20.04.2015

У Будинку Уряду відбулася експертна зустріч з обговорення проекту Національного плану дій з імплементації та реалізації засад європейської політики «Здоров’я-2020: основи Європейської політики в підтримку дій держави і суспільства в інтересах здоров’я і благополуччя» щодо неінфекційних захворювань на період до 2020 року.

У Будинку Уряду у форматі відео-конференції відбулася експертна зустріч представників МОЗ України з представниками регіональних підрозділів з питань охорони здоров’я та громадськості з обговорення проекту Національного плану дій з імплементації та реалізації засад європейської політики «Здоров’я-2020: основи Європейської політики в підтримку дій держави і суспільства в інтересах здоров’я і благополуччя» щодо неінфекційних захворювань на період до 2020 року (далі – Проект), розробленого МОЗ України на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України (Коаліційної Угоди), Стратегії сталого розвитку «Україна - 2020» за сприяння Представництва ВООЗ в Україні.

До обговорення були залучені представники громадськості з шести областей:  Дніпропетровської, Чернігівської, Одеської, Львівської, Харківської і Полтавської. Усі вони мали змогу висловити свої пропозиції та зауваження до Проекту, який наразі оприлюднений на офіційному веб-сайті МОЗ України та проходить стадію громадського обговорення.

За словами в.о. начальника Управління громадського здоров’я МОЗ України Нелі Бутильської, розробка Національного плану дій зумовлена несприятливими факторами впливу чотирьох основних неінфекційних захворювань, що визначені Нарадою високого рівня ООН з профілактики неінфекційних захворювань (серцево-судинні, онкологічні захворювання, діабет та хронічні респіраторні захворювання), на тривалість і якість життя і здоров’я населення в Україні, зниження добробуту родин і зменшення продуктивності, а також до величезного навантаження на систему охорони здоров’я в Україні.

Вона підкреслила важливість міжсекторального вектору в імплементації та реалізації заходів Національного плану – спільних зусиль Уряду, державних і недержавних організацій, НАМН України, громадськості, ЗМІ, всього суспільства, спрямованих на досягнення ключових завдань Плану.

«Ризики, що впливають на здоров’я людини та розуміння основ здорового способу життя, мають не лише медичне підґрунтя. Сюди належить і екологія та навколишнє середовище, в якому живе людина, і соціальний рівень її добробуту, і державне забезпечення, і виховання та освіта тощо. Усі вони взаємопов’язані та взаємозалежні між собою. А тому, лише поєднавши зусилля держави, комерційного сектору та громадськості, - ми можемо говорити про якість реалізації цих завдань, про покращення демографічної ситуації та формування здорового покоління», - відзначила вона.

У напрямку протидії неінфекційним захворюванням та формуванню здорового способу життя, на думку національного координатора з неінфекційної захворюваності, представника Бюро ВООЗ в Україні Наталії Король, важливо формувати на державному рівні чітку маркетингову та фіскальну політику, спрямовану на заборону реклами алкоголю та тютюну; приводити до європейських параметрів норми по зниженню рівня споживання солі; впроваджувати регіональні освітні програми для лікарів первинної ланки та медсестер з профілактики НІЗ, а також керування психосоматичними розладами, що є одним із провідних факторів розвитку таких захворювань.

Найважливішим напрямком у боротьбі з неінфекційними захворюваннями, на думку фахівців, є профілактичний – адже хворобу легше попередити, аніж лікувати. За словами Голови спілки громадських організацій «Всеукраїнська організація захисту прав пацієнтів «Здоров’я нації» Валентини Очеретенко, здійснення цих заходів можливе, в першу чергу, через вплив на свідомість людини та всебічне формування розуміння здорового способу життя – відмова від шкідливих звичок, правильне харчування, фізична активність тощо; по друге, через відповідне державне законодавство, яке б лобіювало таку політику.

На думку головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності дієтологія Олега Швеця, ці заходи дадуть можливість досягти важливої для держави мети – зменшити демографічні і економічні втрати. Так, за його словами, підрахунки доводять, що лише такий незначний крок як зменшення рівня споживання солі (5 г на добу) дозволить знизити рівень смертності від інсульту на 23%, від ішемічної хвороби серця – на 17%, зменшити економічні втрати держави на 125 млрд. грн. щорічно.

Під час обговорення звучали різнобічні думки та пропозиції медичного, фармацевтичного, екологічного, освітнього характеру тощо щодо теми, як то: посилення діагностичної та профілактичної складової у закладах охорони здоров’я, створення карти екологічних ризиків для здоров’я населення, екологізація всіх рівнів освіти, поширення досвіду «шкіл здоров’я», пропагування здорового способу життя через засоби соціальної реклами, мульти – та кінематографії, впровадження освітніх програм, удосконалення вітчизняного законодавства тощо.

Усі ці пропозиції до Проекту, як нагадала Н. Бутильська, ще є можливість надіслати за вказаними на сайті МОЗ контактами за посиланням http://www.moz.gov.ua/ua/portal/Pro_20150311_0.html  для опрацювання та узгодження.

За цим посиланням можна переглянути відео зустрічі.