25.03.2015

Для підвищення рівня конкуренції, сприяння інвестиціям та інноваціям, запобігання надмірному тиску у відносинах, Торгово-промисловою палатою України  розроблено проект Правил професійної етики у сфері взаємовідносин між торговельними мережами, що здійснюють свою діяльність з роздрібної торгівлі у неспеціалізованих магазинах переважно продовольчими товарами, та постачальниками (надалі – Правила).

Метою зазначених Правил, зокрема, є:

- сприяння становленню механізмів саморегулювання;

- зміцнення довіри між суб’єктами господарювання, які здійснюють реалізацію продуктів харчування та товарів повсякденного попиту через систему роздрібних торговельних мереж і мережами.

- формування та забезпечення торгових та інших чесних звичаїв у господарській діяльності;

- забезпечення передбачуваності та сталого розвитку ринків;

- викорінення недобросовісних торгових практик;

- підвищення рівня захисту прав споживачів.

Ці Правила базуються на законодавстві України та ЄС, зокрема, положеннях Директиви 2011/7/ЄС Європарламенту та Ради ЄС «Про протидію затримкам платежів у комерційних угодах», Резолюції Європейського Парламенту від 11 грудня 2013 р. «План дій у сфері роздрібної торгівлі в Європі», Комюніке Єврокомісії від 13 січня 2013 р. «План дій у сфері роздрібної торгівлі в Європі», «Green Paper» Єврокомісії щодо несправедливих торгових практик у відносинах між постачальниками та торговельними мережами 2013 р., а також на результатах аналізу запровадження механізмів саморегулювання ринків рітейлу в країнах з розвиненою ринковою економікою.

Аналіз іноземного досвіду свідчить, що проблематика відносин між торговельними мережами та виробниками є надзвичайно гострою у більшості країн ЄС, і найбільш ефективним механізмом врегулювання спірних питань є першочергове запровадження саморегулювання. Запровадивши Правила, Україна долучиться до кола не багатьох країн світу з успішним досвідом вирішення ряду істотних проблем у ланцюгу постачання товарів широкого вжитку.

Дотримання виробниками і постачальниками зазначених Правил забезпечить утримання від порушень законодавства про захист економічної конкуренції, сприятиме підвищенню ефективності торгового та виробничого секторів економіки і стане реальним кроком до реформування економічних відносин.

Водночас, на думку АМКУ, проект Правил потребує деякого доопрацювання в частині розширення розділу про інформаційний обмін між учасниками відносин у роздрібній торгівлі, доповнення поняттям недобросовісних торгових та інформаційних практик, а також загального редагування.

Ознайомитись з проектом Правил, надати до нього пропозиції та зауваження можна тут..