09.04.2015

Офіс ветеринарної медицини та харчових продуктів при Європейській комісії оприлюднив фінальний звіт місії інспекторів, які перевіряли якість молочної продукції українських виробників.

Це був четвертий аудит в Україні. Попередні перевірки були проведені в 2008, 2009 і 2010 роках.

«Мета ревізії полягала в оцінці офіційного контролю над виробництвом і переробкою молочних продуктів, призначених для експорту до ЄС, в рамках відповідних правил ЄС, а зокрема, для оцінки дій, прийнятих компетентним органом у відповідь на рекомендації зроблені в доповіді DG (SANCO)/2010- 8520", - йдеться у звіті.

Державна ветеринарна та фітосанітарна служба з 2012 року є єдиним компетентним органом для затвердження та контролю компаній, які планують експортувати молоко і молочні продукти в ЄС, і також за його безпосередньої відповідальності працює Агентство ідентифікації та реєстрації тварин, відповідальне за впровадження та підтримку Центральної бази даних для великої рогатої худоби.

У двох молочних холдингів, які відвідали експерти, наявні всі протоколи, які вимагає положення України та ЄС.

«Моніторинг якості сирого молока покращився з часу попереднього аудиту: однак, використовуються процедури, які трохи відрізняються від тих, які вказані в еталонних методах. Що стосується тестування молочних продуктів, українські офіційні лабораторії разом з лабораторіями на рівні компаній, в основному мали можливість виконувати лабораторні дослідження молочних продуктів відповідно до положень Регламенту (ЄС) № 2073/2005, в основному за допомогою еталонних методів ISO, як вимагається у Положенні», - зазначено у звіті.

Експерти також відзначили, що попередня ревізія рекомендувала набір інструкцій для забезпечення поділу молока, призначеного для країн ЄС та інших країн, проте у компаніях не представили ніяких конкретних процедур щодо забезпечення цього принципу.

Українська ветеринарна та фітосанітарна служба запропонував дев'ять молочних переробних підприємств, які б могли експортувати молочну продукцію в ЄС.

Три з п'яти відвіданих експертами підприємств продемонстрували потенціал для забезпечення адекватного розділення молока, призначеного для країн ЄС.

«Нагляд та оцінка відповідності молока переробних підприємств з гігієнічної точки зору є задовільною в той час як залишається зробити кроки в оцінці та документації сегрегації молока, призначеного для ЄС», - зазначили експерти.

Держфітослужбі надана низка рекомендацій для поліпшення контролю за експортом молочних продуктів в ЄС.

Попереду не менш кропітка та прагматична робота. Документ Єврокомісії дає змогу зробити наступний крок - передати звіт до відповідних директоратів  ЄК.