29.03.2015

Сьогодні в ІА «Укрінформ» відбувся брифінг керівництва Міністерства охорони здоров’я України на тему «Державні лікувальні програми: результати аудиту ефективності і напрямки дієвих змін».

Присутні на брифінгу Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі, Перший заступник Міністра Олександра Павленко, заступники Міністра Альона Терещенко та Ігор Перегінець розповіли про стан виконання державних цільових програм та заходів у сфері охорони здоров'я, результати проведеного аудиту ефективності та доцільності, заплановані новації у системі закупівель, нормативно-правове забезпечення, планування та лікування за державними програмами.

«Аудит ефективності та доцільності державних лікувальних програм, який був проведений у МОЗі, засвідчив, що, з одного боку, виділені на них кошти – 2,7 млрд. грн. (2014 р., кошти державного і місцевих бюджетів) – можна було б витратити більш ефективно, а з іншого, що існує значний ресурс для внутрішнього перерозподілу фінансів», - заявив Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.

Він повідомив, що одним з механізмів підвищення ефективності програм стане переведення частини з них (наприклад, програма по гемодіалізу) з фінансування витратних матеріалів на фінансування самої послуги. «Такі зміни на кожному з етапів реалізації програми – облік, планування, фінансування, закупівля, доставка, контроль – забезпечать більш повне охоплення пацієнтів, безперебійне надання лікування, ефективне витрачання коштів, антикорупційний ефект», - переконаний Міністр.

Повне покриття потреб пацієнтів МОЗ України планує забезпечити за рахунок своєчасного визначення проблемних місць. Наприклад, за словами заступника Міністра Альони Терещенко, проведений аудит дозволив чітко визначити, за якими програмами є надлишок медичних препаратів, а де нестача. Оскільки існує чотири джерела фінансування кожної програми: державний бюджет, місцеві бюджети, міжнародні організації, гуманітарна допомога, - передбачаючи близьку нестачу, МОЗ звернулось до Кабміну та Міністерства фінансів з проханням збільшити фінансування на ці програми.

«Поки Уряд шукає можливості додаткового фінансування, МОЗ України проводить перемовини з міжнародними організаціями про надання гуманітарної допомоги», - повідомила Альона Терещенко.

Відпрацьовуючи державні лікувальні програми-2015, МОЗ вже нині впроваджує зміни, що забезпечать ефективність програм у 2016 році. А саме змінюються підходи до наповнення програм. Зокрема, заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець повідомив про зміни механізму виявлення потреби і переліку необхідних лікарських засобів і медичних препаратів.

«Раніше по кожній цільовій програмі збиралася окрема номенклатурна група, яка й визначала перелік препаратів для закупівлі. Цей процес був непрозорим і надто розтягнутим в часі. Натомість зараз у МОЗ формується лише одна експертно-технічна група, до якої будуть, при потребі, залучатися вузькі спеціалісти для консультацій та громадськість для обговорення», - зазначив Ігор Перегінець. Також він повідомив про інтенсивну роботу Міністерства над якнайшвидшим впровадженням практики відкритих, у т.ч. електронних, торгів.

Щоб забезпечити юридичне підґрунтя для реформування медицини, фахівці Міністерства охорони здоров’я України, міжнародні експерти та громадські діячі зараз дуже активно працюють над внесенням змін у чинне законодавство. Перший заступник Міністра Олександра Павленко повідомила, що зараз в роботі законопроекти щодо державних закупівель, проекти постанов Кабміну щодо регулювання цін на лікарські засоби, накази МОЗ, які забезпечать впровадження новітніх механізмів роботи у сфері охорони здоров’я.

«Команда МОЗ поставила перед собою амбітні реформаторські цілі, тож юридичне підґрунтя для їх досягнення має бути досконалим», - наголосила Олександра Павленко.

«Державні цільові програми – це зобов’язання держави перед своїм народом. Зараз МОЗ у процесі реформування системи забезпечення державних програм і одним з досягнень цієї реформи є те, що тепер відповідальність за їх реалізацію буде не розмитою між безліччю експертів, а за цілком конкретною командою МОЗ», - підсумував Олександр Квіташвілі.

Довідково

У системі охорони здоров'я України нині функціонує 8 державних програм та 11 централізованих заходів, що фінансуються з Державного бюджету. У 2015 р. вони охоплять понад 1,8 мільйонів осіб. Найбільш потужними є програми з протидії захворюванню на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, гепатит, імунопрофілактика, лікування онкохворих (у тому числі дітей), лікування важкохворих дітей (орфанні захворювання).