22.04.2015

Сьогодні, 21 квітня, відбувся ІІІ Всеукраїнський з’їзд шахтарів України, участь у якому взяли Міністр Володимир Демчишин, Перший заступник Міністра Ігор Мартиненков, фахівці Міненерговугілля. На з’їзді до порядку денного організаторами заходу внесено питання щодо сучасного становища у вугільній промисловості України.

Міністр Володимир Демчишин, виступаючи на з’їзді, відповів на запитання, які хвилюють гірників. Зокрема, поінформував щодо причин виникнення заборгованості із заробітної плати. За його словами, це, насамперед, недофінансування з бюджету в листопаді-грудні 2014 року, а також вимушений простій вугільних підприємств через зупинку Вуглегірської ТЕС і неможливість відвантажувати вугілля у січні - лютому 2015 року. Міністр наголосив, що внаслідок прийнятих рішень та перегляду Верховною Радою України  бюджету заборгованість поступово зменшується, і тільки протягом березня та квітня цього року шахтарям виплачено понад мільярд гривень. Також додав, що вже виплачено 85% заборгованості, а решта коштів надійде на рахунки шахтарів вже до першого травня цього року.

Міністр наголосив, що через бойові дії на Сході України виник дефіцит вугілля антрацитової групи, яке використовується на ТЕС України, тому довелося імпортувати саме таке вугілля, інакше б не вдалося збалансувати енергосистему. «Вугілля марки Г ми не купуємо за межами України», - запевнив Міністр та додав, що газове вугілля потребує реалізації на ринку України, оскільки через високий вміст сірки не можна забезпечити його експорт за вигідною для України ціною, тому що за нього пропонують на ринку 25 доларів за тонну.

Крім того, Володимир Демчишин зупинився на питанні формування ціни на вугільну продукцію. Зокрема, наголосив, що ціну вугілля встановлює ринок, а також додав, що підвищення ціни на вугілля до 1500 гривень неодмінно вплине на зростання тарифів на електроенергію для промислових споживачів, що в підсумку зробить продукцію українських виробників неконкурентоспроможною. «До кінця року ми плануємо збалансувати ціну і собівартість вугілля», - наголосив він.

Міністр розповів про подальші плани щодо впровадження реформ, а також кроки щодо зміцнення енергетичної незалежності. Зокрема, зазначив, що цього року найбільше навантаження під час проходження опалювального періоду лягло на ДП «Енергоатом», також підкреслив важливість роботи компанії ДТЕК, яка здійснювала виробництво електроенергії та її постачання споживачам. За словами Міністра, тепловій генерації відводиться значне місце, водночас потрібно не підвищувати ціну вугілля, а знижувати його собівартість внаслідок нарощування видобутку шляхом модернізації підприємств та відкриття нових лав.

Міністр поінформував учасників з’їзду, що Програма реформування вугільної галузі, розроблена за участю представників профспілок, експертів, керівників вугільних підприємств, включає заходи, спрямовані на розвиток вугільної галузі.

У рамках заходу Володимир Демчишин повідомив, що Міністерство здійснює заходи, щоб українська електроенергія була конкурентоспроможною. За його словами, тариф вищий від європейського на 10%, і якщо підняти його іще на 30%, це матиме негативні наслідки для економіки.

Під час заходу Міністр повідомив, що 11 шахт в Україні визначено неперспективними. Щодо працевлаштування шахтарів тих підприємств, які заплановано до ліквідації, Міністр наголосив: «Якщо з’явиться хоч якась можливість використання цих підприємств без вагомої підтримки із бюджету, ми готові надати допомогу». Також зазначив, що велика відповідальність покладається на місцеві органи влади, яким необхідно працюватимуть над пошуком додаткових можливостей збуту вугілля в регіоні. «Докладаючи зусилля з усіх боків, ми знайдемо рішення», - запевнив Міністр.

Також Володимир Демчишин поінформував щодо підготовки до опалювального періоду 2015-2016 років, яку вже розпочато. Зокрема, за його словами, проведено відповідні наради, визначено завдання, і наразі здійснюються ремонтні роботи на генеруючих підприємствах. Міністр наголосив, що об’єми вугілля потрібні великі – не менше 2,5 млн. тонн на складах, і робота щодо забезпечення вугіллям уже розпочалась.

Під час з’їзду всім учасникам надано можливість переглянути презентацію Програми реформування вугільної галузі України.