10.04.2015

У Міненерговугілля проведено круглий стіл за участі заступника Міністра енергетики та вугільної промисловості Олександр Светелік, фахівців Міненерговугілля, НАК «Нафтогаз України», ДП «НЕК «Укренерго», експертів у сфері енергетики та представників Центру підтримки реформ при Кабінеті Міністрів України.

На початку зустрічі Олександр Светелік розповів про сучасний стан паливно-енергетичного комплексу України та процес його реформування. Зокрема наголосив, що опалювальний сезон цього року, незважаючи на складні умови, пройдено. Проте зазначив, що складна фінансова ситуація, а також бойові дії на Сході країни не дозволяють повною мірою вирішити питання щодо забезпечення паливними ресурсами. Олександр Светелік наголосив, що серед проблем, які існують на сьогодні - критично малі запаси вугілля на складах ТЕС, недостатня кількість вугілля антрацитової групи при профіциті вугілля газової групи, а також низька водність річок, якої не спостерігалось в Україні 50 років. Заступник Міністра також наголосив, що при формуванні балансу враховано ці фактори, зокрема, передбачено зменшення споживання природного газу та максимальне використання вугілля газової групи, яке видобувається на підконтрольній українській владі території.

У ході спілкування фахівці Міністерства та експерти поділилися думками щодо координації дій з імплементації Третього енергопакета та адаптації до стандартів ЄЕС з метою створення умов для вільної конкуренції та ринкових відносин в паливно-енергетичному комплексі. Заступник Міністра Олександр Светелік, зокрема, поінформував про кроки Міністерства щодо впровадження Третього енергопакета. Серед важливих результатів назвав прийняття  сьогодні в другому читанні на засіданні Верховної Ради України Закону України «Про ринок природного газу» , який було розроблено Міненерговугілля у тісній співпраці з Енергетичним Співтовариством.

З боку експертів було наголошено, що Міністерством виконано значну роботу в установлені терміни, і 75% Третього енергопакета уже впроваджено. Також у ході спілкування ішлося про регулювання тарифів на енергоносії, необхідність встановлення приладів обліку та впровадження заходів з метою мотивації населення з питань енергозбереження.

Крім того, експерти наголосили про необхідність широкого і систематичного інформування громадськості про стан енергетичної галузі та зміни, що відбуваються, а також контролю за енергопостачальними та газопостачальними організаціями.

Центр підтримки реформ на зустрічі представляли координатор Герус Олена, комунікаційний менеджер Козаченко Анна та співкоординатор Максим Лациба. Активну участь в обговоренні взяли, керівник Програми «Угода мерів – Схід» Святослав Павлюк, директор департаменту енергетичної політики Міжнародного центру перспективних досліджень Наталя  Слободян; представник Коаліції «Енергетичні реформи» Андрій Перевертаєв; Голова правління Біоенергетичної асоціації України (Коаліція «Енергетичні реформи») Георгій Гелетуха та інші.

Експерти мали можливість поставити запитання фахівцям Міністерства щодо планів розвитку мереж, розвитку альтернативної енергетики, перспектив реформування енергетичного сектору та інших питань розвитку паливно-енергетичного комплексу.

За підсумками зустрічі домовлено про доцільність проведення експертних зустрічей з питань реформування енергетичної галузі у такому форматі  на регулярній основі.