03.04.2015

Під час зустрічі, яка відбулася під головуванням Міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина за участю народних депутатів, керівників шахт та голів профспілок, обговорено питання виплати заробітної плати шахтарям, перспектив роботи вугільної галузі, забезпечення теплової генерації вугіллям вітчизняного видобутку тощо.

Міністр Володимир Демчишин у виступі зазначив, що на сьогодні вдалося повністю розрахуватися з шахтарями за 2014 рік, також здійснено виплати більш ніж на 50% за січень, а до кінця тижня з шахтарями за січень повністю розрахуються. Міністр наголосив, що «Центренерго» щодоби використовує  8-10 тисяч тонн вугілля, що дасть можливість розрахуватися з шахтарями. Також у виступі наголошено, що шляхом перерозподілу коштів державного бюджету буде виділено 400 млн. грн., які планується використати для погашення заборгованості із заробітної плати. У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до додатка № 3 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» щодо державної підтримки вугільної галузі», яким передбачається поновити дію бюджетної програми «Державна підтримка на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції» шляхом перерозподілу видатків, передбачених Міненерговугілля, а саме: за рахунок зменшення бюджетних асигнувань у сумі 400 000,0 тис. грн. за бюджетною програмою «Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості». Таким чином, за словами Міністра, після прийняття відповідного рішення Верховної Радою України щодо внесення змін до бюджету заборгованість перед шахтарям до кінця квітня буде повністю погашено.

Станом на 01.04.2015 коштами з Державного бюджету погашено заборгованості із заробітної плати перед працівниками вугледобувних підприємств у розмірі 118,8 млн. грн.

«Починаючи з травня, ми увійдемо у режим регулярних розрахунків з шахтарям», - наголосив Міністр. Володимир Демчишин також пояснив причини виникнення заборгованості перед гірниками: по-перше, внаслідок внесення змін з бюджету не було виділено коштів у сумі 1,7 млрд. грн., і  доводилося  протягом січня - лютого розраховуватися за попередній рік, а по-друге – починаючи з 22 січня перестала працювати Вуглегірська ТЕС через бойові дії, і півтора місяця не відвантажувалося вугілля.

Крім того, Міністр зазначив, що шахти – це не тільки заробітна плата, а й оплата електроенергії, технології, інвестиції – на все потрібні кошти. Він наголосив, що триває робота щодо підготовки програми реформування вугільних підприємств. «На сьогодні видобуток становить 17 тисяч тонн, а ми плануємо досягти 25 тисяч тонн рядового вугілля, щоб забезпечити економіку і мати виручку», - повідомив Міністр та додав, що адекватною ціною українського вугілля є 1100 грн. за тонну.

Міністр наголосив, що покладає надії на Вуглегірську ТЕС з питань реалізації вугілля, а також зазначив про необхідність домовленостей із великими компаніями, зокрема ДТЕК, які можуть у великому об’ємі купувати і спалювати вугілля вітчизняного видобутку.

Щодо перспектив роботи підприємств вугільної галузі Міністр зазначив про потребу фінансової підтримки перспективних шахт: «Це економічно обґрунтоване рішення щодо закриття нерентабельних шахт, які відпрацювали свої запаси. Шахти, які підлягають реструктуризації, будуть фінансуватися за іншою статтею бюджету», - наголосив Володимир Демчишин. Крім того, зауважив він, припинення виплати дотацій стане стимулом посилення фінансового контролю, пошуку шляхів підвищення ефективності роботи підприємств та рентабельності продукції.

Представники компанії ДЕТЕК озвучили свою позицію щодо встановлення вартості вугілля у сумі 1500 грн. та підвищення вартості 1 квт/год. теплової генерації до 1грн 20 коп. За таких умов, за їх словами, компанія готова купити весь обсяг пропонованого вугілля, уклавши угоди прямих поставок вугілля на ТЕС.

Під час заходу заслухано представників вугільних підприємств, профспілкових лідерів, які планують найближчим часом провести з’їзд шахтарів з метою врегулювання проблем.