31.03.2015

Вироблення електроенергії Запорізькою атомною електростанцією із дня введення в експлуатацію першого енергоблока перевищила 1 трлн. кВт-г. Ця знакова подія відбулося 29 березня поточного року в 11 годин 40 хвилин. Такими показниками можуть пишатися не багато світових об'єктів електроенергетики. Запорізька АЕС першою серед електростанцій теплової та атомної генерації досягла такого результату.

Для виробництва 1 трлн.кВтч електроенергії, наприклад, на тепловій станції, треба було б спалити: більше 700 млн тонн вугілля (для закупівлі такої кількості вугілля за нинішніми цінами знадобилося б близько 1,4 трлн. грн.) або майже 350 млрд кубометров природного газу (для закупівлі такої кількості газу в Росії за нинішніми цінами знадобилося б близько 105 млрд. доларів).

Вироблений Запорізькою атомною електростанцією 1 трлн. кВт-г - це повне забезпечення електроенергією Запорізької області протягом 122 років, а всієї України - протягом майже 7 років.

1 трлн. кВт-г електроенергії, виробленої ЗАЕС - це понад 300 млрд грн в діючих цінах на електроенергію для населення України, що становить майже 65% бюджету країни на 2015 рік.

Перший енергоблок ЗАЕС був включений в енергосистему 10 грудня 1984 року. Цій події передували роки напруженої та натхненної праці багатьох тисяч людей, які звели та пустили в експлуатацію найбільший в Європі енергокомплекс.

Початком біографії найбільшої в Європі станції можна вважати 1977 р., коли було прийнято рішення про будівництво ЗАЕС. 28 листопада 1977р. в Енергодарі відбувся урочистий мітинг на честь відкриття пам'ятного знаку, присвяченого початку будівництва енергогіганта. Але до закладки першого кубометра бетону, яка відбулася 1 квітня 1980 року, повинен був пройти ще довгий період узгоджень, пошуку проектних рішень.

За основу було прийнято проект, розроблений інститутом «Атомтеплоенергопроект», який передбачав використання реакторів типу ВВЕР-1000.

Уперше при будівництві АЕС був застосований поточно-швидкісний метод, який дозволив не тільки скоротити терміни введення в дію енергетичних потужностей, але й підвищити продуктивність праці, більш ефективно використовувати будівельну та матеріальну базу.

Перший блок пущено в 1984 році - за 4 роки, у той час як за кордоном за наявності повного проекту блоки вводилися через 6-7 років після початку будівництва.

«Сьогодні ми можемо з гордістю констатувати, що пуск першого енергоблока Запорізької АЕС став великою трудовою перемогою всього колективу атомної електростанції - проектантів, будівельників, монтажників і прийнявших від них ударну трудову естафету експлуатаційників. Запрацював блок нового покоління, і разом з ним була прокладена дорога до будівництва серійних атомних енергоблоків - з більшим ступенем безпеки, високою автоматизацією, з більш досконалими технічними рішеннями», - підкреслює генеральний директор Запорізької АЕС В'ячеслав Олексійович Тищенко.

У 1985 році було введено в експлуатацію другий енергоблок ЗАЕС, третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році. На сьогоднішні Запорізька атомна електростанція - найбільша АЕС України, Європи та пострадянського простору. Шість енергоблоків станції загальною потужністю в 6000 МВт роблять її головним постачальником електроенергії в Україні.

Основне завдання атомної електростанції - не просто видавати електроенергію потрібної кількості, а постійно забезпечувати безпеку її виробництва. Скільки б станція не працювала, на першому плані - вдосконалення безпеки.

Протягом трьох десятиліть експлуатації колектив станції успішно виконує і перевиконує виробничі плани з вироблення електроенергії, проводить ремонтні кампанії, веде роботи з реконструкції та модернізації, що є показником якісної роботи, хорошої організації та ефективної взаємодії всіх служб і підрозділів. Як результат - вироблення 1 трлн кВт-г екологічно чистої електроенергії.

Запорізька АЕС - оплот енергетики України. На сьогодні на Запорізькій АЕС працює понад 11 тисяч осіб, завдяки яким станція щороку генерує приблизно п'яту частину загальнорічного виробництва електроенергії в державі. Більше 9 мільйонів чоловік в Україні живуть і працюють, користуючись електроенергією, виробленою на ЗАЕС.

Зараз ЗАЕС впритул наблизилася до продовження термінів експлуатації енергоблоків. 23 грудня 2015 закінчується встановлений проектом термін служби енергоблоку №1, а 19 лютого 2016-го - енергоблоку №2 Запорізької АЕС.

«Ми зробимо все для того, щоб наші перший і другий блоки, а наділі й інші, стали кращими, ніж вони були на етапі їх введення в експлуатацію, - досконаліші і безпечніші. І немає сумнівів, що у нас все буде виконано в установлені терміни», – упевнений В'ячеслав Тищенко.

Запорізька АЕС є основним містоутворюючим підприємством міста-супутника станції Енергодара, надійним партнером територіальної громади, забезпечуючи своєчасне наповнення 60% дохідної частини міського бюджету. Кошти, що спрямовуються на соціально-економічний розвиток міста, у тому числі й на капітальне будівництво, вкладаються в підвищення рівня життя мешканців Енергодара, у розвиток міста, регіону.

Щорічно надійність і досвід експлуатації Запорізької АЕС піддаються суворому оцінюванню відповідно до світових критеріїв не лише вітчизняними фахівцями, але й міжнародними експертами. Вони підтверджують: на Запорізькій АЕС високий рівень культури безпеки і в неї чудові перспективи.