19.03.2015

18 березня за участю Міністерства освіти і науки України та Представництва Європейського Союзу в Україні відбулася заключна конференція, присвячена завершенню проекту Twinning «Модернізація законодавчих стандартів та принципів освіти та навчання у відповідності до політики Європейського Союзу щодо навчання впродовж життя». Ключові досягнення проекту, що спрямовані на реформування професійної освіти в Україні, презентували заступник Міністра освіти і науки та керівник Проекту від країни-бенефіціара Павло Полянський, керівник Проекту від консорціуму країн-членів ЄС Сюзан Готліб (Королівство Данія), а також українські та міжнародні експерти Німеччини і Данії, що реалізовували проект.

Участь в заході також взяли керівники професійно-технічних закладів в Україні, представники Асоціації роботодавців, Комітету Верховної Ради з питань освіти і науки, представники Європейського фонду освіти, посольств Німеччини, Данії.

Відкриваючи конференцію, Павло Полянський зазначив, що метою проекту Twinning було вирішення не локальних проблем – як-от оновлення матеріальної бази в окремих навчальних закладах – а модернізація українського законодавства про професійну освіту у відповідності до європейських вимог і долучення європейського досвіду до реформування системи ПТО в Україні. «Адже модернізована, якісна система професійної освіти в Україні є запорукою підготовки висококваліфікований спеціалістів і, відповідно, успішного економічного розвитку країни», - наголосив Павло Полянський.

За словами заступника Міністра, робота велася в трьох ключових напрямках: аналіз європейського та українського законодавства про професійну освіту з метою реформування останнього; створення стратегії впровадження національної рамки кваліфікацій (НРК), яка дозволить модернізувати професійну освіту в Україні і зробити її органічний складником європейської системи освіти; розроблення маркерів оцінювання якості професійної освіти.

На даному етапі вже досягнуто кілька поставлених цілей. Зокрема, спільні напрацювання українських, данських і німецьких експертів у рамках проекту Twinning  лягли в основу нового Закону «Про професійну освіту», рамкового закону «Про освіту», законопроекту про внесення змін до чинного ЗУ «Про професійно-технічну освіту» та чимало інших нормативних документів. «У контексті нового законодавства МОН відмовляється від жорсткої вертикалі управління і передає повноваження, а разом з ними і обов’язки, на регіональні рівні. Ці реформи ми здійснюємо в руслі загальнодержавної політики децентралізації та регіонального розвитку», - зазначив Павло Полянський.

Окрім того, новим законодавством передбачається створення в Україні принципово нового типу навчального закладу – регіонального центру професійної освіти, який має готувати спеціалістів за різними профілями (від фотографів і дизайнерів до слюсарів та кухарів), орієнтуючись на потреби свого регіону й країни.

Сюзан Готліб, керівник проекту від Данії, відзначила високу результативність проекту, яка стала можливою завдяки злагодженій роботі команди українських та європейських експертів. Також було наголошено, що на даному етапі важливо, аби всі напрацювання проекту переходили в дії та втілювалися освітянами у життя.

Віра Рибак, представник ЄС в Україні, зауважила, що проект Twinning дав добре підґрунтя також для ефективної імплементації Угоди про асоціацію з ЄС. «Цей проект є внеском у реформування професійно-технічної освіти в Україні, що, своєю чергою, зробить внесок у розвиток української економіки», - зазначила Віра Рибак.

Насамкінець керівники проекту висловили подяку всім експертам, роботодавцям, керівникам навчальних закладів, викладачам і майстрам виробничого навчання, за участю яких стала можливою реалізація проекту Twinning і від активної позиції яких залежатиме й успіх реформи професійної освіти надалі.