонду використовуватимуться у відповідності до Державної стратегії регіонального розвитку до 2020 року та до стратегій розвитку регіонів, планів заходів з їх реалізації  або стратегічних цілей та завдань розвитку регіонів, де такі стратегії станом на 1 березня 2015 року не затверджені.

Основними напрямами використання коштів будуть: впровадження проектів співробітництва територіальних громад; заходи з підтримки добровільно об’єднаних територіальних громад; добудова об’єктів незавершеного будівництва шляхом фінансування об'єктів з високим ступенем будівельної готовності, що будуть прийняті в експлуатацію у 2015 році; забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та сімей військовослужбовців – учасників антитерористичної операції; фінансування проектів-переможців Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування у 2013-2014 роках.

Надія Бондарчук зазначила, що проекти та програми мають відповідати чітким критеріям. Наприклад, для інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, які передбачають будівництво, - це наявність затвердженої в установленому законодавством порядку проектної документації. Проекти також повинні мати календарний план реалізації від 1 до 3 років. Співфінансування проектів та програм з місцевих бюджетів та інших джерел фінансування має бути на рівні 10% від обсягу коштів Фонду. Крім того, суб’єкти, які залучають кошти Фонду, повинні мати спроможність самостійно забезпечувати подальше власне фінансування або утримання об’єктів за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Порядок на 2015 рік, за її словами, передбачає пришвидшені процедури підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку. «У березні при обласних та Київській міській державних адміністраціях утворюються регіональні комісії. Інформація щодо їхньої діяльності розміщується на офіційних веб-сайтах відповідних органів влади. Після цього оголошується про проведення конкурсного відбору. Місцеві органи влади до 1 квітня 2015 року подають програми і проекти регіональним комісіям, які проводять відбір та надають свої пропозиції щодо формування переліків програм і проектів до 25 квітня. До 1 травня остаточний перелік має надійти до Мінрегіону. Протягом травня комісія при Мінрегіоні проводить перевірку поданих документів на відповідність порядкам і до 1 червня 2015 року подає пропозиції щодо розподілу коштів Фонду з переліком інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку на затвердження Кабінету Міністрів за погодженням з Комітетом Верховної Ради з питань бюджету», - пояснила начальник профільного управління Мінрегіону.

Надія Бондарчук також повідомила, що з 2016 року відбір проектів і використання коштів Фонду відбуватиметься за процедурою, визначеною у ст. 24-1 Бюджетного кодексу України, та основними вимогами до інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку буде їх відповідність Державній стратегії регіонального розвитку до 2020 року, стратегіям розвитку регіонів, планам заходів з їх реалізації, сприяння співробітництву громад та підтримка добровільного об’єднання територіальних громад.

Довідково

Обсяг коштів Державного фонду регіонального розвитку затверджується законом про Державний бюджет України на відповідний бюджетний період.

Індикативний прогнозний обсяг коштів Фонду визначається у прогнозі Держбюджету України на наступні за плановим два бюджетні періоди.

Розподіл коштів Фонду здійснюється наступним чином:

80% - відповідно до чисельності населення, яке проживає у відповідному регіоні;

20% - відповідно до показника валового регіонального продукту в розрахунку на одну особу (для регіонів, у яких цей показник менше 75% середнього показника по Україні).