08.04.2015

Міністерство культури представило на громадське обговорення проект закону «Про нематеріальну культурну спадщину». Документ розроблено відповідно до Плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію Україна - ЄС.

Законопроект складається з 6 розділів та визначає державну політику в сфері нематеріальної культурної спадщини, охорону нематеріальної культурної спадщини та особливості охорони елементі НКС, включених до національного переліку та списків ЮНЕСКО, а також визначає основи міжнародного співробітництва в цій сфері.

Законопроектом запроваджується термін нематеріальна культурна спадщина (НКС) – це цілісна система традиційних культурних виявів, продуктів інтелектуальної діяльності, суспільного досвіду та духовних практик багатьох поколінь. Формами нематеріальної культурної спадщини є усні традиції та форми вираження: мова; виконавське мистецтво; звичаї, традиції, обряди, святкування; знання та практики, що стосуються природи та Всесвіту, виховання та освіти; народні художні промисли (традиційні ремесла); інші прояви нематеріальної культурної спадщини.

Визначено, що охорона нематеріальної культурної спадщини є обов’язком держави.

Законопроектом пропонується унормувати специфіку ідентифікації та інвентаризації нематеріальної культурної спадщини, зокрема шляхом створення та ведення переліків (реєстрів) цієї спадщини.

Відповідно до законопроекту, у Міністерстві культури буде створено координаційний  консультативно-дорадчий орган з питань нематеріальної культурної спадщини. На Міністерство покладено встановлення порядку створення і ведення переліків нематеріальної культурної спадщини України та переліків (реєстрів) практик з охорони нематеріальної культурної спадщини.

З метою популяризації на міжнародній арені нематеріальної культурної спадщини України та, в окремих випадках, одержання міжнародної допомоги для забезпечення охорони окремих елементів цієї спадщини, держава забезпечує підготовку і представлення своєї спадщини у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства та Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони, які складає ЮНЕСКО. Подання про включення елементів нематеріальної культурної спадщини України до списків ЮНЕСКО здійснює центральний орган виконавчої влади з питань культури.

Також запропоновано специфіку заходів з охорони нематеріальної культурної спадщини, особливо тієї, що перебуває під загрозою зникнення, зокрема і через залучення громадськості до її охорони. Законопроект містить перелік порушень законодавства про нематеріальну культурну спадщину, які караються штрафом.

Законопроект передбачає внесення змін до закону про культуру, про національні меншини в Україні та про місцеве самоврядування.