25.03.2015

24 березня у Києві розпочала роботу місія Європейського Союзу з питань боротьби з торгівлею людьми. Мета візиту європейських експертів – дати оцінку виконанню критеріїв другої фази Плану дій щодо лібералізації візового режиму для нашої держави за блоком «Громадський порядок та безпека».

У Міністерстві соціальної політики України відбулася зустріч представників українських міністерств і відомств з експертами місії ЄС. Відкриваючи захід, заступник Міністра з питань європейської інтеграції Сергій Устименко закликав його учасників зосередитись на досягнутому Україною прогресі у виконанні Плану дій щодо лібералізації візового режиму з Європейською спільнотою і зауважив, що координуючим центром у національній системі реалізації державної політики з протидії торгівлею людьми є Міністерство соціальної політики.

Заступник Міністра нагадав, що наша держава визнала існування цієї проблеми 1998 року, ввівши до Карного кодексу статтю, яка містить визначення цього поняття і відповідну санкцію. Ратифіковано низку міждержавних документів, спрямованих на боротьбу із зазначеним явищем. 2001 р. Верховною Радою ухвалено закон «Про протидію торгівлею людьми».

«Головним актуальним завданням державної влади є виконання Державної програми боротьби із торгівлею людьми, розрахованої до кінця 2015 року, та розробка, ухвалення і реалізація нової Програми – на 2016-2020 роки. Для цього відбулися дві робочі зустрічі при Міністерстві», - акцентував Сергій Устименко.

Затверджено порядок встановлення статусу осіб, що постраждали від торгівлі людьми. 2014 року такий статус отримали 89 осіб, зокрема 39 чоловіків, 35 жінок і 15 дітей. Уніфіковано стандарти надання державою послуг таким особам, порядок виплати їм одноразової матеріальної допомоги. На озброєнні соціальних працівників – розроблені фахівцями методичні рекомендації щодо ефективної роботи з постраждалими. Також у кожній місцевій адміністрації визначено особу, яка координує роботу з протидії торгівлі людьми. Ефективною є співпраця уповноважених державних органів з міжнародними і громадськими організаціями.

«Виконана Україною робота була високо оцінена міжнародними експертами, зокрема фахівцями Ради Європи, - повідомив заступник Міністра соціальної політики. – Зараз ми працюємо над вдосконаленням процедур моніторингу постраждалих і встановлення їх статусу».

«Разом з тим, сьогодні перед Україною стоїть надзвичайно серйозний виклик – величезна кількість внутрішньо переміщених осіб – понад 1 млн. 100 тис. вимушених переселенців, - зазначив Сергій Устименко. – Група фахівців Міністерства соціальної політики на постійній основі вивчає ризики зростання торгівлі людьми. Наш пріоритет – соціальний захист громадян, які переселились із зони антитерористичної операції. Працюємо над створенням стимулів для громадян шукати офіційного працевлаштування на противагу «тіньовому» ринку праці, де ризик стати «живим товаром» є дуже високим».

«Мінімізація наслідків цього ганебного явища можлива лише як результат консолідації зусиль на міжнародному і національному рівнях», - резюмував заступник Міністра соціальної політики України.

Директор департаменту сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України Наталія Федорович звернула увагу присутніх на особливості взаємодії у питанні протидії торгівлі людьми з боку Мінсоцполітики, Міністерств внутрішніх справ, освіти, охорони здоров'я, юстиції, закордонних справ, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, Державної міграційної служби нашої держави. «Важливі функції покладені на області державні адміністрації, які відповідають за реалізацію державної політики на регіональному рівні», - нагадала Наталія Федорович.

За її словами, серед основних завдань держави – якісна підготовка фахівців з протидії торгівлі людьми. У центрі уваги влади залишаються такого роду злочини, які скоюються проти дітей.

Відбувся обмін думками між присутніми на зустрічі представниками міністерств, відомств і недержавних організацій, задіяних у національній системі протидії торгівлі людьми.

Загальний висновок – робота спільними зусиллями виконана велика і якісна. Але для мінімізації цього ганебного явища у найближчі роки належить виконати не менший обсяг важливих заходів. «Ми уважно вивчаємо кращу світову практику і на цій основі підвищуємо кваліфікацію наших спеціалістів», - заявив заступник Міністра соціальної політики України Сергій Устименко.