20.03.2015

Розроблений народними депутатами законопроект №1088, яким вносяться зміни до Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», 18 березня був прийнятий за основу. Через два тижні документ планується до розгляду в парламенті у другому читанні.

«Законопроект №1088 – це важливий крок на шляху дерегуляції поводження з касовими апаратами. Документ в основному відповідає пропозиціям, висловленим об’єднаннями підприємців – учасниками діючої при регуляторній службі профільної робочої групи. Але ще є над чим попрацювати до другого читання», – зазначила Голова ДРС Ксенія Ляпіна.

Так, проектом, зокрема, передбачається:

- підвищення відповідальності суб’єктів, які є сервісними компаніями і які постачають касові апарати;

- процес передачі в електронному вигляді даних ставиться у відповідність до наявності технічної можливості;

- звітність по первинним документам обліку (як-то підсумковий чек) виникає лише у разі відсутності електронної передачі даних – тобто присутня або паперова, або електронна форми подачі звітності;

- виключаються дублюючі норми про облік товарних запасів, які вже врегульовані іншими законами;

- упорядковується діяльність центрів сервісного обслуговування, які здійснюють контрольне обслуговування касових апаратів.

Центри повинні будуть вести свою діяльність відповідно до положення про порядок технічного обслуговування та ремонту РРО, затверджений Кабміном, а не податковими органами, як це було раніше. При цьому, повноваження затверджувати порядок звітності переходить до Мінфіну. Зазначимо, що такі підзаконні акти будуть регуляторними, які є обов’язковими у відстеженні їхнього впливу на бізнес відповідно до закону про регуляторну політику.

- можливість лізингу та оренди касових апаратів у визначених законом постачальників, що дозволить зменшити затрати, у порівнянні з їх обов’язковим придбанням.

Які пропозиції, що висловлювалися бізнесом, у проекті не враховані:

- проектом не коригуються штрафні санкції за різні види порушень у ході використання касових апаратів.

«Чітке прописання норми щодо штрафів за порушення правил застосування РРО є особливо важливим для малого бізнесу. Поки відповідна норма потребує доопрацювання. Якщо не відкоригувати штрафи та не зменшити їх розміри, вони стануть «дамоклевим мечем», у першу чергу, саме для малого бізнесу, на який і збираються поширити застосування касових апаратів», – пояснила Ксенія Ляпіна.

Зважаючи на важливість даного законопроекту, з метою вдосконалення документу до розгляду у другому читанні ДРС звертається до підприємців та їх об’єднань надсилати свої зауваження та пропозиції у двохтижневий строк на адреси:

Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики

01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 5

Державна регуляторна служба України

01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11

e-mail: inform@dkrp.gov.ua