14.03.2015

ЯЦЕНЮК А.П. – Ми раді вітати вас у Кабінеті Міністрів!

Сьогодні Уряд хотів би відзвітувати про 100 днів роботи нового Уряду України, який сформований за новою українською Конституцією, за новими принципами і який виконує дуже складну роботу в надскладній ситуації в Україні.

Я хотів би ще раз нагадати, як формувався Кабінет Міністрів України. В нас змінилась Конституція і зараз Кабінет Міністрів України – це колегіальний політичний орган. Якщо раніше він призначався Президентом України, то зараз Кабінет Міністрів України призначений Верховною Радою України. Верховною Радою України, яка обрала коаліцію з п’яти депутатських фракцій і всі члени Уряду, які тут представлені, були запропоновані відповідними політичними силами і отримали підтримку п’яти парламентських фракцій, які сформували коаліцію європейського вибору.

Я хотів би, в першу чергу, перед початком цього звіту Уряду, просто щиро подякувати кожному члену Уряду, кожному члену нашої єдиної європейської команди за те, що ви прийняли рішення, дуже відповідальне рішення в своєму житті стати до лав боротьби за нашу незалежність, за нову Україну, за нашу свободу, за реформи і зміни в країні.

Окремо хотів би відзначити роль і місце парламентської коаліції. Не дивлячись на те, що інколи не всі члени парламентської коаліції підтримують навіть своїх членів Уряду, але в нас є єдність, в нас є можливість приймати необхідні закони, в нас є розуміння в середині парламентської коаліції і цей Уряд разом з парламентською коаліцією і разом з Президентом країни створив одну єдину команду, команду, яка зіткнулась з неймовірними викликами для країни, команду, яка працює 24 години на добу і 7 днів на тиждень, команду, яка робить все, що в наших силах, для того, щоб фінансувати армію, стабілізувати економіку, провести реформи в усіх сферах українського життя, виконувати угоду про європейську інтеграцію і боротись спільно за наше майбутнє, за майбутнє кожного українця і за майбутнє нашої держави в цілому.

Ми сьогодні будемо пропонувати досить неформальний підхід. Кожен член Кабінету Міністрів України вийде і коротко вас проінформує про те, чим він жив 100 днів, що він робив, які він ставив для себе цілі і які досягнення та зрушення є в сфері діяльності кожного члена Уряду.

Після цього я також хотів би зразу оприлюднити інформацію представникам ЗМІ, що протягом двох тижнів усі члени Уряду в приміщенні Кабінету Міністрів будуть давати тривалі прес-конференції, щоб ви мали можливість поставити будь-які питання, які вас турбують і турбують українське суспільство. Відповідно, кожен член Кабінету Міністрів дасть як детальну презентацію, так і детальні відповіді.

А зараз я хотів би розпочати публічний звіт коаліційного українського Уряду, який був призначений п’ятьма парламентськими фракціями: фракція "Блоку Петра Порошенка", фракція "Народного фронту", об'єднання "Самопоміч", Радикальна партія О. Ляшка, ВО "Батьківщина". Щоб країна почула, що ми зробили, що в нас у планах, що ми далі робитимемо.

Я просив би зараз до слова Віце-прем’єр-міністра – Міністра культури В'ячеслава Кириленка. В'ячеслав Анатолійович був поданий "Народним фронтом" і підтриманий парламентською коаліцією.

КИРИЛЕНКО В.А. – Оскільки ми домовилися, що це буде зустріч незаштампована з представниками ЗМІ, то я хочу розпочати з подяки кожному члену Уряду, оскільки за ці 100 днів було багато оцінок нашої діяльності, але в мене це вже третій Уряд, і я вважаю, що людей з таким бажанням працювати у попередніх Урядах ще не було. Кожен з тих, хто працює в Уряді, працює самовіддано для своєї справи. І я думаю, як би не складалася ситуація і оцінка нашої діяльності, рано чи пізно це дасть дуже помітний і вагомий результат для країни.

Оскільки я координую діяльність гуманітарних міністерств, Мінсоцполітики, то не буду зупинятися детально на роботі цих міністерств, бо дуже кваліфіковані, професійні міністри про це скажуть самі. Але хочу сказати, що принципово питання гуманітарної політики ніколи не перебувають на задніх планах у діяльності цього Уряду.

Незважаючи на війну, на складну економічну ситуацію, на інформаційну кампанію, яка ведеться щосекундно проти України путінськими пропагандистами, гуманітарні питання завжди стоять на порядку денному кожного засідання. Не дивлячись на різноманітні складнощі, відбуваються крок за кроком зміни і реформи в Міністерстві освіти і науки, в дуже складному Міністерстві охорони здоров'я, Міністерстві соціальної політики, Міністерстві інформаційної політики і взагалі в усіх органах, які так чи інакше причетні до напрацювання гуманітарної політики.

З приводу Міністерства культури, яке я маю честь очолювати. Я не розглядаю зараз ситуацію в Україні як стандартну, тому і культура не може працювати як у звичайний розслаблений мирний час. Протягом цих 100 днів я приділяв дуже багато уваги взаємодії з людьми, які воюють в АТО.

Разом з тим, ми повинні були вирішити ключові питання фінансування культури і збереження того доброго, що у цій сфері напрацювалося вже багатьма поколіннями і багатьма попередніми рішеннями. Тому не дивлячись на складність економічної ситуації, видатки на культуру було збільшено в 4 рази у порівнянні з тим, що планувалося – з 600 до більш ніж 2,3 млрд. грн.

Вперше за останні 20 років охорона музеїв, заповідників, інших закладів культури стала захищеною статтею. Це означає, що ці багатомільярдні українські багатства, які сконцентровані в державному музейному фонді, будуть надійно захищені і гарантовано це буде профінансовано. Це була дискусія в Уряді, але Прем’єр-міністр, мої колеги по Кабінету Міністрів, Міністерство фінансів пішли назустріч цьому питанню і парламент змінами до Бюджетного кодексу прийняв це спеціальне рішення.

З огляду на те, що ми повинні окремо виділяти внесок тих людей, які зараз проливають кров за нашу незалежність і територіальну цілісність на Сході України, ми провели цілу низку заходів, скерованих на їх підтримку. По-перше, протягом 19 грудня – 19 січня ми провели спеціальну акцію безкоштовного відвідування бійцями АТО всіх національних театрів в Україні і більшості обласних комунальних. Загалом це сотні театрів. Тисячі бійців разом з родинами відвідували безкоштовно, сидячи в партері, а не десь на балконах, вистави наших кращих майстрів, і багато театрів продовжили цю акцію безстроково. На мою думку, це вияв поваги і жест визнання подвигу цих людей, які щодня ризикують своїм життям заради нас.

По-друге, ми організували спеціальну координаційно-мистецьку раду "Зброя культури". Багато наших митців самотужки на свій страх і ризик їздять і дарують своє мистецтво прямо на передовій, в госпіталях, на мобілізаційних пунктах, на територіях, де військові відбувають ротацію. Тепер Мінкультури концентрує всі ці зусилля, координує, щоб не було перетинів і повторень, і в силу можливостей нашого фінансування ми надаємо і будемо надавати прозору фінансову підтримку для цих заходів.

Четверте. Ми провели, на мою думку, унікальну акцію, яка пов’язана також не так із популяризації можливо української культури і Тараса Шевченка, як із визнанням внеску наших бійців у теперішню справу і розв’язання теперішньої ситуації. Це була 18-годинна безперервна акція в прямому ефірі "Шевченко мобілізує". 529 учасників,  з них понад 250 бійців Нацгвардії, Збройних Сил, прикордонники добровольчих батальйонів, взяли участь Президент України, Прем’єр-міністр. До речі, наймолодшому учаснику було 4 рочки, а найстаршій американці українського походження, яка записала свій вірш і переслала на Національну радіокомпанію, було 103 роки.

Цією акцією ми хотіли показати, що Шевченко актуальний в ХХІ столітті можливо більше, ніж у ХІХ. Те, що живі справжні українські герої звертались до його поезії, говорить про прочитання Шевченка і основних тестів української культури як злободенних і актуальних. Разом з тим лише деякі акції ілюструють мій підхід як міністра, який буде скерований на подальше визнання внеску, подвигу і визнання поваги до бійців АТО, які зараз воюють за Україну.

Треба сказати, що відбувається дискусія з приводу того, якою має бути українська політика, це дискусія відома, я її бачу, також у ній беру участь. Але я ніколи не погоджусь із тими, хто вважає, що може бути українська культурна політика без українського змісту. Тому опонентам, які так чи інакше виступають із позиції прямо чи приховано "русского мира" в Україні, я хочу сказати, що погляди мої на культурну політику мої як міністра не зміняться, разом з тим, не дивлячись на системну, організовану, інколи дошкульну, а інколи навіть хамську критику збоку деяких опонентів, Мінкультури було, є і буде відкритим до будь-яких дискусій. Ми і зараз плідно співпрацюємо по напрацюванню багатьох законів з тими громадськими діячами, які дійсно цієї співпраці прагнуть.

На завершення, чотири ключові реформи, які зараз впроваджуються.

Перша. Ми зробимо розподіл всіх коштів, які використовуються Мінкультури, прозорим. Особливо це стосується коштів, які виділяються на мистецькі проекти. Навколо цього завжди було багато корупціогенних точок. Перша система розподілу – через Координаційну мистецьку раду "Зброя культури". Всі ті, хто ще не долучився, а зараз це близько сотні людей – дуже відомих артистів, виконавців, акторів і т.д., вони будуть самі приймати рішення, на який мистецький проект, скерований на підтримку бійців АТО, їх реабілітацію, духовну підтримку і т.д., будуть скеровуватися бюджетні кошти Мінкультури.

Так само будуть розподілятися кошти на інші проекти через окрему експертну раду – на ті проекти, які не пов'язані з підтримкою наших бійців в АТО. Це перше.

Друга реформа. Зараз є вкрай актуальним питання підтримки українського кіно, в тому числі за підтримки Уряду, а можна сказати, що й з ініціативи Уряду парламент прийняв закон про заборону російських мілітарних серіалів, які прославляють бійців ворожої армії та їх силовиків. Після того наступним кроком має бути запровадження спеціального внеску на підтримку українського кіно. Цей законопроект офіційно розглядається вже в Кабінеті Міністрів профільними міністерствами – економіки, фінансів. Якщо нам вдасться провести це питання, враховуючи консенсус з телевізійниками, операторами кабельних мереж, кінодистриб'юторами, і законопроект буде підтриманий Урядом, а потім парламентом, ми зможемо додатково, без збільшення бюджетних видатків на українське кіно, акумулювати вже з 1 січня наступного року від 250 млн. грн. Але ця цифра стартова, вона може бути значно більшою, і це дасть проект в українському кіновиробництві.

Третє – закон про контрактну форму в театрах і музичних закладах. Це європейський підхід. Ми створили спеціальну Раду з питань реформування театральної справи. Її очолив художній керівник Театру ім. І. Франка Станіслав Мойсеєв. Законопроект вже на фінальній стадії. Думаю, наступного тижня буде затверджений в Уряді. Він передбачатиме, що, як і в європейських театрах, музичних колективах, керівництво вправі укладати контракт з усіма тими, хто працює в трупі, щоб була гнучка репертуарна політика і набагато більші репертуарні, організаційні та фінансові можливості.

Четверта, найскладніша реформа, - реформа системи охорони культурної спадщини. Це найбільш корупціогенна ділянка, яка тільки може бути в Мінкультури. Це забудова, забудовники, інвестори, нищення культурної спадщини та пам'яток. Частині громадських організацій вже розіслано нову редакцію Закону "Про охорону культурної спадщини", Думаю, десь протягом двох тижнів вона буде внесена в Кабінет Міністрів.

Чотири позиції. Децентралізація – три чверті дозволів і погоджень ми передаємо на місцеве самоврядування. Не на обл- та райадміністрації, а на місцеве самоврядування. Вони там краще знають, де рити, де не рити, де копати, де – ні, які погодження давати, які – ні.

Дерегуляція. Думаю, ми на 50% зменшимо кількість дозволів і погоджень.

Третє – збільшення вимог до візуальної реклами, щоб не було цього засмічення на територіях історичних міст, історичних реалій і охоронних зон. Окремий режим охорони об'єктів ЮНЕСКО. І останнє – це набагато жорсткіше регламентування вимог до забудовників, які хочуть робити це в історичних зонах і в охоронних ареалах.

Це буде складна реформа, вона буде мати резонансний характер, але разом з вами я готовий до її обговорення та імплементації.

ЯЦЕНЮК А.П. – Я просив би, Геннадія Зубка. Він у нас Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Ми йдемо по шляху децентралізації, вже пройшли перший етап бюджетної децентралізації. Далі, сподіваємося, що Конституційна комісія напрацює нову редакцію Конституції, яка дасть додаткові повноваження і відповідальність для регіонів.

ЗУБКО Г.Г. – Я думаю, що трошки радянська практика звітувати про 100 днів Уряду. Я хотів би сказати, що Уряд включився з першого дня в ті реформи, яких сьогодні очікує вся країна. І питання децентралізації – ще в грудні за рахунок цього було прийнято і зміни до Бюджетного кодексу, Податкового кодексу, і вже у державному бюджеті на 2015 рік була проведена фінансова децентралізація.

Як результат, вже у січні ми побачили, що місцеве самоврядування додатково отримало 26 млрд. грн. Це ті бюджети, які мають профіцит сьогодні – кожного обласного бюджету, кожного обласного міста, і ми випустили додаткове розпорядження, що тим, хто приймає рішення на рівні сільських рад, залишити на рівні 2014 року. Це питання того, що сьогодні децентралізація є інструментом для регіонального розвитку, і ті громади, які хочуть розвиватися і об'єднуватися, вони отримали конкретні фінанси і конкретний інструмент.

В січні, в лютому ми прийняли два важливих законопроекти з приводу Закону "Про державні засади регіональної політики" та "Про добровільне об'єднання громад". Ці закони прийняті для тих громад, хто хоче змін і хоче розвиватися. Вони не стосуються тих, хто хоче бути спокійними і залишатися в тому стані, який є, і нехай їх це не хвилює.

Тому сьогодні в такий складний час, коли практично 95 млрд. було виділено на національну безпеку і оборону країни, Уряд знайшов 3 млрд. грн., які були направлені до державного фонду регіонального розвитку, і саме цей інструмент, який розроблений Урядом, який прозоро буде складатися на рівні обласних конкурсних комісій, куди будуть ці гроші направлені, на які соціальні об'єкти, і, найголовніше, на підтримку тих громад, хто хоче об’єднуватись.

Додатково ми можемо сказати, що саме тим громадам, які пройдуть об'єднання і зараз ми проводимо методику, за якою потрібно буде проводити це об'єднання на умовах добровільності, державної підтримки і активності громад. Саме ці громади додатково отримають ще один ресурс і розпорядження земельними ресурсами.

Це дуже велика реформа, яку очікує вся країна, яка дасть можливість активно розвиватись громадам і не дивитись на центральну владу, а вирішувати саме на місцях, що потрібно кожній громаді і яким чином розвиватись і інвестувати в кожний напрямок.

Другий напрямок – це питання енергоефективності. Це питання сьогодні виходить у нас на рівень національної безпеки. Саме енергоефективність, зменшення споживання природного газу, залежність від цього. Чому? Тому що якщо ми не поборемо газову залежність, ми будемо боротись за нашу незалежність.

І сьогодні Уряд проробив декілька напрямків, що дають додатковий інструменти з приводу створення енергосервісних компаній, які зможуть проводити термомодернізацію, утеплення будинків, облік і найголовніше – побудувати тим, щоб українці змогли менше витрачати коштів сімейного бюджету на споживання природного газу.

Ми розробили додатковий інструмент, який вже працює, я всіх українців запрошую ним скористатись, - це компенсація 20% на придбання негазових котлів. Зараз Уряд чекає на прийняття постанови, за рахунок якої, крім 20% компенсації, буде прийнято рішення 30% компенсації на утеплення індивідуальних будинків та 40% на утеплення багатоповерхових будинків. Уряд виділив на це 350 млн. грн. Ми очікуємо додатково залучені з приватного сектору 1,3 млрд. грн., а це додаткове створення робочих місць, це підтримка малого і середнього бізнесу, це випуск будівельних матеріалів, це те, що змушує рухатись економіку, і це те, що дозволить нам взагалі стати незалежною державою.

Наступний напрямок дуже складний, але він важливий - це будівництво. Ми повинні сьогодні повернути довіру людей в те, що вони дійсно мають можливість отримати доступне енергоефективне і якісне житло. Тому ми розробляємо зараз кілька інструментів, в першу чергу для спрощення ведення бізнесу будівельної галузі, це передачу повноважень Державної архітектурно-будівельної комісії на місцях, це те, що дасть можливість сьогодні нашим українцям будувати і захистити, в першу чергу, майнові права тих інвесторів, які сьогодні вкладають в своє житло.

Це ті реформи, які сьогодні повинні відновити українську економіку, бо жодна країна світу не виходила з економічної кризи, коли вона не починає будувати, і будівельна галузь буде тією галуззю, яка буде лакмусовим папірцем для питань і децентралізації в тому числі.

Суровий час, важкий час, час для реформ дуже короткий. Це той час, які виграють наші хлопці зі зброєю в руках на сході України. Це час, який виграють для нас виробники, сплачуючи податки. Але цей шлях ми пройдемо разом з країною і запрошуємо всіх до співпраці.

ЯЦЕНЮК А.П. – Ми до кінця року повинні зробити декілька речей: завершити бюджетну децентралізацію – це те, що ми в стані зробити; енергоефективність та утеплення будинків; заміна газових котлів на будь-які інші енергоефективні котли, під що Уряд виділяє кошти. Дякую за ту роботу, яку Ви розпочали, її треба далі продовжувати.

Я просив би зараз до слова Міністра фінансів.

ЯРЕСЬКО Н. – Перш за все дозвольте мені коротко нагадати вам про те, які виклики стояли перед міністерством лише 100 днів тому.

Найголовніший виклик – стабілізувати фінансово-банківську систему країни, для чого потрібно було забезпечити прийняття державного бюджету, що дозволить профінансувати всі ключові потреби України та залучити фінансову допомогу від міжнародних партнерів. З цими завданнями ми впоралися.

Зусиллями Уряду було прийнято державний бюджет на 2015 р. та уточнюючі зміни до нього. Це, по-перше, дозволило нам профінансувати видатки на підвищення обороноздатності нашої країни до 5,3% ВВП.

По-друге, дозволило підвищити захист для найбільш вразливих верств населення, зокрема, через надання прямих субсидій на компенсацію наслідків підвищення тарифів на газ, тепло, які зараз складатимуть 24,4 млрд. грн. Якщо в 2014 р. пряму допомогу від держави через цей механізм отримували близько 1 млн. українських родин, зараз її будуть отримувати до 4 млн. родин.

Крім того, Мінфін зміг вчасно реагувати на потреби своїх громадян, що були змушені виїхати з окупованих територій, та на потреби місцевих громад. Зокрема, 3,4 млрд. грн. закладено в бюджеті для прямої фінансової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Також лише на відновлення інфраструктури на контрольованій територій Луганської та Донецької областей із державного бюджету передбачено субвенцію в розмірі 300 млн. грн.

По-третє, прийнятий бюджет дозволив нам здійснити перші кроки для зменшення ключових проблем української економіки, я маю на увазі непосильних для України дефіцитів НАК „Нафтогаз України” та Пенсійного фонду.

Нарешті, і це чи не найголовніше, – прийняття державного бюджету та змін до нього і нашу програму економічних реформ відкрило нам шлях до кредитної угоди з МВФ обсягом 17,5 млрд. дол. та до підтримки інших міжнародних партнерів на суму понад 7,5 млрд. дол.

Якраз вчора Рада директорів МВФ схвалила надання Україні нового кредиту. Розмір першого траншу кредиту буде становити 5 млрд. Це майже 30% від загальної суми чотирирічної програми. Цей транш буде використано в тому числі на поповнення золотовалютних резервів Нацбанку та здійснення Урядом України зовнішніх виплат. І це в свою чергу сприятиме стабілізації на валютному ринку нашої країни – стабілізація, яка всім нам потрібна.

Тепер на порядку денному Міністерства стоїть потреба зменшити тиск на державні фінанси з боку державного боргу, для чого ми вже завтра розпочинаємо консультації щодо його реструктуризації з нашими кредиторами.

Також завданням Мінфіну є за допомогою податкової та митної реформи і реформи адміністрування податків продовжити виведення економіки з тіні, створювати більш справедливе податкове навантаження в країні та створити більш сприятливий інвестиційний клімат для реальної економіки.

Наприкінці хочу використати цю нагоду, щоб звернутися до кожного громадянина України. Друзі, ми знаємо, що ситуація тяжка і для бізнесу, і для кожного. Те, що ми зробили за перші 100 днів – це важливий крок для стабілізації публічних фінансів. Це важливий, але він тільки перший крок.

Наше завдання на наступні 100 днів – посилити ці реформи, які закладуть базу для зростання. Ми маємо волю і силу це зробити і віримо, що спільними зусиллями ми це зробимо, і нам вдасться.

ЯЦЕНЮК А.П. – Вчора Наталка (Яресько – ред.) оновила склад Мінфіну, і ключові завдання – це продовження податкової реформи, якісна зміна соціальних стандартів у країні. Я ще раз хочу підкреслити, заробимо – будемо підвищувати соціальні стандарти. Але зараз для цього треба прикласти максимум зусиль, навести лад в державних фінансах, щоб створити базу для реального підвищення життєвого рівня населення.

Третє – що стосується боргових операцій. Перед Наталею стоїть надскладне завдання, з яким вона, я переконаний, впорається, як і з усіма попередніми.

Міністр юстиції Павло Петренко, також від фракції "Народний фронт", прошу.

ПЕТРЕНКО П.Д. – Можу сказати, що дійсно цей Уряд знаходиться в історичній ситуації, і ті виклики, які стоять перед нами як в середині країни, так і зовні, вони змушують всіх консолідовано працювати на один результат, тільки на перемогу як у сфері реформ, так і в сфері, пов’язаній з відпором тієї зовнішньої агресії, яка є на сході країни і в Криму.

Мін’юст вперше в своїй історії стикнувся із тими викликами, які стосуються захисту інтересів України на міжнародній арені, пов’язаних із військовою агресією і захопленням території України. Протягом останнього часу, останніх 100 днів і в минулому році ми здійснюємо супроводження цілої низки міжнародних справ проти Росії. На сьогодні є три справи в Європейському суді по правах людини. Ці справи є безпрецедентними за своєю доказовою базою, по тих фактах порушень прав людини, масових злочинів проти людяності, які були допущені збоку як російського керівництва, так і російських військових під час анексії Криму і під час всіх подій, які відбуваються на сході країни.

Близько 4,5 тис. фактів порушень прав людини були зафіксовані нами спільно з правоохоронними органами, спільно з нашими військовими і направлені до європейських інституцій. Усі ці факти лягли в основу тих справ, які зараз розглядаються і будуть розглядатись, у тому числі, і в міжнародних кримінальних судах проти злочинів, які були вчинені збоку російської сторони.

Другий виклик, звичайно, – це виклик внутрішнього ворога, а саме корупції і того державного апарату, який протягом 20 років вибудовувався зовсім з іншими цілями, ніж ті цілі, які ставлять перед Урядом України сьогодні. Ми протягом останнього часу розробили низку законодавства з боротьби із корупцією. Уряд і Президент спільними зусиллями прийняли ці закони в Парламенті. І на сьогодні відбувається імплементація цих законів. Йдеться про створення Національного антикорупційного бюро, про Національного агентства по протидії корупції, про відкриття інформації з усіх майнових реєстрів щодо власності, тієї інформації, яку довго приховували всі депутати попередніх скликань, всі чиновники. Наразі з 1 січня поточного року ця інформація є публічною, загальнодоступною для наших українських громадян і для всіх журналістів.

Так само Уряд України впроваджує в життя Закон "Про очищення влади", закон про люстрацію, який фактично дав вже перші кроки і перші результати у боротьбі з корупцією. Було звільнено понад 400 чиновників найвищих посад, згідно з цим законом; на сьогоднішній день відбувається перевірка 24 тис. чиновників; проводиться перевірка на їх майновий стан та стиль життя. Ми вважаємо, що Закон "Про очищення влади" буде реалізований до кінця і будуть проведені всі хвилі люстраційної перевірки, аж до місцевого рівня державного апарату.

Третє – це проведення аудиту тих функцій, які проводилися Мін’юстом. Мін’юст є одним з найбільш соціальних міністерств. Щорічно ми маємо 27 млн. контактів з українськими громадянами. І ми розуміємо, що основним ворогом є бюрократія, демотивація і тотальна побутова корупція, яка пов'язана з відсутністю мотивації у чиновників для надання нормального сервісу українським громадянам.

Ми для себе поставили зараз амбітну ціль – протягом наступних місяців провести повне перезавантаження системи юстиції. Ми вже скоротили близько 20% державних службовців на місцях, ми скоротили функції. Ми передаємо ці функції місцевим органам влади – функції, пов'язані з наданням відповідних сервісів кожному українському громадянину. Так само ми переводимо більшість функцій в електронний сервіс.

Наше завдання – отримати відповідний результат у форматі загальновідомого рейтингу Doing Вusiness.

Ціль, яку поставив перед нами Уряд і Прем’єр-міністр, полягає в тому, що в цьому році Україна за тими показниками, які стосуються Мін’юсту, а саме: реєстрація бізнесу, реєстрація власності, забезпечення виконання контрактів, отримала позиції, зокрема, щодо реєстрації бізнесу, 13-те місце (на сьогоднішній день ми знаходимося на 76-му місці); реєстрація власності – 47-ме місце (зараз ми на 59-му місці); забезпечення виконання контрактів – 31-ше місце (зараз ми на 43-му); розв'язання неплатоспроможності – 75-те місце (зараз ми на 142-му місці).

Весь пакет законів уже був прийнятий. Наразі є всі підстави, щоб протягом наступних місяців ми запровадили ті спрощені сервіси, які відчує кожний український громадянин під час реєстрації компанії, під час отримання довідки, витягу, виписки, під час спілкування з державним службовцем, щоб цей державний службовець перетворився з ворога та особи, які вимагає від українця певний хабар, в ту людину, яка надає сервіс, яка є консультантом і помічником кожного українського громадянина. Я переконаний, що цей Уряд і цей парламент зможе реалізувати вказані реформи.

ЯЦЕНЮК А.П. – Ще раз хотів би нагадати: до Вашої компетенції разом з МЗС відносяться суди проти Російської Федерації, це як Європейський суд з прав людини за незаконну анексію Криму, так і суд проти Росії щодо порушення Росією Конвенції про боротьбу з тероризмом, так само підтримка всіх українських компаній, які зараз будуть судитися з російською державою за незаконну націоналізацію і конфіскацію українського майна. Це зараз ключові пріоритети.

Що стосується боротьби з корупцією, то хотілося б, звичайно, щоб Уряд мав і прокурорську, і судову функцію, але відповідно до Конституції і розподілу влад це не наші повноваження. Однак разом з Президентом і з парламентською коаліцією нами вже внесено і прийнято ряд законів, пакет з п'яти законів про боротьбу з корупцією і новий закон, який дає можливість навести лад в судовій системі. Зараз стоїть питання про імплементацію, точніше, про виконання цих законів. І це те, що є на порядку денному Мін'юсту до кінця поточного року.

Я просив би Ганну Онищенко, Міністра Кабінету Міністрів. Вона забезпечує всю організаційну роботу нашого Уряду, і всі ті постанови, які ви бачите на інтернет-сайті, виходять з-під руки Ганни Онищенко.

ОНИЩЕНКО Г.В. – Хотіла сказати, що за перші 100 днів роботи важливу і велику роль відігравала та увага, яку я приділила електронному документообігу всередині Секретаріату. Про це багато говорили, і в принципі мені вдалося вже з 1 лютого запровадити електронне візування всіх проектів документів, які лягають на підпис або мені, або Прем’єр-міністру.

Крім того, на даний момент вже запроваджено електронний документообіг з Адміністрацією Президента та апаратом Верховної Ради, що дає змогу, по-перше, пришвидшити, по-друге, значною мірою зекономити державні кошти.

Крім того, найближчим часом ми плануємо запровадити електронне візування між Мін'юстом та Мінекономрозвитку, які вже готові до цього, по-друге, через них проходить візування абсолютно всіх документів, які розглядаються на Уряді. Я сподіваюся, що ми з часом перейдемо повністю на електронну взаємодію між міністерствами.

По-друге, Секретаріатом спільно з Нацдержслужбою було розроблено проекти законів про державну службу, а також службу в органах місцевого самоврядування. Вони пропонують абсолютно нову філософію просування на державній службі, отримання посади і, відповідно, аж до найвищих посад в цій країні.

Крім того, мною в Секретаріаті було проведено незалежний аудит стосовно тих функцій, які виконуються Секретаріатом, а також проведено опитування понад 60% всіх працівників, внаслідок чого виявлено, по-перше, дублювання функцій, по-друге, дійсно те, що багато говорять про демотивацію, що призводить до великого роздуття штатів. Тому після цього я готова як мінімум на 20% зменшувати кількість працівників, хоча це має бути не арифметичне скорочення, а дійсно шляхом перегляду функцій.

Останнє, на що хотіла особливо звернути увагу. Як ви знаєте, ще минулого року було в рамках Секретаріату утворено Урядовий офіс з питань євроінтеграції. Це той офіс, який координує діяльність з питань євроінтеграції всієї країни, він показав свою дієвість. Відповідно за результатами його діяльності було схвалено 57 планів імплементації 64 нормативних актів законодавства ЄС. Це насправді дуже великий шмат роботи і, відповідно, в лютому цього року було вперше оприлюднено звіт з питань євроінтеграції, який парламентським комітетом асоціації, а також групою друзів України з Європарламенту, було визнано, по-перше, як позитивний крок, а по-друге, відзначено, що Україна дійсно виконує свої зобов’язання, які вона взяла перед ЄС.

У зв’язку з цим хотіла б подякувати кожному міністру і заступникам міністрів з питань євроінтеграції за цю роботу, яка робиться, тому що ми маємо завершити в ті строки, які визначені Угодою про асоціацію, і я впевнена, що це буде досягнуто. Дякую.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую. В нас в Уряді велика проблема як і у всій країні – це неймовірна бюрократія. Місяцями гуляють постанови Кабінету Міністрів, особливо коли хтось ще хоче якесь лобістське питання вирішити, то можна цю постанову дуже довго шукати і важко її знайти.

Саме тому ми щоденно змінюємо систему управління і просто прибираємо зайві ланки, які існують в країні, які приводять тільки до одного – до корупційної складової, а не до вирішення тих проблем. І це завдання, яке Міністр Кабінету Міністрів має.

Павло Клімкін призначений Міністром закордонних справ України за поданням Президента країни і підтриманий парламентською коаліцією.

КЛІМКІН П.А. – У нас у всіх є одна мета – єдина демократична і європейська Україна. Саме таку мету має сьогодні весь цивілізований світ. Підтримка всього цивілізованого світу не має аналогів у сучасній історії. Тому МЗС, звичайно, має багато завдань.

Але, без будь-якої патетики, бачу основне своє завдання, завдання всієї дипломатичної служби в тому, щоб всі лідери країн, всі політики, просто громадяни по всьому світу, які нас підтримують, прокидалися і ставили перед собою одне просте питання: що сьогодні я маю зробити для України, яка страждає від російської агресії і підтримуваних Росією терористів у Донецьку та Луганську, і ввечері, завершуючи свій день, щоб вони запитали, що саме практично вони зробили для України.

В Євросоюзі ніколи не було всеохоплюючої стратегії стосовно Росії. Наразі ми маємо підтримку всього Євросоюзу, маємо підтримку всього цивілізованого світу, "Великої сімки", Японії – всіх країн, які зрозуміли і розуміють зараз, що, не підтримуючи Україну, весь цивілізований світ зраджує двом простим речам – своїм цінностям і своїм принципам.

Зараз ми маємо європейську і трансатлантичну єдність. Ми маємо унікальний пакет фінансової допомоги, про який щойно говорила Міністр фінансів. Маємо готовність підтримувати реформи в Україні для того, щоб зробити всю Україну разом з цивілізованим світом успішною демократичною країною.

Ми маємо унікальний пакет гуманітарної допомоги для тих, хто страждає від терористів на Донбасі. Тільки в останні місяці країни Євросоюзу виділили більше 100 млн. євро, і ми працюємо над тим, щоб у майбутньому над відбудовою Донбасу з нами працював також весь цивілізований світ.

Це має і унікальний безпековий вимір – вимір того, що зараз знову-таки весь цивілізований світ зупинив співпрацю з Росією по багатьох ключових напрямках. Санкції, які запроваджені, знову-таки не мають жодних аналогів. І так буде, поки не буде відновлено суверенітет і незалежність України і на Донбасі, і, звичайно, стосовно Криму.

Є і важливий безпековий елемент, оскільки ми нарешті відмінили позаблоковий статус України. Тільки ми, тільки українці можуть вирішувати, яким чином забезпечувати нашу безпеку, яким чином працювати для того, щоб ця безпека в сучасному світі, який є плинним і швидко змінюється, була забезпечена.

У нас на сьогодні схвалено Кабінетом Міністрів річну програму співпраці з НАТО. Це не просто 80 сторінок тексту. Кожне слово має практичний вимір. Кожне слово має значення, і ми будемо працювати над виконанням кожного заходу. Ми також маємо 5 трастових фондів з НАТО, які охоплюють все: від допомоги нашим Збройним Силам у питаннях логістики до допомоги нашим пораненим героям у протезуванні.

Ми маємо унікальну програму взаємосумісності, і наша мета є дуже простою – зробити реформу безпекового і оборонного сектору таким чином, щоб він мав стандарти НАТО і відповідав цим стандартам, оскільки стандарти НАТО є стандартами цивілізованого світу.

Ми розпочали послідовну роботу над запровадженням додаткового стабілізуючого чинника для виконання мирного плану Президента України, для реалізації Мінських угод. Ми обговорюємо це і просуваємо це на всіх майданчиках у двосторонньому контексті, у всіх міжнародних організаціях, в ОНН, в ОБСЄ, в Раді Європи, і будемо це робити і далі.

Для нас це, звичайно, мир, який принесе кінець стражданням Донецька і Луганська і відновлення повного суверенітету України над цими територіями. Звичайно, це контроль з боку ОБСЄ над припиненням вогню. Звичайно, це звільнення заручників. Хочу підкреслити, звільнення наших політичних в'язнів, яких зараз тримає Росія, оскільки ми будемо працювати до кінця, до успіху по кожному, хто зараз тримається в російських в'язницях, по кожному, хто зараз тримається терористами на Донбасі.

Звичайно, вимір європейської інтеграції теж буде в центрі уваги МЗС. І зараз ми працюємо над тим, щоб координувати виконання плану дій щодо отримання безвізового режиму. Весь комплекс реформ, який приведе нас до стандартів ЄС в цій сфері і який дозволить відчути кожному українцю себе в сім'ї європейських народів, в цьому плані ми розвиваємо себе як європейську дипломатичну службу.

Сьогодні кожен може шляхом простого e-mail або простого дзвінка сказати, як працюють наші консули; сказати, що ми маємо зробити краще, яким чином працювати в рамках ситуаційного центру. Найближчим часом ми запровадимо електронні візи. Ми будемо такими, якими є європейські дипломатичні служби, які мають найкращі показники і найкращі зразки.

Одразу після прийняття Закону "Про державну службу" ми вже підготували і подамо на розгляд Верховної Ради Закон "Про дипломатичну службу", який закріпить основні ідеї і засади її функціонування.

Наша логіка – це відкритість, креативність. Але, в першу чергу, це послідовність відстоювання інтересів у поверненні миру на Донбас, у звільненні Криму від тимчасової окупації Росією і загалом у досягненні цієї мети – єдина, демократична та європейська Україна, яку підтримує весь цивілізований світ.

ЯЦЕНЮК А.П. – Ви в нас очолюєте дипломатичний фронт війни за українську незалежність і проти російської агресії. Зараз я хотів би надати слово людині, на якій лежить неймовірна відповідальність за стан Збройних Сил країни. Це Міністр оборони, він очолює в нас військовий фронт.

ПОЛТОРАК С.Т. – В першу чергу я хотів би подякувати народу України за підтримку Збройних Сил, волонтерам і бійцям Збройних Сил, які зі зброєю в руках захищають нашу державу, проявляючи при цьому мужність і героїзм.

Головним пріоритетом в роботі Міноборони вважаю створення високомобільних професійно підготовлених, добре оснащених Збройних Сил України. Я хотів би сьогодні сказати про конкретні речі, що вже зроблено і над чим ми працюємо.

У ході реалізації визначених пріоритетів продовжується реформування Міноборони та Генштабу Збройних Сил України, а саме усунуті дублюючі функції, які були між Міноборони та Генштабом ЗС України, вдосконалена взаємодія між структурними підрозділами, спрощена процедура прийняття управлінських рішень, ліквідовано нормативно-правові акти, які перевантажували та гальмували систему управління оборонного відомства.

Оптимізували організаційно-штатну структуру Міноборони та Генштабу: 12 департаментів реформовані, 4 департаменти скорочені, більше 200 осіб скорочені, які виконували невластиві функції Генштабом і Міноборони. За короткий термін створено кадровий резерв чисельністю 1432 військовослужбовці із учасників АТО для заміщення вакантних посад в керівництві Міноборони та Генштабу.

Запроваджена система перевірки через "Поліграф" всіх керівників, які призначаються на посади. Створена Рада волонтерів, які сьогодні вже працює в складі штатних підрозділів, залишається допланування, організація та реформування і всебічного забезпечення Збройних Сил України.

Відповідно до затвердженого Президентом України задуму з оптимізації і реформування Збройних Сил України збільшена чисельність ЗСУ до 250 тис. Уточнено військово-адміністративний та оперативно-стратегічний розподіл, враховуючи загрози, які існують у нас сьогодні. Значно збільшена чисельність ЗСУ на сході України.

Запроваджено екстериторіальний змішаний принцип комплектування особовим складом. Розгорнуто чотири оперативних командування. Створення сили спеціальних операцій. Нарощено групування військ за рахунок створення 10 бригад і одного полку. Впроваджено нові стандарти підготовки військ і органів управління всіх військово-управлінських організмів, виходячи із досвіду, який ми здобули в зоні проведення АТО.

З метою всебічного забезпечення Збройних Сил України, за дорученням Президента України та Прем’єр-міністра України розроблений ряд реформ у Збройних Силах України, які нададуть можливість нам працювати мобільно швидко і оперативно реагувати на ті виклики, які сьогодні є, а саме:

- реформа забезпечення житлом військовослужбовців Збройних Сил та управління військовим нерухомим майном;

- завершується інвентаризація земель оборони України;

- приступили до виконання пілотного проекту продовольчого забезпечення і харчування особового складу Збройних Сил України;

- підготовлено реформу нових норм та стандартів речового забезпечення та закупівель;

- спільно з народними депутатами запроваджується реформа військової медицини.

У найближчі дні зміст реформ буде оприлюднено для публічного обговорення, і кожний керівник проекту буде публічно захищати його перед суспільством.

З метою забезпечення прозорості та попередження корупції при проведенні процедури закупівель спрощено процедуру та запроваджено електронну систему державних закупівель Міноборони.

Оптимізовано роботу військових комісарів. Керівниками призначаються тільки учасники АТО. Хоча в цьому напрямку в нас ще дуже багато роботи, і ми над цим працюємо.

Проводиться четверта черга мобілізації з урахуванням недоліків, які були допущені під час проведення мобілізації в попередніх хвилях. Це, в першу чергу, забезпечення формою, підготовка, бойове злагодження, готовність до виконання бойових завдань. Тільки після готовності ті люди, які були мобілізовані, підуть в зону АТО для виконання бойових завдань.

Спільно з «Укроборонпромом» удосконалено систему відновлення, модернізації та ремонту озброєння, військової техніки та його постачання у війська. Це дало можливість останнім часом поставити у війська більше 2 тис. одиниць озброєння та військової техніки.

Безпрецедентний фінансовий ресурс оборонного бюджету на 2015 рік у сумі 44,6 млрд. грн. Своєчасне прийняття Урядом ДОЗ (до речі, це було зроблено вперше в історії України) дозволило спланувати закупівлю та ремонт озброєння та техніки на 2015 р. в кількості 12,5 тис. одиниць.

Головним завданням у подальшому вважаю завершити роботу з переходу на нові стандарти бойової готовності, підготовку військ, матеріально-технічне забезпечення, оснащення Збройних Сил України.

Роботи ще дуже багато, багато проблем. Але головне – ми чітко знаємо, що необхідно робити, як це робити. Ми зробимо все для того, щоб Збройні Сили були готові для захисту територіальної цілісності України. Головна мета – надійний захист України. Збройні Сили України до захисту України готові.

ЯЦЕНЮК А.П. – У нас з Вами завдання – максимально прискорити виконання державного оборонного замовлення. Гроші на нову техніку є, і тому необхідно, щоб "Укроборонпром" невідкладно поставляв техніку, Мінфін готовий платити. Оновлення всього складу техніки, її модернізація.

Всі соціальні виплати по учасниках АТО і по військовослужбовцях виплачуються, але я прошу Вас взяти на окремий контроль, тому що принаймні по соціальних мережах я спостерігав, що декілька військовослужбовців жалілися на те, що невчасно виплачується грошове забезпечення. Тому на окремий контроль виплати грошового забезпечення для всіх військовослужбовців країни, які сьогодні захищають українську державу.

Просив би Міністра економіки, який був внесений Блоком Петра Порошенка і у якого також неймовірні виклики, це дерегуляція української економіки і побудова нової моделі інвестиційно привабливої країни, взяти слово.

АБРОМАВИЧУС А. – Прошло первых 100 дней, есть первые результаты, но есть и множество сложных вопросов. Но самое главное – мы знаем, куда двигаемся, есть команда хорошая, и знаем, что делать.

Та ситуация, в которой экономика Украины находится сейчас, – это, во-первых, результат провальной политики прошлой власти, а также полное отсутствие реформ на протяжении последних 25 лет. Если знаешь, что у тебя все плохо, но не готов меняться, конечно, достичь хороших результатов не выйдет. Слава богу, у нас образовался Кабинет Министров, который готов к радикальным изменениям и реформированиям страны, и здесь Минэкономразвития тоже выступает в лице координатора множества реформаторских подходов и преобразований Правительства.

Мы много чего заявляли, когда я пришел в Кабинет Министров, и в принципе последовательно все делаем или уже даже сделали. Первым делом, конечно, взялись за реструктуризацию самого министерства. Я с первого дня объявил, что Премьер-министр и Президент подсказали мне, что в идеале, когда я закончу свою каденцию, чтобы этого министерства уже не было. В принципе, движемся как раз этим путем, находимся в первой стадии. Я уже подписал все распоряжения, все приказы, все другие бюрократические документы, уже через 1,5 месяца у нас будет минус 30% сотрудников в министерстве. Следующая стадия – до осени еще минус 20%. В этом году минус 50%.

В министерстве на данный момент 247 функций, это конечно кошмар, этого не должно быть. До сих пор действуем как Госплан. Цель этого министерства – чтобы мы реструктуризировались и стали современным мобильным Министерством экономики европейской страны. Со старыми кадрами, как говорится, каши не сваришь.

Поэтому я, к сожалению, должен был расстаться со всеми заместителями, уже больше половины новых заместителей назначил. В сокращенной структуре не больше половины глав департаментов будут старые из министерства люди, большинство из которых мы даже повысили в должностях. Здесь я просто руководствуюсь тем, что желание у старых кадров реформироваться близко к нулю. Как сказал Уоррен Баффет, если бы экономикой руководили лошади, то автопрома бы не было. Поэтому здесь, конечно, нужно подходить очень жесткими мерами и двигаться быстро.

Самое главное для экономики – это дерегуляция. Мы знаем, что все очень сильно зарегулировано и у меня подход такой, что бизнесу надо дать наконец дышать. Он сам определит, в каких направлениях должен двигаться, что экспортировать, что производить, просто создать нормальные условия. В Украине до сих пор 14 тыс. регуляций. И конечно цель, которую Президент и Премьер обозначили Министру экономики, – это максимальная дерегуляция и улучшение инвестиционных условий для бизнеса. Здесь уже есть некоторые успехи, два закона прошли о дерегуляции и лицензировании в парламент, два постановления, которые серьезно облегчают бизнесу условия ведения.

Мы первый раз боролись с чрезмерными барьерами для ведения бизнеса. В пятницу на правительственном комитете тоже утвердили дальнейший план на целый год по дерегуляции, это 180 инициатив, что касается разных отраслей экономики. Эти были разработаны при помощи всех ассоциаций, которые с нами хотели работать. И верим, что бизнес это воспримет очень позитивно.

Опять же, это тоже способ борьбы с коррупцией: где меньше соприкосновения государства и бизнеса – там автоматически возникает меньше возможности коррупции. Процитирую Рональда Рейгана, который сказал, что девять самых страшных слов на английском, на русском это звучит так: "Добрый день! Я из правительства, и я здесь, чтобы вам помочь". На самом деле хотим минимизировать соприкосновение чиновника с частным бизнесом.

Мы много говорили о реформе госпредприятий. Ситуация остается до сих пор плачевная. Большинство госкомпаний управляется в интересах конкретных физлиц, а не для государства, для бюджета, для людей. Здесь тоже определили параметры реформы, которая будет длиться долго. Постановлением Правительства приняли новый порядок назначения гендиректоров по прозрачной процедуре, а также обязали все госкомпании наконец-то публично отчитываться перед народом, потому что до сих пор их финансовые показатели где-то прятались, кем-то аудитировались, и вообще невозможно было в них разобраться.

Здесь мы подходим к подготовке к приватизации. Вы уже видели успех продажи лицензий 3G. Интерес со стороны инвесторов к Украине, особенно к отдельным интересным активам, сохраняется высокий. Поэтому будем менять процедуру и приступать к приватизации.

Министерство принимает ряд шагов по борьбе с коррупцией. Во-первых, это через дерегуляцию во всей экономике. Во-вторых, через какие-то конкретные вещи.

Боремся с несправедливыми преференциями для большого бизнеса. Как вы знаете, мы подняли очень сильно ренту на железную руду. Больше чем в пять раз подняли ренту на прокачку трансаммиака. Убрали 15%-ный дисконт на продажу нефти "Укрнефти".

Также в данный момент идет расследование злоупотреблений в ГФС.

Поэтому знаем, что делать, двигаемся достаточно быстро. Я уверен, что в данный момент, стабилизируя экономическую ситуацию, мы обязательно выйдем уже в следующем году на экономический рост.

ЯЦЕНЮК А.П. – Мы с Айварасом договорились, что Минэкономики не будет, а украинская экономика не только останется, а еще и будет расти.

Тому ті завдання, які стоять перед Урядом і парламентом щодо дерегуляції, повинні бути виконані протягом поточного року. І у нас з вами спільне завдання – суттєве підняття в рейтингу Doing Business для того, щоб вже з 2016 року залучити сюди іноземного інвестора. Зрозуміло, що в поточному році складно залучити приватний капітал, і до того моменту, поки ситуація на сході буде розгойдуватися Російською Федерацією і російськими терористами, ми отримаємо підтримку виключно від міжнародних фінансових організацій – від МВФ, Світового банку, ЄБРР, але після них піде приватний інвестор, і цей приватний інвестор повинен зрозуміти, за якими правилами він йде.

Саме тому я сподіваюся, що в найближчі 3 місяці ми приймемо всі закони, які дадуть можливість Україні суттєво піднятися в рейтингу Doing Business і довести ще раз, що ми не говоримо про реформи, а їх робимо.

Просив би надати слово Міністру енергетики та вугільної промисловості Володимиру Демчишину. Він також призначений Блоком Петра Порошенка. Міністр енергетики та вугільної промисловості зіткнувся зі складними викликами.

ДЕМЧИШИН В.В. – Хочу проінформувати про останні три місяці. Насправді в грудні, коли я прийшов у Міністерство, опалювальний сезон вже розпочався. І початок був досить складним. Протягом перших 3-х тижнів, ви прекрасно пам'ятаєте віялові відключення, відсутність вугілля на складах, розбалансована енергосистема. Звичайно, у період проведення воєнних дій це все проблеми, якими доводилось займатися і вирішувати.

Нам протягом цього періоду довелося забезпечувати наші теплоелектростанції дефіцитним вугіллям, яке на території України не добувається, тому що 100% антрацитових шахт залишилось на території, не підконтрольній українській владі. Нам врешті довелося заводити імпортну електроенергію для того, щоб збалансувати енергетичну систему. Але насправді ми це зробили.

І на сьогодні я можу з впевненістю сказати, що цей опалювальний сезон ми пройшли. Ті зусилля, які витрачені, мають свій результат. Більше того, нам вдалося досить ефективно його пройти з точки зору ціноутворення. Протягом цього періоду ми витримували на стабільному рівні ціни на електричну енергію завдяки "Енергоатому", 50% електроенергії вироблено атомними станціями. Це дало насправді можливість забезпечити низькі тарифи.

Крім того, повністю вся енергосистема була переведена з увагою на теплоелектростанції, які можуть працювати на газовому вугіллі. Паралельно нам приходилось боротись із крапковими відключеннями і мереж, і станцій генеруючих, які попадали під обстріли, їх оптимально швидко відновлювати, вводити в стрій. Тому насправді операційних завдань було дуже багато.

У нафтогазовому комплексі нам вдалось також дуже багато. Насправді, диверсифікували поставки газу. Більше 50% на даний момент газу ми закуповуємо з ЄС. Це дало можливість не тільки посилити свою позицію в переговорах із Газпромом, але зекономити кошти. Протягом 3 останніх місяців, як мінімум, "Нафтогаз" заощадив, закуповуючи на спотовому ринку європейському, 200 млн. дол.  Це досить суттєві кошти.

Не говорю про те, що споживання газу протягом цих 3 місяців також суттєво впало, вийшли ми з опалювального сезону із запасами біля 8 млрд. кубічних метрів. При тому, що починаючи опалювальний сезон, було дуже багато страхів стосовно того, чи в нас достатньо запасів, чи ми зможемо забезпечувати стабільність постачання і чи ТЕЦ зможуть забезпечити споживачів теплом. Всі ці питання були вирішені.

Поряд з роботою операційною, дуже багато уваги також приділялось реформам. Я прекрасно розумію, що у суспільства великі очікування до енергетичного сектору. Один із суттєвих напрямків, в якому ми працювали, – це реформування вугільної промисловості. Протягом останніх 20 років дуже мало уваги приділялось цьому сегменту. Тільки в 2014 р. вугільна промисловість отримувала більше 11 млрд. дотацій, в 2015 р. цієї статті взагалі немає.

Тобто на сьогодні нам доводиться працювати у вкрай складних умовах, при тому що підприємства, директора, менеджмент, співробітники звикли працювати в зовсім інших умовах, коли зарплата в першу чергу оплачувалася, коли не потрібно було займатися продажем вугілля. Тобто ставилися зовсім інші задачі. Тепер повністю доводиться міняти операційну діяльність. Це не тільки економія бюджетних коштів. Це зовсім інша філософія – перегляд операційних планів. Звичайно, складні задачі, тому багато нарікань, незадоволених. Але цими питаннями ми займаємося.

Більше того, не маючи дотацій, я розумію, що єдиним методом є залучення зовнішніх коштів. Тому проведено досить велику роботу з китайськими фінансовими інститутами. Вони підтвердили свою готовність виділяти кредитні кошти до 3,5 млрд. дол., включаючи добудову шахт, модернізацію теплоелектростанцій, заміщення газу іншими енергоносіями і т.д. Тому ця робота проводиться.

У нафтогазовому напрямку також започатковані зміни. На минулому тижні Верховна Рада проголосувала в першому читанні за Закон "Про ринок газу". Це принципово інша система формування відносин в газовому ринку між покупцями і продавцями, регулятор має зовсім інші функції. Це додаткові зусилля на формування конкуренції в цьому сегменті, а також  формування прозорого ціноутворення в сегменті. Це ті методи, які дають можливість боротися з корупцією, тому що в непрозорому ціноутворенні при наявність сильних монополій формуються передумови для конкуренції.

Третім напрямком, яким ми займалися, було залучення інвестицій. Це більш ніж 1 млрд. 300, які залучені тільки протягом останніх трьох місяців. Це 300 млн. в модернізацію ГТС, 380 млн. в модернізацію енергопередавальних мереж "Укренерго", 600 млн. євро для "Енергоатому" для забезпечення безпеки та ефективності роботи наших АЕС.

На майбутнє ключові напрямки – робота над прозорим конкурентним ринком газу, нафтопродуктів, вугілля, електроенергії. Я переконаний в тому, що зрозумілі правила роботи на цих ринках дадуть можливість сформувати справедливі ціни і, відповідно, якісні послуги для кінцевих споживачів, залучити інвесторів. У принципі, сформувати робочі місця і забезпечити надходження в бюджет.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую Міністру енергетики. У нас у програмі реформ ключова – це реформа енергетичного сектору країни.

Я прошу, коли Ви будете на прес-конференції, ще раз країні чітко пояснити: ось імпортований газ, по чому ми його купуємо, ось газ власного видобутку, ось його собівартість і по чому ми його продаємо. Якщо б у нас не було газу власного видобутку, то тариф треба було б ставити не 3600 грн., як зараз поставлений по соціальній нормі, а 10 тис. грн., просто с калькулятором треба порахувати. І пояснити ще раз чітко, що таке реформа "Нафтогазу", як ми будемо збільшувати обсяги видобутку власного газу, як будемо диверсифіковувати джерела енергопостачання. Ми до кінця поточного року повинні:

Перше. Максимально перейти на закупівлю газу з країн-членів ЄС.

Друге. Закачувати газ виключно в період найнижчої ціни на природній газ, а це буквально через місяць вона розпочинається.

Третє. Завершити розподіл НАК "Нафтогаз України" на три компанії.

Четверте. Ми звертаємось до всіх наших західних партнерів. Закон "Про модернізацію і експлуатацію ГТС" прийнято. Шановні європейці й американці, ви маєте можливість стати співакціонерами української ГТС. Країна себе може захищати не тільки військами, але й іноземними активами, які знаходяться на території держави. Ми можемо спільно взагалі мати нову енергетичну мапу Європи. Заходьте. Ми зробили все для того, щоб іноземні інвестори з ЄС і США прийшли в країну. Ми тепер очікуємо не тільки економічних, але й політичних рішень наших західних партнерів. Для цього зроблені всі умови.

Я просив би до слова Міністра внутрішніх справ країни, який був рекомендований партією "Народний фронт", ту людину, на яку звалилась неймовірна відповідальність за безпеку громадян країни в середині держави, – Арсен Аваков.

АВАКОВ А.Б. – Чем занимается МВД сегодня? Войной, террористическими атаками, безопасностью на улицах – то, что поставило перед нами время.

Но я хочу сегодня говорить не про войну, потому что война пройдет, и мы выйдем с достоинством из этого испытания. И она пройдет тем быстрее, чем быстрее мы будем в частности и в МВД решать главную задачу. Главное то, чего ждут люди от МВД, чего ждут люди от милиции – нормальной системы отношений между обычным простым человеком и той же милицией, тем же МРЭО, тем же ГАИ.

И тут у нас проблема. У нас милиция была заточена не под сервис, не под человека. Милиция занималась немного другим. Это был репрессивный аппарат и это был аппарат "крышевания" различных коррупционных схем.

Поэтому в тяжелое время перемен, в переходный период между тем и новым мы имеем ситуацию, когда мы "латаем" прежнюю систему, когда мы ставим "заплатки", догоняем каких-то негодяев, пытаемся что-то поменять на скорую руку. Но это не работает. Не получается. Прогнившая система дает постоянно трещины, как ты ее не удерживаешь, и вылазят негодяи, хамы на улицах, коррупционеры.

Поэтому решать эту проблему нужно не так. Правительство приняло решение. Мы заявляем, заявили уже о коренной реформе МВД. Не латать, а создать новую систему, при которой главный тезис – не "крышевать" и репрессировать, а служить и защищать. Правительство приняло стратегию действия. Мы понимаем, как действовать пошагово.

Парламент начал принимать соответствующие законопроекты, которые Правительство передало. Первые законопроекты связаны с ликвидацией целой серии милицейских подразделений, которые занимались и "крышеванием", и репрессиями, носили избыточные функции. На сегодня ликвидированы ОБОП, транспортная милиция, ветеринарная милиция, целый ряд других служб. Мы говорим о том, что милиция сокращена на 20 тыс. и в течение этого года будет еще сокращаться на 20.

Мы переходим из количества в качество и говорим о том, что настоящий служитель закона должен быть хорошо мотивирован, хорошо зарабатывать, уйти от поборов, быть новым человеком – человеком, кому вы сможете доверять.  И здесь это не слова и не прожекты. Я буду дальше говорить только о конкретных действиях, о конкретных шагах, которые уже сделаны.

В рамках реформы и создания национальной полиции, проект закона о которой готов и будет внесен в Парламент со стороны Правительства в течение ближайших двух-трех недель, мы говорим о первых шагах, изменяющих ситуацию на улицах – там, где люди больше всего соприкасаются с милицией: ГАИ, МРЭО, регистрационные службы. Мы приняли решение о ликвидации служб ГАИ в том виде, в каком они существуют. Началась реформа с Киева. Создается патрульная полиция Киева, которая поглотит функции старого, изжившего себя инструмента ГАИ и патрульных служб.

В январе мы начали эту процедуру. У нас получилось 33 тыс. заявок. Украинцы верят в эту службу. Из 33 тыс. 70% людей с высшим образованием. Эти люди сейчас прошли четыре степени отбора, тестов. 16-го числа стартует интенсивнейший курс подготовки обучения. Летом Киев увидит новую патрульную службу, новую патрульную полицию.

В апреле начнется та же процедура в Одессе, летом – в Харькове, Днепропетровске и Львове.

Это не прожект, это конкретные шаги, потому что под прожекты Запад денег не дает.

Завтра по поручению Правительства я публично подпишу от имени Правительства Украины с Правительством США договор об инвестировании в наши реформы со стороны Правительства США. 26,9 млн. дол. Мы говорим о реформе МВД, мы говорим о реформе в области антикоррупционной деятельности. На Антикоррупционное бюро – около 10 млн., остальная сумма пойдет на проекты патрульной полиции и реформы МВД. Это конкретная оценка международных экспертов, международных правительств того, как мы идем.

В ближайшее время вы увидите еще целый ряд реформ, которые уже подготовлены, и соответствующее решение принято. Будет изменена система сервисов со стороны МВД.

Существует такой ненавязчивый сервис, как МРЭО, где каждый из вас наверняка хотя бы раз в жизни подвергался издевательству, когда приходилось оформлять соответствующие документы и получать справки. К лету мы получим новую систему сервиса МВД, объединенную, где мы сможем в одном месте, по европейским стандартам, по цивилизованным правилам с минимальным давлением на гражданские права человека получать оформление всех вещей, связанных с автомобилем, начиная от прав, технических паспортов и далее по тексту, заканчивая всевозможными справками, которые выдает милиция, разрешение на оружие и далее по тексту. Это еще один инструмент.

В течение этого месяца начнется специальная программа по переаттестации и новому позиционированию новых полицейских, участковых.

Таким образом, мы предполагаем, что до конца года в рамках той программы, которая утверждена Правительством, в рамках того финансирования, которое, спасибо Минфину, мы получили на эту реформу, мы сможем; получить в крупнейших городах страны новую патрульную полицию; по всей стране будет новый институт участковых полицейских; по всей стране будет действовать новый закон о национальной полиции; изменится система функционирования МРЭО и всего остального. И самое главное – изменится философия.

И я тут очень рассчитываю на поддержку страны. Ни один полицейский, ни один служащий ничего не сделает, если не будет иметь поддержку общества. Нам будет трудно первые месяцы, у нас будет переходный период, у нас слишком много новых людей придет в новую украинскую полицию. Старая система будет сопротивляться, и мне здесь нужна поддержка всего общества, каждого из вас. И я прошу вас об этой поддержке, потому что у нас сейчас очень трудное время, нам очень непросто.

Но так будет не всегда. Мы сегодня терпим и кое-что делаем для того, чтобы ситуация изменилась. Так и будет. Спасибо.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, Арсене Борисовичу.

Хочу ще раз нагадати, що взагалі під керівництвом Арсена Борисовича і Степана Тимофійовича в минулому році в країні була створена з нуля Національна гвардія держави. І в поточному році ми також будемо займатися модернізацією і оновленням складу.

Друге. Арсен Борисович розпочав реформу Міністерства внутрішніх справ. Вона передбачає скорочення чисельності працівників Міністерства внутрішніх справ, але одночасне збільшення як ефективності, так і заробітної плати в системі Міністерства внутрішніх справ і для рядових міліціонерів. Ми по-іншому корупцію не подолаємо.

І третє – це в поточному році в нас повинна з'явитись нова якісна українська поліція, яка стане взірцевою поліцією і буде відповідати європейським стандартам по тим містам, розпочинаючи з міста Києва, про які щойно заявив Міністр.

Завтра Міністр підписує угоду з нашими американськими партнерами щодо надання технічної допомоги в розмірі 26 млн. дол. США на будівництво нової моделі дорожньої поліції в країні і на реформу Міністерства внутрішніх справ. І це те, з чим стикається кожен громадянин України – наша безпека на дорогах, наша безпека на вулицях. І Арсен Борисович тут надзвичайно відповідальний і, переконаний, буде ефективний в реалізації цієї реформи до кінця поточного року.

Я просив би Міністра екології та природних ресурсів, Ігор Шевченко від всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", щоб він взяв слово.

ШЕВЧЕНКО І.А. – Я дуже дякую за цю можливість розповісти про те, що ми вже встигли зробити.

Але перед цим я хотів би все ж таки два слова сказати про наш Уряд і про його роботу. Хочу сказати, що за всю історію України цей Уряд найбільш професійний і найбільш меритократичний. Меритократія – це влада достойних і професійних, тобто людей, які чесні і професійні. І хотів би сказати, що ми працюємо дуже багато, інколи у нас відбуваються жваві дискусії, тобто немає ніякого "одобрямса", але найголовніше, що ми знаходимо спільну мову і приймаємо швидко рішення, які потрібні для ефективної роботи держави.

Тому я хочу подякувати всьому Урядові і кожному члену Уряду за злагоджену роботу.

Тепер щодо Міністерства екології. Перше і дуже важливе – це те, що в будь-якому міністерстві, в Мінекології в першу чергу – це подолання корупції. Не секрет, що Мінекології було напевно одним з найбільш корумпованих міністерств в Україні, я це підтверджую, тому що коли я прийшов, я побачив, що купа паперів, листів, різних ліцензій, які видає міністерство, і за кожний з цих паперів певні люди брали певні гроші. І багато коли навіть Міністр не знав, що відбувається на середній ланці. Зараз ми змінюємо це все і вже досягли серйозних результатів у цьому напрямку, в першу чергу змінивши, оптимізувавши структуру Міністерства, перерозподіливши певні функції саме для того, щоб функції використовувались ефективно і прозоро.

Один з напрямків подолання корупції – це кадрова політика. І в цьому напрямку перше, що я зробив, це звільнив деяких керівників, у тому числі і заступника Міністра, який був на той момент один, я звільнив керівника Держгеонадра, я звільнив керівника Держекоінспекції, звільнив керівника Департаменту ліцензування. Чому? Знову ж таки по тій причині, що ці люди були під підозрою організації і реалізації корупційних схем.

Друге – це підбір нових кадрів, тому що без якісних, чесних і професійних кадрів не можна робити ніяких реформ і досягати ніяких результатів. Тому наша політика по відношенню до кадрів – жорсткий відбір саме за принципом меритократії. Це повинні бути люди чесні, в першу чергу, і професійні, щоб вони могли якісно виконувати свою роботу. Ми шукаємо цих людей в тому числі і по відкритим конкурсам, відкритим відборам, і сьогодні ми оголосимо всі посади, на які ми шукаємо людей саме через відкритий відбір.

Другий напрямок боротьби з корупцією – це ліквідація законодавчої бази, які створює ці корупційні схеми. Це в тому числі дерегуляція. Те, що ми вже зробили, скасували контроль баластних вод в портах України. Це корупційна схема, яка працювала понад десять років і яка значно знижувала конкурентоздатність українських портів. Ми скасували це, і транспортники дуже вдячні за ліквідацію цієї схеми.

Спрощення переміщення вантажів, які не містять озоноруйнівних речовин. Це також величезна кількість товарів і вантажів, для перевезення яких треба було отримувати листи погодження від міністерства. Ми написали роз'яснення, для яких товарів не потрібні ці листи, і сотні підприємців, сотні компаній вже не звертаються до нас, а вільно перевозять свої вантажі.

Ми працюємо над ліквідацією корупційних схем, які зараз створилися в сфері утилізації упаковки і відпрацьованих технічних масел. Це величезні схеми. Це постанови № 915 і 1221. Ми працюємо над тим, щоб створити зовсім інші механізми – прозорі та ефективні механізми утилізації цих відходів. Ми їх розробляємо в нових законодавчих актах і найближчим часом подамо на розгляд Кабінету Міністрів і Парламенту. Це нові закони про поводження з відходами і про упаковку та відходи упаковки.

Ще один аспект боротьби з корупцією – це прозорість та відкритість діяльності Міністерства та інших центральних органі виконавчої влади, які нам підпорядковуються. Ми вже відкрили інформацію про всіх ліцензіатів, про всіх тих, хто користується надрами, хто видобуває корисні копалини в Україні. Зараз можна зайти на сайт Міністерства і отримати всю інформацію про ці компанії чи особи та завдяки чому вони отримали ці ліцензії, тобто законодавче підґрунтя.

Що ми плануємо в цьому напрямку? Ми плануємо зробити систему відкритого бюджету, коли будь-який громадянин країни може зайти на сайт і побачити, як використовується кожна копійка бюджету, яка виділена на Міністерство екології.

Друге – це відкритий реєстр чиновників. Тобто ми поставимо на сайт інформацію про всіх співробітників Міністерства, про їх зарплати, про їх надбавки, тобто також повна відкритість, і прізвища, звичайно, всіх співробітників Міністерства.

Третє – електронна система державних закупівель. Знову ж таки, прозора і відкрита система, де можна проконтролювати витрачання кожної копійки на держзакупівлі.

Далі – електронна система подачі екологічних декларацій. Це ще одна корупційна схема, яку ми подолаємо дуже швидко, коли підприємці не повинні будуть приходити в Міністерство чи в інші органи для того, щоб подавати екологічну декларацію, а просто будуть заповнювати це все он-лайн без контакту взагалі з чиновником.

Четверте – це електронна система знань, інформація Мінприроди. Тобто ми розмістимо на сайті Мінприроди з гарною пошуковою системою всю інформацію, яка потрібна підприємцям, яку вони часто запитують в міністерстві, щоб, по-перше, вони її одразу отримували миттєво, а не писали листи і не очікували місяцями, по-друге, щоб зменшити навантаження співробітників Міністерства у відповідях на ці всі листи.

Другий напрямок – це, звичайно, надрокористування. У цьому одним з пріоритетів є повернення вкрадених активів держави до народної власності. Вже на сьогодні повернуто 19 газових родовищ та три значні частки в договорах про спільне видобування газу на Сахалінському родовищі, які були незаконно передані приватним компаніям, які пов'язані з сім'єю Януковича.

Тобто ми зараз ведемо десятки судових справ саме з приводу повернення газових, нафтових та інших родовищ до державної власності, які були незаконно передані, і ми за три місяці не програли жодної судової справи. І ця робота буде продовжуватися. Зараз готуються інші судові позови, які подаються і розглядаються в судах.

Також розроблені нові правила аукціонного продажу дозволів на видобуток корисних копалин. До моменту, коли цей Уряд прийшов до влади, дозволи продавалися по системі, яка була корумпована, непрозора і несправедлива в першу чергу по відношенню до держави і до народу України. Ми розробили нові правила, і зараз подаємо їх на розгляд Кабінету Міністрів.

Також ми розробляємо новий Закон "Про надра". Ми залучаємо експертів з Євросоюзу, Північної Америки. Наші спеціалісти також вже їздили, вивчали досвід, і зараз закінчуємо роботу над цим законопроектом, і найближчим часом подамо новий Закон "Про надра" до Парламенту.

Також в надрокористуванні хочу відзначити роботу, яку ми робимо із  наведення порядку у видобутку бурштину. Це дуже велика проблема й екологічна, й з точки зору надрокористування. У Житомирі, Рівненській області, просто безконтрольно кримінально видобувається бурштин, наноситься велика шкода екології і збитки державі і бюджету.

Також хочу сказати про енергонезалежність. Це один з наших пріоритетів підвищити видобуток газу і нафти в Україні, тому що нам потрібно якомога швидше вийти з-під залежності від зовнішніх джерел енергозабезпечення. Ми зустрічаємось з потенційними інвесторами, потенційними надрокористувачами, допомагаємо їм у вирішенні їх поточних проблем. Одна з них, як вони кажуть, надання геологічної інформації. І ми зараз її систематизуємо і надаємо. Також вони кажуть про те, що зараз дуже великі рентні ставки. Але я розумію, що це був кризовий захід Уряду, я його також підтримую, він тимчасовий, я сподіваюсь, що через кілька місяців рентна ставка буде знижена для інвесторів, буде більш привабливий ринок українського надрокористування.

Далі заповідна справа. Це дуже важливо також, це один із наших пріоритетів. Ми плануємо створення нових заповідників України, розширення заповідних зон в Україні. Перше, що ми зробили в тому числі, це проаналізували всі проблеми, які є зараз у заповідниках України. Їх дуже багато, переважно вони юридичного характеру. Ми зробили таку юридичну екологічну сотню з юристів волонтерів, вже їх більше 200, вони нам допомагають вирішувати ці проблеми по всій Україні. Це дуже добре, я дякую всім юристам, які зголосились це робити, тому що дуже багато проблем у заповідниках, коли в них просто крадуть землю, якимось судовими справами її намагаються легалізувати і, таким чином, держава втрачає частину заповідного фонду.

Також хотів би сказати, що досягнута домовленість з Урядом Німеччини про виділення 14 млн. євро на облаштування заповідників у Карпатському регіоні. У заповідниках, по-перше, будуть визначені їх межі юридично, по-друге, будуть забезпечені транспортом, засобами зв’язку й іншими заходами облаштування цих заповідників.

Також ведеться зараз робота по створенню інших природних парків, у тому числі і на базі резиденції Президента, а також ми плануємо найближчим часом розпочати роботу по створенню Поліського біосферного заповіднику на базі зони відчуження. Тобто велика територія зони відчуження вже не є небезпечною, і нам потрібно повертати цю територію в економіку країни, щоб там працювали люди.

Також ми проводимо зараз інвентаризацію збитків і шкоди, яка нанесена заповідникам у зоні АТО. Звичайно, ми поки що не можемо нічого там робити для того, щоб відновлювати ці збитки і шкоду, яка там є. Але я впевнений, що як тільки ми повернемо ці території під контроль української влади, ми наведемо там порядок.

Екологічні інвестиції – дуже важливий момент. Як ви знаєте, є Кіотський протокол, за яким Україна продала свої надлишки викидів СО2 Японії, Іспанії, і в нас є ці кошти. На жаль, я отримав в спадок дуже багато проблем у цьому напрямку, і дуже багато пішло часу і нервів для того, щоб заспокоїти японську сторону, інших екологічних інвесторів, що ми зможемо ефективно використати ці кошти, тому що був дійсно критичний момент, коли були побоювання, що деякі кошти  були використані  неефективно, не за цільовим призначенням, і взагалі там є корупційні схеми. Там проблеми є, але ми переконали, в першу чергу, японську сторону, і вони дали нам шанс на ефективне використання коштів – саме на зменшення викидів СО2 і на поліпшення екологічної ситуації в Україні.

Як один з практичних результатів, ми буквально недавно розмитнили 256 гібридних Toyota Prius, які були закуплені Мінприроди за гроші Кіотського протоколу, і ці машини ми передали МВС для нової патрульної поліції України. На жаль, чомусь вісім місяців попередній Міністр екології не міг розмитнити ці машини і вони стояли і не використовувалися.

Поводження з відходами. Я вже сказав про великі проблеми в утилізації упаковки і відпрацьованих мастил. Ми над цим працюємо. І ще один проект хочемо зараз започаткувати. Це громадянський проект "Чиста Україна", це онлайн-ресурс, на якому кожна людина може розмістити самостійно екологічну проблему, яку вона побачила в своїй місцевості, біля свого дому. Людина може сфотографувати будь-яку екологічну проблему і розмістити. Це буде електронна інтерактивна карта, на якій буде розміщуватися всі ця інформація людьми, а ми будемо реагувати на кожну таку інформацію.

Про зону відчуження два слова. Це Чорнобильська станція, це зона відчуження – 30-тикілометрова зона навкруги. І звичайно, саме головне – це те, що в найближчий час вже буде завершена добудова нового безпечного конфайнменту, який накриє четвертий енергоблок Чорнобильської станції. І я думаю, що на 100 років так точно ми забудемо про цю проблему, тому що це дуже серйозна споруда, яка завершується зараз.

І буквально нещодавно від імені Уряду я підписав договір про виділення додаткових 350 млн. євро на добудову цього безпечного конфайнменту. Він зараз добудовується в плановому режимі, там все нормально. І я впевнений, що він буде добудований вчасно і введений в експлуатацію.

Також ми плануємо найближчим часом вивести Чорнобильську станцію з експлуатації. Це зменшить, в першу чергу, навантаження на бюджет, дуже багато коштів буде заощаджено.

Також, я розказав вже, про Поліський біосферний заповідник, який буде створено на цій території, для того, щоб, в першу чергу, повернути ці території в економіку країни. Тому що зараз це, дійсно, мертва зона, нічого там не відбувається, ніякої економічної активності. Хоча небезпеки вже немає.

Я на цьому закінчую. Дійсно, часу мало. Я ще раз хочу подякувати за увагу і подякувати всім членам Уряду за ефективну роботу.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, пане Міністре. У нас до кінця поточного року ми підняли ренту на нафту і на газ, з чим українські олігархи, м’яко кажучи, не зовсім щасливі.

Тобто всі повинні перейти з так званої спільної діяльності, яка була виключно корупційна, на угоди про розподіл продукції. Це перше.

І друге. Ліцензії треба продавати на публічних аукціонах і на публічних конкурсах для того, щоб залучати реального інвестора, а не корумпованого бюрократа, який має доступ до підписання угоди про спільну діяльність.

Це тих два завдання, які треба до кінця поточного року завершити.

Найбільше навантаження в нас лежить в соціальному секторі, на Павла Розенка. Ми активно з ним провели переговори з Міжнародним валютним фондом.  І просив би, щоб Павло розповів про те, як будемо завершувати нашу соціальну реформу, і які кроки подальші міністерства і Уряду в цьому питанні.

РОЗЕНКО П.В. – Звичайно, що приємно звітуватися в пік економічного зростання, коли в країні мир, спокій і сяє сонце над головою. Можна показувати красиві картинки про зростання якості рівня життя, про зростання зарплат і пенсій. Але, я думаю, що нинішній Уряд працює якраз над тим, щоб в майбутньому, сподіваюся, нашого Уряду або наступного Уряду була така можливість показувати красиві картинки про зростання зарплат і пенсій, в майбутньому.

На нас лягла справді доля проведення дуже важких і непопулярних реформ, хоча з іншого боку я чудово розумію і ми всі чудово розуміємо, що якраз важка економічна криза, яка триває щонайменше вже три роки, і стан військової агресії якраз може і найкращий час сьогодні для проведення саме соціальних реформ, коли суспільство чудово розуміє, що далі жити в солодких обіцянках популізму вже неможливо, що витрачати можна лише те, що заробляє реальна економіка, що система соціального захисту має бути адресною, точковою і цілеспрямованою. Якраз в цьому напрямку ми і рухаємося.

Перші кроки, які справді проводять, хоч і не популярне це слово "пенсійна реформа", але тим не менше, саме цей Уряд показав всьому суспільству, що пенсійна реформа в Україні – це не підняття пенсійного віку ще на 15-20 років, що пенсійна реформа – це не підняття одномоментно відразу страхового стажу чи обмеження пенсії чорнобильцям, науковцям тощо. Що пенсійна реформа – це в першу чергу розвиток економіки і економічна реформа, що пенсійна реформа – це, все-таки, в першу чергу легалізація заробітної плати і детінізація економіки і це те, над чим ми будемо працювати далі, над чим ми почали працювати, і законопроекти вже певні у Верховній Раді України. Що на наш погляд, пенсійна реформа – це в першу чергу наведення порядку в пенсійній системі, це перехід до справедливої системи пенсійного забезпечення, пенсійного страхування і саме цей Уряд буде тим Урядом, який припинить поділ українців пенсіонерів на сорти, коли є 90% звичайних українців, які отримують невеличкі пенсії, і є категорія від пенсіонерів, які отримують захмарні пенсії.

Ми зробили вже реальні і радикальні кроки та реальні і радикальні реформи на шляху до встановлення єдиних принципів нарахування пенсії. Ще декілька років тому пенсія VIP-пенсіонерів складала 90% заробітної плати. Сьогодні це вже 60% заробітної плати і в майбутньому взагалі система спецпенсій в Україні, все-таки, буде ліквідована. Тому ми пішли на ці кроки, і це дасть можливість розвиватись пенсійній системі, і в майбутньому ми будемо створювати умови для впровадження в Україні європейської системи пенсійного забезпечення, яка в тому числі буде передбачати елементи накопичувальної пенсійної системи та розвитку недержавного пенсійного страхування.

Також дуже серйозні кроки зроблені в реформуванні системи пільг. Найголовніший принцип реформування системи пільг – це адресність надання пільг. Пільгу має отримувати та людина, яка її потребує, а не багаті найзаможніші, ті ж самі прокурори, народні депутати, судді, тощо. Тому завдяки адресності надання пільг ми сьогодні започаткували нову програму, яка передбачає посилення соціальної підтримки дітей із малозабезпечених сімей віком від нуля до трьох років, і вже з 1 квітня  80 тис. українських дітей віком від нуля до трьох років із малозабезпечених родин отримають адресні надбавки в розмірі 250 грн.

Також глибокі реформи пішли в напрямку реформування системи субсидій в Україні. Ми взагалі хочемо максимально спростити і відкрити цю систему субсидій. Щоб, Айварасе, та фраза: "Добрий день, я з Уряду, я хочу вам допомогти" якраз у системі субсидій працювала реально і не лякала людей, щоб ця система викликала довіру, і нею скористались всі люди, в яких будуть виникати певні труднощі внаслідок підняття ціни на газ.

Нова система субсидій запрацює з травня, вона буде відкритою, простою і доступною для кожної людини, яка її потребуватиме. Ми спростили систему субсидій, ми зняли всі штучні обмеження і ми закликаємо всіх громадян України активно користуватись тими системами соціального захисту громадян, які сьогодні існують в Україні, в тому числі і системою субсидій.

Ми вже зробили дуже реальний крок щодо реформування системи соціального страхування. Ми об'єднали два фонди соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Зменшення адміністративних функцій, зменшення корупційних різноманітних схем, скасування витрат нестрахового характеру дасть нам можливість зекономити на цих заходах біля 3 млрд. страхових внесків, які будуть спрямовані на забезпечення соцзахисту застрахованих осіб.

Декілька слів не про реформу, а про певну поточну діяльність, певні нові виклики, які постали перед усім українським суспільством, на які сьогодні реагує Уряд. Ми маємо дві найбільші категорії наших співгромадян, яким ми сьогодні додатково маємо приділити свою увагу.

Перше – це наші учасники АТО. На посилення соцзахисту додатково виділені значні кошти. Зокрема, у нас запроваджені нові програми соціальної та психологічної реабілітації цих людей, які будуть повертатися з фронту, забезпечення їх житлом, забезпечення засобами технічної реабілітації, забезпечення протезами. Це нові програми, це нові виклики, але ми взяли на себе цю функцію, і ми забезпечуємо належний рівень соцзахисту цих громадян.

Ми спростили на сьогоднішній день процедуру надання статусу учасника бойових дій для реальних хлопців, які воюють на фронті. І вже на сьогоднішній день біля 20 тис. наших українських вояків отримали статус учасників АТО, що надає їм відповідні пільги та гарантії.

Окремо стоїть питання нашої співпраці і нашої допомоги переселенцям. Ніхто собі не міг уявити, що Україна буде мати понад 1 млн. 100 тис. осіб, які покинули свої домівки, яким потрібно дати хоча б мінімальний соціальний пакет як людям, які тимчасово покинули свої місця проживання. Тому на сьогоднішній день додатково лише на соціальну допомогу таким категоріям осіб виділено в держбюджеті в цей непростий фінансовий стан майже 3,5 млрд. грн., що дасть можливість належним чином хоча б мінімально забезпечити соціальні потреби цих людей.

Також я хочу сказати, що на сьогодні Уряд забезпечив вже з 1 млн. 200 тис. пенсіонерів, які перебували на територіях, які тимчасово не підконтрольні українській владі, виплату вже понад 850 тис. осіб – в управліннях Пенсійного фонду на контрольованій Україною території вони отримують свої пенсії в повному обсязі.

Таким чином ми робимо все можливе, щоб захистити і всі соціальні права тих людей, які переїжджають із окупованої території, і виплачувати їм в повному обсязі всі соціальні допомоги, пенсії зокрема тощо.

Ми прийшли в непростий час. Я хотів би подякувати Уряду за підтримку всіх соціальних ініціатив, подякувати коаліції за те, що взяло на себе непрості рішення в Верховній Раді України.

Я вважаю, що самий важкий і неприємний час все-таки в соціальній політиці ми вже пройшли, хоча нас попереду чекають ще дуже системні і радикальні кроки. І так само я сподіваюся, що спільно Уряд, Президент і коаліція пройде достойно цей шлях, і справді, який призведе до покращення якості рівня життя наших громадян.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, Павле Валерійовичу. У нас до кінця поточного року з вами три ключових завдання.

Перше. 24,5 млрд. грн., які виділені в державному бюджеті України на субсидії для малозабезпечених громадян, повинні дійти до кожної людини. І дякую Вам за Ваше рішення щодо максимального спрощення надання субсидій для всіх громадян країни.

Друге – це тимчасово переміщені особи. Як допомога їм, так і працевлаштування.

І трете, що надважливе – це учасники АТО. Медична допомога, протезування, реабілітація, працевлаштування і обов’язково – надання відповідного статусу.

Олексій Павленко – Міністр ключової економічної галузі країни, аграрний міністр країни. Будь ласка, Олексію, від “Самопомічі”.

ПАВЛЕНКО О.М. – Сьогодні аграрна галузь є локомотивом нашої економіки. Сьогодні, коли на Сході є ситуація з військовими діями, проросійськими терористами, сьогодні, коли є окупований Крим та є військові дії в Луганську, Донецьку, у нас є свій аграрний АТО.

Розуміючи проблеми і виклики, які ми зараз маємо, це підвищення дуже суттєве по всі компонентах, це: ДЗР, насіння, добрива; це питання, пов’язані з фінансуванням – ми всі разом з вами, з нашими аграріями фукусуємося на те, щоб Україна була з хлібом, Україна буде мати адекватну продовольчу безпеку.

У ці непрості часи Україна тримає лідерські позиції світу. Ми залишаємося годувальницею всього світу. 63,8 млн. врожаю – це рекордний врожай, який ми зібрали минулого року, притому що ми втратили майже 1,5 млн. в окупованих територіях з військовими діями. Ми підтверджуємо наш статус лідера по багатьох лініях продукції, що ми є лідером у світі.

Ми дуже плідно зараз фокусуємося на роботі з нашими європейськими партнерами. Ми дякуємо нашим донорам. Ми створили 8 робочих груп і 24 підгрупи з питань всього спектру реформ, починаючи від харчової безпеки, малого і середнього бізнесу, розвитку сільських територій, екологічні питання (ліс, риба) – це питання сталого розвитку країни, і в цих нелегких задачах ми йдемо до відкриття нових ринків.

Ми зараз адаптуємо 24 акти ЄС, розробляємо 8 законів про регулювання саме харчової безпеки, щоб в цьому році відкрити наші ринки для молочної продукції, для м'яса яловичини. Ви знаєте, що в минулому році нам вдалося успішно відкрити для курятини. Ми також підняли питання по квотах. Створена спільна група з Мінекономрозвитку, яка зараз піднімає в тому числі питання щодо збільшення нашої роботи з Євросоюзом.

Але ми фокусуємося не тільки на країнах Євросоюзу. Враховуючи втрату, що ми маємо зараз на російських ринках по експорту продукції АПК, ми почали плідно працювати з КНР. Ми зараз працюємо над угодами про вільну торгівлю з Канадою, Туреччиною, Сербією, В'єтнамом, Ізраїлем. Ми дуже вдячні за підтримку, яку ми зараз маємо від наших партнерів з Канади та Ізраїлю. Ми отримали 400 млн. грн. прямої допомоги і прямої роботи по малому і середньому бізнесу. Це реальна пряма підтримка, яку отримують 7 тис. наших фермерів на півдні України для покращення їх роботи.

Ми дуже плідно зараз фокусуємося в тому числі на дерегуляції. Як вже повідомляло Мінекономрозвитку, це ключова зараз роль, і Мінагрополітики також займає ключову роль у цьому процесі. За оцінками ЄБРР майже 3 млрд. дол. інвестицій (внутрішніх та зовнішніх) чекають на аграрну сферу і готові заходити в рамках нашої роботи з дерегуляції. Нам вдалося скасувати 14 дозвільних документів, 6 ліцензій, внести більше 50-ти змін з загальним ефектом майже 5 млрд. грн. для нашої загальної економічної системи. Це є дуже важливе завдання, щоб бізнесу було легко працювати.

Окремий напрям роботи – це робота з державними підприємствами. Нами було створено окремі серйозні групи, які фокусуються на економічну і фінансову прозорість даних компаній. Я дуже вдячний компаніям міжнародної "Великої четвірки", які зараз безкоштовно роблять аудит стосовно ключових підприємств, роблять консультації, допомагають нам з`ясувати і показати, що саме, які компанії мають бути реорганізовані, ліквідовані, а які скажемо далі очікують приватизацію, яку ми будемо виносити в цьому році, нас чекає велика приватизація, яку ми спільно з Урядом будемо пропонувати Верховній Раді, для того, щоб це переходило у приватні руки, і щоб, дійсно, корупції там не було. Тому що, знаєте, казав Адам Сміт, що найкращий регулятор ринку – це вільна рука конкуренції, яка має бути ринковою, яка має бути, в тому числі, приватною.

Тому з точки зору боротьби з корупцією нам було подано, ми знайшли майже 9 млрд. зловживань і майже 100 звернень до правоохоронних органів діяльності. Ці зловживання мають конкретні прізвища. Керівники, які завдали збитків, були звільнені. І зараз ми очікуємо разом від органів правоохоронної діяльності, від інших також відповідної реакції. Спільно з ними працюємо, щоб гроші були повернуті державі.

Ми започаткували відкриті конкурсні набори. Зараз відкриті конкурси оголошені на 106 державних підприємствах, разом створено організаційну комісію і комітет з Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Вперше в історії країни – прозорий підхід до набору до державних підприємств без олігархічних квот, саме люди, які є професіоналами, мають піти по цих галузях.

Окремий великий блок – також вдячний співпраці нашої команди, це з Мін`юстом, це робота, пов`язана з дерегуляцією із земельних питань. Зараз буде головний фокус, щоб людям було легко реєструвати, перереєстровувати орендні договори. Це зараз велика проблема. Ми на це фокусуємося і сподіваємося, що вже найближчим часом покажемо перші результати, що, дійсно, є великі зміни і немає бюрократичних перепон.

Я хочу подякувати всім членам Уряду. Я пишаюся тим, що я член команди. Це, дійсно, історична команда. У такі непрості часи, коли ми не бачимо наших сімей, наших друзів, це, дійсно, дуже важливий вибір для всіх нас. Я впевнений, що Україна є і буде годувальницею всього світу. Ми маємо найкращу землю, найкращих людей, ми маємо найкращий клімат і майбутнє в аграрному секторі за нами – за Україною.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, Олексію. Минулий рік ми закінчили: 16% росту в аграрному секторі. Це була єдина галузь, яка дала можливість українській економіці прирости, і єдина галузь, яка дала можливість українській економіці отримувати долари для стабілізації валютного ринку.

У поточному році у нас два завдання в сфері продовольчої безпеки і аграрної політики. Перше – це продовольча безпека країни: треба посіятися, треба зібратися, треба нагодувати країну дешевими і якісними продуктами харчування, на яких написано "Зроблені в Україні".

Зараз посівна розпочалася. Я прошу Міністерство енергетики та вугільної промисловості, Мінагрополітики разом з Мінекономрозвитку зробити все для того, щоб були забезпечені пальним, щоб були забезпечені добривами, технікою, щоб ми посіяли і мали можливість нагодувати країну.

Друге. У нас зовсім по-іншому тепер відкрився експортний потенціал. Зрозуміло, що у зв'язку із зміною валютного курсу все, що по імпорту, неринково купувати і недоцільно, але тепер ми повинні суттєво розгорнути нашу експортну позицію і продавати на експорт. Зона вільної торгівлі з Євросоюзу – ми практично повністю використали квоти на постачання сільгосппродукції до Євросоюзу. Купують українську продукцію в Європі.

Тому аграрний сектор – один з основних, ключових економічних двигунів країни. У когось нафта, в когось газ, у нас земля, працьовиті люди і якісна продовольча індустрія, яка повинна відповідати стандартам Євросоюзу.

Ви, до речі, підняли питання про повернення коштів і про боротьбу з корупцією у Міністерстві. Ми під час виступів Міністра юстиції і Міністра внутрішніх справ опустили один суттєвий момент, який я хотів би також заявити ще раз і ЗМІ, і всьому українському народу. Уряд через Державну службу фінансового моніторингу арештував 1 млрд. 420 млн. дол. коштів, які належали оточенню В. Януковича. Ці кошти арештовані вже протягом півроку. І ми публічно звернулися до органів прокуратури з тим, щоб невідкладно перейти від стадії арешту до стадії конфіскації цих активів. Якщо такі активи будуть конфісковані, це дасть можливість додатково влити кошти в українську економіку і дати додаткові ресурси для державного бюджету. Ми свою роботу зробили. 1,4 млрд. дол. повинні бути конфісковані і повернені до держбюджету.

Тому ми воюємо на всіх фронтах. І один з ключових фронтів, крім економіки, фінансів, дипломатії, політики і об'єктивно військового фронту, – це інформаційний фронт. І на цьому фронті Юрій Стець активно працює і очолив Мінінформполітики української держави. Вам слово.

СТЕЦЬ Ю.Я. – Мені пощастило менше, ніж усім моїм колегам, оскільки 100 днів, про які вони звітують, роботи їх міністерств, мене ще чекає попереду, але тим не менше я, незважаючи на те, що Міністерство створено ще навіть не 30 днів тому, буду говорити про 100 днів своєї діяльності в цій команді, оскільки я є членом цієї команди, якою я пишаюся, яку я поважаю, членом коаліційного Уряду, коаліції Верховної Ради України.

Знаєте, розпочалося все з того, що мені довелося ходити по посольствам, представництвам неурядових організацій світу і переконувати їх, що таке Міністерство потрібне. І говорити про те, що російська пропаганда – це те, з чого почалася війна на Сході, і анексія Криму, що все почалося з економічної та інформаційної війни. І що, друзі, колеги, партнери з Європи та Сполучених Штатів, якщо ви не допоможете нам боротися з російською пропагандою, це все чекає на вас.

Я говорив на дипломатичній, я не міг говорити так, як говорить Клімкін, я не міг говорити так дипломатично, як говорить Яценюк, я говорив просто і зрозуміло. Через місяць вони почали приходити до мене і говорити: “Help, у нас є проблеми. У нас на повному серйозі наші техаські бабці проговорюють про те, що нібито на сході країни воюють американські військовій як члени НАТО”.

Представники неурядових організацій, в тому числі Німеччини, почали приходити і говорити насправді російськомовне населення Німеччини говорять про те, що можливо, а вони бачили це по телевізору на телеканалі “Раша-тудей”, на Адміністрації Президента України висить американський прапор.

Зрештою, три дні тому в мене була зустріч з представниками польського Уряду, і вони говорять про те, що російські інформаційні агенції розпочинають роботу платформ польською мовою, де починається російська пропаганда на території Польщі, Прибалтики ті інших країн ЄС.

Зрештою цих 30 днів не пройшли даремно, і лідери Європейського Союзу почали говорити про те, про що ми говорили з Міністром Аваковим, Міністром Полтораком ще в квітні – треба створювати негайно телеканал іномовлення український, який би говорив правду про те, що відбувається на Сході.

Лідери європейських країн в один голос нещодавно заявили про те, що треба створити телеканал російськомовний, який би міг боротися з російською пропагандою. Зрештою представники Сполучених Штатів Америки на зустрічах представників посольств європейських країн говорять про підтримку дій Міністерства інформаційної політики і підтримку програм, які ми вже зараз розпочали.

Детальніше про ці програми ви можете вже прочитати в презентації, першого місця роботи Міністерства інформаційної політики на офіційному сайті mip.gov.ua.

На наступному тижні ми дамо публічну прес-конференцію, де ми зробимо презентацію, і ви побачите слайд-шоу в PowerPoint.

Крім того, хочу зазначити, що коли такі поважні люди, як лідери європейських країн, як представники посольств, говорять про те, що треба боротися з російською пропагандою публічно, ми говоримо, що найкраща контрпропаганда – це правда. Коли діяльність Міністерства стає предметом випусків новин, одіозного намальованого опудала з ім'ям Дмитро Кисельов, який працює на російському пропагандистському ФСБшному телеканалі, коли починають вскривати наші сервери, починають надходити погрози фізичного знищення, я розумію, що ми рухаємося в правильному напрямку. Отже, ми перестаємо захищатися і переходимо у наступ. Деталі – на сайті Міністерства.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую за ту роботу, яку ти проводиш.

Зараз новий тип війни, яку розпочала Росія, – це гібридна війна. Крім танків, артилерії, російських терористів, вони мають неймовірну пропагандистську машину, яка розташована не тільки в Росії, яка транслюється не тільки в Україні, а яка має неймовірний вплив у країнах-членах ЄС і навіть США. Але ми будь-яку пропагандистську машину переб'ємо по одній причині: за нами правда, ми говоримо правду, проти нас Росія почала агресію, і це треба довести до кожного громадянина країни-члена ЄС. Наступною буде Європа, точніше, Євросоюз, якщо ми  не зупинимо російську агресію.

Тому наші спільні дії з нашими європейськими, американськими партнерами повинні стати запорукою миру і стабільності в Європі і не дати можливості Росії та її президенту переписувати межі, які були встановлені після Другої світової війни, і розпочинати Третю світову. Ваша, Юрію, позиція і політика – в інформуванні спільно з МЗС і всім Урядом, тому що Уряд проїхався як по всіх областях країни, так і зараз ми поїхали по наших західних партнерах для того, щоб говорити правду. Недостатність інформації. У нас, на жаль, недостатність спілкування з українським народом, недостатність донесення того, що ми робимо, як ми хочемо це зробити.

Я зараз хочу окремо подякувати всім ЗМІ, які прийшли на цей звіт Уряду, які зараз в прямому ефір це транслюють. Ми говоримо правду. Ми говоримо те, що ми робимо, як ми бачимо це, і просимо розуміння в українського народу. І тут роль Юрія дуже визначальна.

Міністр охорони здоров'я О. Квіташвілі від Блоку Петра Порошенка.

КВІТАШВІЛІ О. – Одна из моих функций – охранять ваше здоровье, так что я буду очень краток. Я знаю, что все устали. У нас будет более детальная пресс-конференция, я постараюсь ответить на все ваши вопросы и представить вам детальную презентацию.

Здесь много цитировали разных известных людей, были цитаты Рейгана. Есть такая его фраза, что правительство не является решением проблемы, правительство и есть проблема. Если бы Рейган увидел это Правительство, он наверное бы изменил свое мнение, потому что это Правительство, которое работает над решение проблем.

Три месяца назад мы начали демонтаж системы, которая строилась годами, выстраивалась железобетонным строением, которое сейчас очень трудно раскачать. Поэтому нужен демонтаж. Мы начали это делать. Мы начали в сфере здравоохранения фундаментально менять то, как делается бизнес, потому что бизнес как обычно уже не получается, это дорога обратно в Советский Союз и просто система не выдержит. Мы получили систему финансирования, которая неэффективна, которая дает возможность коррупции, которая не дает никаких плюсов на качество лечения граждан, на услуги, которые они могут получить по всей стране. Это надо все менять.

Регуляция, которая уже вышла за рамки защиты прав потребителей, они просто придуманы, чтобы люди наживались на этом, чтобы у чиновников мелкого и среднего, высокого рангов, чтобы они могли интерпретировать те правила лицензионные, которые существуют, и на этом зарабатывать деньги.

Сегодня я понимаю, что есть много людей, которые будут против этих реформ, у которых свои интересы, финансовые интересы, будут лоббировать, писать, рассказывать страшные истории про меня, про других, про тех людей, Правительство которых старается изменить то, что делалось и строилось годами. Я знаю, что те люди, которые за эти реформы, которым интересно жить и хотят жить в новой здоровой Украине, в нормальной системе здравоохранения, которая работает на благо людей, а не отбирает деньги, то я знаю, что мы пройдем этот путь и я абсолютно уверен, что реформы, которые мы начали три месяца назад, они будут продолжать и будут очень успешными. Мы не ищем врагов, нам нужны союзники. Эти союзники – это вы, это общество, это люди, которые заинтересованы в реформе. Что мы делаем? Мы стараемся убрать все коррупционные схемы, которые сегодня существуют в системе здравоохранения. Это невозможно делать просто изменением людей. Надо менять систему, функции, структуру и т.д.

Первый шаг – в Верховном Совете зарегистрирован закон, который позволит нам делать закупки через международные организации. Даже те закупки, которые будут делаться Министерством, будут прозрачны, электронные, онлайн, все смогут наблюдать. И они будут проходить под контролем не только общественности, но и иностранных экспертов, которые готовы нам помочь в этом.

Мы смогли за эти три месяца разрулить почти уже закрытую программу Всемирного банка. Я хочу поблагодарить Правительство за поддержку, потому что это было очень трудно, эта программа была на грани срыва. Огромные деньги – 214 млн. дол., которые банк хочет вложить в развитие системы здравоохранения. Это мы вернули, это будет работать на благо украинской системы здравоохранения, которую мы будем строить вместе.

Мы будем убирать все, что не нужно. Мы будем не только уменьшать лицензионные регуляции, которые существуют и не дают возможности нормально развиваться системе здравоохранения. Будем менять правила, по которым эти лицензии выдаются.

Один пример: никогда больше в системе здравоохранения, если нужна регистрация, лицензия, не будет от 7 до 20 дней выдачи. Будет только ограниченный день – 15-тый день, 20-тый день. После этого, если нет ответа от госаппарата, это значит, что это уже принятая лицензия. Надо переходить на такие методы работы и в медицине, и в системе, потому что это самая неэффективная, загруженная регуляциями и коррумпированная система, к сожалению.

Но есть очень много людей, которые в этом хотят участвовать, помочь, и это Правительство нацелено на решение проблем, и мы  абсолютно уверены, что мы будем успешны в наших программах. Детально – позже на другой презентации.

ЯЦЕНЮК А.П. – Вопрос, который я просил Вас отдельно не просто рассмотреть, а решить, – это обеспечение лекарственными средствами и медицинскими препаратами. В первую очередь это касается импорта. В связи с ростом курса доллара у нас ключевая проблема – это то, что малообеспеченные люди не в состоянии приобрести импортные препараты. Решение только в одной плоскости – реимбурсация. То есть там, где человек малообеспеченный, мы должны дать механизм, по которому государство для малообеспеченного дает возможность частично компенсировать на импортные препараты.

Второе – это по внутреннему производству. Вот сейчас именно тот момент, когда должно максимально развиваться внутреннее производство медицинских препаратов и лекарственных средств.

И вот это две задачи, которые мы с вами до конца года должны сделать.

И третий вопрос – это, конечно, в целом реформа советской медицины. Потому что так, одно название осталось. Старую систему разрушили, новую систему не построили. И надеюсь, что мы с вами до конца текущего года наконец-то в Парламенте примем закон о государственном медицинском страховании.

Уже час до цього переходити. А то тільки написано в Конституції, що вона безкоштовна. Я ще не бачив ні одного українця, який сказав, що в країні безкоштовна медицина.

Просив би Ігоря Жданова. Він, до речі, вчора давав дуже гарну презентацію на засіданні Кабінету Міністрів України.

Міністр молоді та спорту про реформу системи, яку очолює, і про те, як всі будуть спортивні і молоді. Ігорю, будь ласка.

ЖДАНОВ І.О. – Дякую за надане слово. Шановні члени Уряду! Шановний Прем’єр-міністре! Шановні журналісти!

Дійсно, вчора була розлога доповідь на Кабінеті Міністрів стосовно проведення реформи. Тут трішки хотів би змінити акценти і сказати, що вже зроблено за ці 100 днів.

І перше – це ми підвищили прозорість діяльність Міністерства та почали реальну боротьбу з корупцією. Зокрема, всі фінансові накази, які стосуються проведення змагань і зборів, публікуються зараз на сайті Міністерства. Опубліковано повністю бюджет Міністерства та паспорти бюджетних програм, що дозволяє контролювати діяльність Міністерства громадськості і у сфері витрачання бюджетних коштів.

Ми відмовляємося від ручного розподілу бюджету Міністерства між різними федераціями, переходимо повністю на автоматичний розподіл бюджету, коли є певна формула, яка визначає скільки та чи інша національна федерація, вид спорту отримує коштів державного бюджету. Це дозволяє уникнути суб’єктивізму, того, що поганий чи гарний міністр для якогось виду спорту, а перейти до дуже простої речі – здобули медалі, цей спорт популярний, він масовий – отримуєш більше грошей; не здобули медалі, цей спорт непопулярний і не масовий, значить отримуєш менше грошей.

Також ми продовжили політику на децентралізацію. Але одночасно домоглися збереження системи масового спорту в Україні, оскільки ми передали 534 дитячо-юнацько-спортивних шкіл з фінансування Фонду соціального страхування на місцеві бюджети, але при цьому спочатку в ручному режимі – через обласні державні адміністрації, домоглися закріплення цих шкіл за місцевими бюджетами, а потім за допомогою і Прем’єр-міністра, і Міністра фінансів домоглись змін у бюджеті і виділили додатково 100 млн. грн. для підтримки цих дитячо-юнацьких спортивних шкіл на адаптаційний період, тобто на цей 2015 р.

Проведено функціональний аудит Міністерства і виявлено явно невластиві та дублюючі функції, непритаманні європейському міністерству. Зокрема, Міністерство затверджує правила спортивних змагань, за законом повинно саме Міністерство організовувати будівництво стадіонів, проводити лотереї, контролювати якість надання спортивних функцій, послуг. Це явно непритаманні функції, вони будуть оптимізовані в рамках проведення адміністративної реформи, відповідний законопроект вже підготовлений і відправлений на погодження до міністерств і відомств.

Також ми розробили дорожню карту у сфері реформи фізичної культури і спорту, провели широке громадське обговорення, зокрема з реанімаційним пакетом реформ Центр підтримки реформ при Кабінеті Міністрів, спортивними національними федераціями, народними депутатами і близько 50 національних спортивних федерацій висловились за проведення, підписали меморандум на підтримку цієї дорожньої карти. Я сподіваюсь, що ми проведемо цю реформу протягом цього року, максимум, початок наступного.

Щодо молодіжної політики. Нам потрібна нова якісна молодіжна політика, один із пріоритетів – це національне патріотичне виховання. Ми залучаємо сюди неформальні громадські об'єднання разом з Міносвіти, це наша функція. До роботи в Міністерство запрошено, наприклад, відомий діяч дисидентського руху в Україні, колишній боєць батальйону "Азов" Микола Ляхович, він очолює відповідний структурний підрозділ національного патріотичного виховання в Міністерстві.

Підготовлена відповідна концепція державної програми "Молодь України" на 2016-2020 рр. На кожній зустрічі з послами іноземних країн, особливо європейських, ставлю питання про інтенсифікацію обміну молоді з європейськими країнами, що буде безумовно сприяти впровадженню європейських цінностей в Україні.

Що тактично ми запланували і що будемо робити найближчим часом. Це пілотний проект з делегування окремих повноважень Міністерства національним спортивним федераціям, тому що саме вони є основою сучасного спорту у світі. Проведення якісно нового та не корупційного конкурсу молодіжних проектів за участю міжнародних фондів, зокрема фонду "Відродження". Проведення відкритого та публічного конкурсу на заміщення посади директора ДП "Палац спорту", повернення до державної власності спортивних об’єктів, які були відчужені в корупційний спосіб за режиму Януковича, і участь українських спортсменів у перших європейських іграх в червні 2015 р. у Баку.

Стратегічно заплановані такі цілі, які ми отримаємо в результаті реформи. Ми, по-перше, збережемо і будемо розвивати систему масового спорту і фізкультури в країні. Закріпимо місце України в системі світових досягнень і вищого спорту і запровадимо нову, якісну молодіжну політику.

Я хотів би наголосити, що лише за грудень 2014 р. і лютий 2015 р. наші спортсмени на міжнародних змаганнях виграли 170 медалей. Тобто 170 разів державний прапор України піднімався у містах, столицях закордонних країн. Аплодували нашим спортсменам, просувався і формувався позитивний міжнародний імідж країни. Так і будемо далі діяти.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, Ігоре. Треба, щоб Ви довели до кінця початі Вами реформи, щоб безпосередньо самоврядні організації спортсменів мали найбільше слово і найбільший вплив у системі молоді та спорту. Я думаю, що треба, щоб членів Уряду Ви десь на спортмайданчик вивели для того, щоб підтягнутися, прес покачати, показати, хто який здоровий. З себе будемо починати.

Шановні колеги, у нас ще останній виступ міністра, - але першого не просто по цінності, а найважливішої галузі, яка є сьогодні в країні і яка дає можливість розвитку кожній державі, яка хоче економічно зростати, - це освіти і науки Сергія Квіта. Після цього я підіб’ю підсумки.

КВІТ С.М. – Я розумію, що ви втомилися. Звичайно, не буде так, як ви зупинили на вулиці свого знайомого, спитали "як справи?", і людина півтори години пояснює, як справи. Моє завдання зараз дуже коротко пояснити логіку наших освітніх реформ. Якщо в цьому буде потреба, завтра ми проводимо прес-конференцію о 13.30 у Кабінеті Міністрів, і можна буде докладніше про все поговорити.

Отже, логіка наших реформ цілком співпадає з політикою Уряду. Це децентралізація і дерегуляція. Ми маємо Закон "Про вищу освіту", дуже прогресивний, який був прийнятий минулого року. Протягом всіх 100 днів Уряду ми його імплементуємо.  Це понад 40 різних документів: зміни до інших законів, урядові документи, накази та листи міністра. Тобто йде процес імплементації. Що це означає?

Це означає, що нам треба створити зовсім іншу нову ситуацію в освіті. Це новий уклад життя, це інші стосунки, інша організація навчального процесу. Дуже часто виявляється, що автономій нам забагато, і ми не знаємо, що з нею робити. Тому у нас є вузи, які до цього готові, і є ті, яких ми спонукаємо бути самостійними, автономними і кажемо, що Міністерство не повинно наказувати. Кожен вуз є автономним, і він несе відповідальність за власну якість.

У цьому процесі, а відбувається зменшення кількості вищих навчальних закладів і підвищення їх якості, ми йдемо до того, що наші університети будуть брендами. В перспективі у нас створяться університети так званого світового класу, які будуть конкурентоздатні на міжнародній арені. Тобто автономія, якість в центрі реформування вищої освіти.

Немає вищої освіти без науки. Тобто реформування науки – це частина реформування вищої освіти і навпаки. Я наводжу приклад, що таке університетська автономія – це автономія академічна, фінансова, організаційна. Фінансова автономія – це також частина діяльності закладів науково-дослідних інститутів, і ми просто маємо відповідну норму в новому Законі "Про вищу освіту", а ми вже зробили відповідні зміни в Бюджетному кодексі і тепер також ми готуємо відповідні постанови Уряду, як мають університети і заклади науки реально розпоряджатися тими коштами, які вони заробили, тобто своїм власним спецфондом, який буде обслуговуватися тепер в банках. Тобто фінансова автономія – це те, що стосується також розвитку науки.

Ви знаєте, що дуже важка фінансова ситуація в Україні, і тому ведеться велика робота з різними донорами, в першу чергу з великими міжнародними донорами. З початку цього року наші всі академічні інституції й університети мають доступ до величезного ресурсу, який називається "Горизонт 2020" – це спадкоємець так званої сьомої рамкової програми. Це величезний грантовий ресурс Західної Європи, сумарна вартість якого складає 80 млрд. євро. І 20 березня ми будемо мати офіційне і урочисте підписання Угоди про вступ України до цієї грантової програми, але наші заклади вже користуються цим дуже великим ресурсом.

Протягом цих 100 днів (і трошки раніше ми почали) ми евакуювали з окупованих територій і з зони бойових дій 26 академічних інституцій, включно з 16-ма університетами і відповідно 10 – це науково-дослідні інститути. Це був дуже непростий проект, надзвичайно важливий. Ці заклади були евакуйовані в різні регіони України, і вони продовжують там свою роботу.

Коли я згадав про те, що зменшилася кількість університетів і інших вищих навчальних закладів, куди поділися кількасот вищих навчальних закладів? Звичайно, не всі вони закриті, хоча до кінця цього навчального року я передбачаю, що наше Міністерство, вірніше, акредитаційна комісія призупинить, вірніше, позбавить ліцензії кілька десятків вищих навчальних закладів, які займаються продажем дипломів.

І я думаю, що ви слідкуєте за цими подіями, і ще буде дуже багато новин. Але кількасот вищих навчальних закладів вони перейшли в іншу категорію – в категорію професійної освіти.

І професійно-технічна освіта потребує також нового закону, цей закон був розроблений. Зараз він знаходиться на погодженні в Уряді. І ми будемо реформувати цілу систему професійно-технічної освіти, завтра ми цьому будемо приділяти спеціальну увагу.

На сьогодні, щоб ви розуміли габарити, ця мережа закладів професійно-технічної освіти вона складала до прийняття Закону "Про вищу освіту”, приблизно вона включала десь біля 800 навчальних закладів. Тепер їх десь приблизно 1 тис. 200, це ті заклади, які працюють безпосередньо з ринком праці.

І ми будемо створювати, ми будемо вживати голландську систему, голландський досвід, ми будемо створювати великі регіональні центри професійної освіти. Я передбачаю, що ми їх будемо мати кілька десятків. І завтра ми будемо докладніше про це говорити.

Також це реформування середньої школи. Ми маємо, зокрема, дуже багато таких нагальних завдань – це спрощення навчальних програм, це дебюрократизація навчального процесу, нам треба полегшати працю вчителя.

Ми маємо волонтерські проекти дуже великі загальнонаціональні. Зокрема, влітку цього року ми плануємо провести три тижні літньої школи англійської мови в усіх наших середніх школах. Не знаю наскільки нам це вдасться, ми хочемо залучити всі школи – це буде літня школа англійської мови. Нам допомагають міжнародні донори, це маса волонтерів, деякі з них будуть вчителі, але й це міжнародні волонтери, і навіть хороші студенти, ті люди, які можуть розмовляти по-англійськи. Тому що англійська мова – це величезний ресурс, це те, що буде створювати приріст якості наших фахівців.

І ще я мушу згадати Закон “Про наукову і науково-технічну діяльність” і закон базовий про освіту. Це те, над чим ми зараз працюємо. Дуже важливо, що ми тісно працюємо з профільним комітетом Верховної Ради, ми фактично є однією командою. І зокрема оцей великий базовий закон про освіту, який буде стосуватися всіх рівнів освіти, ми з Лілією Михайлівною Гриневич є співголовами цієї робочої групи.

І наше завдання на ближній час – протягом весни ми внесемо в Верховну Раду, і я вірю, що Верховна Рада нас підтримає, ми відчуваємо підтримку в Уряді, а у Верховній Раді в нашій коаліції збоку Президента, тобто всі розуміють важливість освітніх і наукових питань.

Ми внесемо всі необхідні закони, які стосуються освіти і науки, і далі наше завдання буде імплементація, тому що імплементація багато в чому це навіть більш важливе завдання, яке не можна зробити провести одним голосуванням, не можна переконати людей і зробити якісь зусилля і створити нову ситуацію в освіті. Тобто це те, чим ми будемо займатись пізніше.

Шановні колеги, я вам дуже дякую за увагу і запрошую вас при бажанні завтра о 13.30 прийти на наш брифінг у Кабмін.

ЯЦЕНЮК А.П. – Щиро дякую, Сергію! Завтра Ви будете давати брифінг, Ви поставили амбіційне завдання не кількість навчальних закладів, а якість навчальних закладів. Переконаний, що українські навчальні заклади покращать свої рейтинги, так само як і Україна покращить свій рейтинг ведення бізнесу.

Я на завершення декілька слів скажу. Це наш перший публічний звіт нашого коаліційного Уряду, який призначений парламентською коаліцією, що складається з 5-ти парламентських фракцій: "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", "Самопоміч", "Радикальна партія" і фракція "Батьківщина".

Ми в принципі всі різні люди, хтось працював у бізнесі, хтось був політиком, хтось був чиновником. Але ми всі об’єднались тут в одну єдину команду Уряду України, який зіткнувся з неймовірними викликами. Але це не Уряд зіткнувся, це країна. Країна знаходиться у стані війни з ядерною державою, якою є Російська Федерація. Яка з країн за останні декілька десятиліть мала аналогічний військовий конфлікт? Країна, яка по вуха в мільярдних боргах, десятки мільярдів, які немає чим віддавати. Країна, де повністю була корумпована і деморалізована система державної влади, де чиновник виключно над людиною, а не навпаки. Країна, в якої не було газу в газових сховищах, в якої не було доларів на те, щоб купити цей газ. Країна, в якої закрита торгівля з сусідньою Росією. Країна, в якої втрачено 20% економіки, знищено інфраструктуру, розбомблені шахти, немає вугілля, зруйновані шляхи сполучення, мільйони людей, які покинули територію Донецьку і Луганську і яких треба годувати і яким треба платити з бюджету.

Втрачений Крим через російську військову агресію. Мільярдні видатки на армію. Ніхто навіть, з наших західних партнерів вісім місяців тому не міг повірити в те, що українська армія, яка була знищена режимом Януковича при прямій підтримці Російської Федерації, зможе втримати десятки тисяч російських терористів і солдатів регулярної російської армії.

З цим ми зіткнулися. Країна, яка після революції. Після революції за нашу свободу, за нашу гідність і за наше майбутнє. Країна, яка пролила кров за європейські цінності, за Євросоюз, за те, що вже давно забули навіть у самому Євросоюзі. Нація, яка довела, своєю боротьбою, що вона гідна називатися європейською українською нацією. З цим ми й  зіткнулися.

Які в нас були вибори? Був стандартний український вибір – бути недержавними діячами, а політиканами. Я думав, як пояснити, чому ми приймаємо ті рішення, які зараз приймаємо? І не всі, як на вулицях, так і в соціальних мережах, щасливі від цих рішень. Це сьогодні. Але після сьогодні буде завтра.

Коли людина хворіє, в неї є два варіанти. Перший варіант – купувати знеболювальне, не лікуючи хворобу. Починається з аспірину, а потім закінчується дуже дорогими наркотичними засобами. Людина помирає. Нема чим платити за знеболювальне.

Є другий варіант – стати, знайти діагноз, пройти складну терапію і бути здоровим. Це дуже болісно, бо немає знеболюючих, це дуже складно, бо потрібно себе заставляти кожен день, але це єдино правильний шлях стати здоровим.

І наш Уряд взяв на себе політичну відповідальність – мені як політику було вигідно йти зовсім іншим шляхом: не йти в Уряд, не проводити ці реформи, які зараз проводяться цим Урядом, стати збоку і разом з В. Путіним (він у нас, виявляється, критик українських реформ), Опозиційним блоком (вони у нас також критики українських реформ, які привели до банкрутства України) і ще діжкою мілких політиканів розповідати, як потрібно, щоб було краще.

Ми вибрали інший шлях – шлях державних діячів, який тернистий, який не дає політичної перспективи для тих людей, які зараз знаходяться тут, але який дає політичну перспективу і майбутнє в цілому для країни. І ми з цього шляху не звернемо. Я відповідально заявляю: кожне наше рішення, яке прийняте українським Урядом, підтримане Парламентом, схвалено і підписано Президентом, підтримується нашими західними партнерами, вони оцінюють, це ті реформи, під які дають 25 млрд. дол., які ми вчора отримали, чи це просто боротьба, ще одна боротьба за владу між політиканами і політичними банкрутами, які хочуть, в тому числі, під диригуванням В. Путіна привнести в країну політичний хаос і дестабілізацію.

Ми вибрали складний, але єдино правильний політичний шлях. Я можу тільки ще раз звернутися з великим проханням до українського народу: усвідомлюю, що є великі очікування, усвідомлюю, що дуже складно і важко, усвідомлюю, що хочеться, щоб було швидше і краще, але прошу витримки, розуміння і єдності. Ми працюємо не тільки на сьогодення, ми працюємо на майбутнє країни.

Ми працюємо взагалі для того, щоб взагалі Україна відбулася як держава. Проти нас бореться один з найсильніших ворогів – це ворог свободи, ворог демократії і ворог української незалежності, ким є Російська Федерація і російський режим. Ми за цей період часу багато чого зробили, ще більше не зробили, але ми не опускаємо руки, і так само прошу український народ: жодних розчарувань, жодного опускання рук і очікування, що саме все зміниться. Міняється тільки те, що ми міняємо нашими руками, нашим мозком, нашим серцем і нашою волею.

Ми сформували команду, я ціную кожного члена Уряду України, кожного народного депутата країни, який взяв на себе спільно з нами політичну відповідальність. Я окремо хотів би зазначити про нашу співпрацю з Головою Української держави, Президентом країни Порошенком П.О. Були різного роду політичні думки, що Президент буде воювати з Прем’єр-міністром чи Прем’єр-міністр буде воювати з Президентом. Ми одні і єдині, і ми воюємо за українську незалежність, за українську свободу і за наше право бути європейською державою. Десятилітніх помилок ніхто не повторить ні за яких обставин, зараз інша ситуація. На нас відповідальність за долю всієї держави, так розпорядився Господь Бог, і ми цю відповідальність будемо нести разом із Президентом країни, разом з Урядом і разом із коаліцією.

Десять пунктів, які ми зробили.

Перше – це наша спільна команда.

Друге – це ми виплатили всі пенсії, зарплати і соціальні виплати, які необхідно було виплатити. Так, ми їх не збільшили, але все, що було передбачено в бюджеті при втраченій економіці, при закритих підприємствах, ми все платимо.

Третє. Ми провели перший етап податкової реформи. Ми скоротили вдвічі кількість податків, ми привели стандарти податкового обліку до міжнародних стандартів. Ми заборонили перевірки, ми звільнили від оподаткування малий і середній бізнес. Ми запровадили систему легалізації зарплат по ЄСВ.

Наступне – це децентралізація. Ми почали перший етап бюджетної децентралізації. Ви просили права? Ми вам дали права, області, райони, міста. Ви хотіли додаткових повноважень? Ви їх отримали. Ви хотіли додаткового ресурсу? Ви також його маєте. Всі місцеві бюджети перевиконуються.

Але разом з цим ви отримали відповідальність. Несіть відповідальність перед вашою територіальною громадою, і ми далі будемо йти по шляху децентралізації, в тому числі адміністративної.

П’яте. Ми прийняли безпрецедентний бюджет – 5,2% ВВП на фінансування української армії. 90 млрд. грн. у поточному році на противагу 65, які були профінансовані в минулому році. Техніка, грошове утримання, речове майно, армія, Національна гвардія і вся система національної безпеки, яка захищає кожного українця, де б він ні жив: чи безпосередньо біля лінії фронту, чи на західному кордоні. Але завдання української армії – не дати можливості російським терористам і російським бандитам далі просуватися на нашу суверенну територію. Ми воюємо з ядерною державою, яка за останні десятиліття витратила мільярди доларів на своє переозброєння. Назва цієї держави – Росія.

Нам не дають гроші на танки, літаки, на грошове утримання. Кожна копійка, яка іде на армію, іде безпосередньо з бюджету, до якого сплачують податки українці, українські компанії, бізнес. Всі наші витрати – це ті витрати, які ми несемо з державного бюджету.

Ми вітаємо рішення Уряду США надати допомогу для українських Збройних Сил, у тому числі й броньовані автомобілі, засоби радіоелектронного зв'язку, контрбатарейні станції. Українську армію треба оснастити оборонювальною зброєю. Ми обороняємо не тільки свою державу. Зараз ідеться про оборону світового порядку і європейської безпеки, в тому числі і країн-членів Євросоюзу. І Європа усвідомила загрозу для себе. Саме тому в Балтійських країнах з'явилися війська НАТО, які стали запорукою безпеки країн-членів ЄС. Ми просимо допомогти Україні забезпечити нашу безпеку.

Шосте – Європейський Союз. Угода підписана, ми створили механізм виконання цієї Угоди. В кожному міністерстві – заступник міністра з європейської інтеграції, в Уряді – центральний орган по європейській інтеграції. Ми провели Раду асоціації ЄС. Кожне міністерство має чіткий план і виконує його, щоб рішення, яке приймає міністерство, відповідало стандартам, які є в Європейському Союзі.

Ми поетапно виконуємо план безвізового режиму між Україною і ЄС, і очікуємо адекватної відповіді від наших європейських партнерів на наступному саміті.

Енергетика. Від пустих сховищ і перекритого Росією газу ми перейшли до того, що сьогодні 70% газу ми купуємо не в Росії, як купували раніше, а в ЄС, і не по ціні, яку заходів Володимир Путін, а по ціні, яка є ринкова.

Тому в рамках енергетики ми прожили одну з найскладніших зим. І я вам щиро скажу, що в листопаді, коли я відверто говорив народу України – тепло не буде, але не замерзнемо – було непросто забезпечити, щоб і не замерзнути та ще й в результаті тепло було.

Ми скоротили дефіцит “Нафтогазу” з 8 млрд. дол., які ми витягували з кишень українців, відправляли в “Нафтогаз”, як в чорну дірку до одного на поточний рік.

Я усвідомлюю все несприйняття підвищення цін і тарифів на енергоносії. Усвідомлюю. Варіанту просто іншого немає. Є єдиний тільки варіант – той, хто малозабезпечений, той отримає всю компенсацію від держави. 25 млрд. грн. для малозабезпечених категорій громадян. От скільки платили, стільки й будете платити, ні на копійку малозабезпечені платити більше не будуть, тому що держава все компенсує.

А далі, друзі, енергоефективність, кредити, які ми повибивали під енергоефективність, утеплення будинків, зменшення споживання енергоресурсів. Немає чого палить атмосферу.

АТО. Країна спіткнулась не тільки з тим, що треба фінансувати військовослужбовців, а й ті хлопці, які поранені, які втратили кінцівки, яким потрібна реабілітація, вони повинні опікуватися з боку держави. Ми створили відповідний державний орган, всіх реєструємо як учасників АТО, програма з реабілітації і навіть протезуванню за кордоном – по складному протезуванню.

Тимчасово переміщені особи – 1 млн. 100, плюс 3 млрд. грн. ми вже зараз видаємо додатково на те, щоб утримувати тимчасово переміщених осіб. Саме тому саме наш Уряд зацікавлений у тому, щоб війна закінчилася якомога швидше, щоб повернути контроль над нашими територіями, і люди, які покинули Донецьк і Луганськ, повернулися назад. Щоб там відновити їхні робочі місця, їхні підприємства, їхні заводи, щоб вони повернулися у свої домівки, ходили своїми вулицями і на цих вулицях не було російських бандитів і "русского мира", который устроил Владимир Путин.

Мені дуже хотілося б вірити в те, що мінський процес закінчиться позитивно. Підстав для такої віри у мене особисто небагато так, як вважаю, що Росія і її президент не змінили своїх планів по відношенню до України. Тому вибір стоїть не просто між миром і війною, а вибір стоїть між тим, чи боротися за нашу незалежність, чи здатися. Ніхто здаватися не буде.

Ми розпочали судові процеси з Росією. Всі боялися судитися по газу з Росією. Ми потягнули Росію у Стокгольмський арбітражний суд по газовому контракту. Ми притягнули Росію по контракту щодо транзиту газу і вимагаємо підвищення тарифів. Ми розпочали судові процеси проти Росії в Європейському Суді з прав людини щодо компенсації збитків за незаконну анексію Криму. Ми розпочали судову процедуру по відношенню до Росії за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з тероризмом. Ми будемо судити Росію за агресію проти України, за порушення міжнародного права, за крадіжку, за військову крадіжку Українського Криму, за створення кривавого "руського миру" в Донецьку і Луганську. Ми починаємо процес в Гаазькому трибуналі і Мін’юст отримав відповідні доручення для збору доказів.

Вчора саме завдяки тому, що ми зробили правильний вибір – оздоровити країну, правильний вибір – не дивитись на рейтинги, а дивитись виключно в завтрашній день. Правильний вибір – не думати про своє політичне майбутнє, а думати про майбутнє країни. Наші західні партнери, оцінивши всі реформи, які проведені в країні, і той план, який затверджений нами і поданий на розгляд наших західних партнерів, прийняли рішення про видачу безпрецедентної фінансової допомоги Україні терміном на чотири роки 25 млрд. дол.

Ще раз підкреслюю, ми не можемо відправити ці гроші ні на пенсії, ні на зарплати, ні для цього вони призначені, вони призначені для того, щоб впоратися з нашими зовнішніми зобов’язаннями, які не ми брали. Янукович взяв 40 млрд. дол. І вони спрямовані на те, щоб стабілізувати валютний курс через накопичення золотовалютних резерві у НБУ. Але саме завдяки ним наступними підуть інвестори: ЄБРР – це модернізація ГТС, це будівництво доріг, Бортницька станція аерації – це нова система аерації в Києві, це 1 млрд. дол., десятки проектів з будівництва та інфраструктури. Поступово до нас почнуть повертатися і приватні інвестори, поступово країна почне ставати на ноги.

Для того, щоб ми стали успішними, нам не можна зупинятися, нам не можна розчаровуватися. Ми повинні бути єдині, як ніколи, впевнені і вірити, що це єдино правильний шлях. Ми цей шлях обрали, ми цей шлях пройдемо. І цей шлях буде успішний для всієї України і кожного українця.

Дякую за увагу! До наступних зустрічей з Урядом країни!