02.04.2015

Українська сторона до кінця квітня надасть пропозиції до оновленої Європейської політики сусідства, де вперше буде враховано новий рівень стратегічного партнерства в межах Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

З цією метою Урядовий офіс з питань європейської інтеграції систематизує напрацювання органів державної влади України в усіх секторах та проводить консультації з експертами Європейської комісії, розраховуючи, що пропозиції української сторони до нової Європейської політики сусідства будуть максимально враховані.

Важливо, щоб оновлена політика передбачала можливість різної швидкості євроінтеграції країн-сусідів ЄС (особливо тих, що підписали угоди про асоціацію), в тому числі йдеться про перспективу надання країні статусу кандидата на вступ до ЄС, а також документом має бути визначено стратегічний пріоритет підтримки економічних реформ та впровадження зони вільної торгівлі, розвиток безпекової, енергетичної, освітньої співпраці. Враховуючи ці та інші пріоритети, пропонується узгодити чіткі критерії, на підставі виконання яких прийматиметься рішення про перехід до наступного етапу інтеграції.

Урядовий офіс звертає увагу, що днями Єврокомісія оприлюднила звіт про виконання Україною Європейської політики сусідства у 2014 році, в якому позитивно оцінюються процеси перетворень в  нашій країні. Як зазначено у документі, Україною досягнуто відчутний прогрес в поглибленні та зміцненні демократії, прав людини та фундаментальних свобод. Водночас ЄК висловила низку критичних зауважень та надала рекомендації щодо проведення конституційної, судової реформ, реформування виборчого законодавства, системи державного управління та органів внутрішніх справ, належної імплементації антикорупційного законодавства, реформ в енергетичному секторі та ін.

Для підвищення ефективності та прозорості діяльності Урядового офісу та усіх державних органів, залучених до виконання двосторонніх документів між Україною та ЄС, запроваджується нова форма звітності, моніторингу та оцінки виконання цих завдань. Зокрема, щоквартально Уряд України публікуватиме звіт про стан виконання зобов’язань, які взяла на себе українська сторона. Дані за перший квартал цього року планується оприлюднити після 15 квітня ц.р., на підставі інформації відповідних органів державної влади.

Як відомо, План заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на 2014-2017 роки передбачає виконання близько 490 завдань, у яких задіяно понад 50 органів державної влади. Станом на 1 січня 2015 року виконано 18 завдань із 24, запланованих на 2014 рік.