25.03.2015

23 березня 2015 року під головуванням Першого заступника Міністра освіти і науки Інни Совсун відбулася нарада з керівниками аграрних вищих навчальних закладів.

У нараді також взяли участь представники Міністерства аграрної політики та продовольства України та керівники департаментів (управлінь) Міністерства освіти і науки України.

Під час засідання розглянуто питання фінансування аграрних ВНЗ, формування державного замовлення на підготовку фахівців, штатних розписів, фінансової та академічної автономії вищих навчальних закладів тощо.

Зокрема, Інна Совсун наголосила на важливості налагодження ефективної співпраці між аграрними вищими навчальними закладами та Міністерством освіти і науки із залученням експертної оцінки Міністерства аграрної політики та продовольства України у зв’язку з перепідпорядкуванням закладів МОН.

Перший заступник зазначила, що всі аграрні заклади отримують фінансування у відповідності до запланованого бюджету. «Міністерство не має намірів фінансувати за різними принципами університети різних рівнів», - запевнила Інна Совсун.

Перший заступник Міністра освіти і науки також підкреслила, що необхідно виважено підходити до питання фінансування вищої освіти. За її словами, за останні роки в країні скорочувалася кількість випускників шкіл, а штати університетів та їхня кількість неухильно зростала. «Якщо подивитись на видатки на освіту, то 30% ми витрачаємо на вищу освіту, і це – безпрецедентно», - зазначила Перший заступник Міністра.

Як повідомила Інна Совсун, в Законі «Про вищу освіту» зафіксовано право університетів розміщувати зароблені кошти на рахунках в державних банках. Цю норму вже внесено до Закону про бюджет та затверджується порядок її застосування. Перший заступник наголосила, що, в першу чергу, університети повинні вчитися заробляти за рахунок своїх наукових досліджень. Інна Совсун нагадала про широкі можливості аграрних вищих навчальних закладів у цьому напрямку, зокрема, у рамках програми Європейського Союзу «Горизонт 2020».

Перший заступник Міністра освіти і науки також звернула увагу керівників аграрних університетів на питання формування навчальних планів на 2015/2016 навчальний рік. «Чинними залишаються стандарти вищої освіти в частині освітньо-кваліфікаційних характеристик. ОПП є не обов’язковими для виконання. Це означає, що на наступний рік необхідно міняти програми, по-іншому формувати розклад. Більше не зв’язує університети і  перелік необхідних предметів, особливо тих, що не є фаховими», - пояснила Інна Совсун.

Вона нагадала, що відповідно до Закону «Про вищу освіту» та наказу Міністерства № 47 обмежено кількість предметів на рік – максимальна кількість яких складає 16 дисциплін. Також, за словами Першого заступника Міністра, важливо під час складання розпису передбачити 25% предметів на вибір студента та скорочення навантаження на викладачів.

Інна Совсун закликала дотримуватись Закону «Про вищу освіту» та оприлюднити на офіційних веб-сайтах навчальних закладів низку документів, що вимагається законодавством.

У свою чергу директор департаменту вищої освіти Юрій Коровайченко нагадав про обов’язковість опублікування Правил прийому до ВНЗ у Єдиній Державній Базі з питань Освіти.