23.04.2015

У м. Вільнюсі (Литовська Республіка) відбулося підписання Угоди про співробітництво між Державною архівною службою України та Службою Головного архівіста Литовської Республіки та Угоди про співробітництво між Державною архівною службою України та Національним архівом Латвійської Республіки.

Підписання угод спрямовано на посилення євроінтеграційних процесів у гуманітарній сфері в Україні, виконання Україною зобов’язань за Угодою про асоціацію між Україною - з однієї сторони та Європейським Союзом - з іншої сторони.

Від української сторони угоди підписала Голова Державної архівної служби Баранова Тетяна Іванівна, від литовської сторони - Головний архівіст Литви Рамоюс Крауяліс, від латвійської - директор Національного архіву Латвії Мара Спруджа. Підписання відбулося у блакитній залі Міністерства культури Литовської Республіки за участі Міністра культури Литви Шарунаса Бірутіса, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Литві Жовтенка Валерія Тимофійовича, інших запрошених.

Співробітництво українських архівістів з архівістами Литви та Латвії має багаторічну історію. Перші угоди про співробітництво було укладено практично відразу після здобуття Україною незалежності: у 1991 - з Литвою, у 1994 - з Латвією. Найбільшої активності воно здобуло у 2000-х роках.

Особливо хочеться відзначити співробітництво українських та литовських архівістів під час підготовки міжнародної виставки "Литва в давніх історичних джерелах", відкриття якої відбулося 5 липня 2009 року в Музеї прикладного мистецтва, філіалі Литовського художнього музею, на якій було представлено оригінали документів з фондів Центрального державного історичного архіву України, м. Київ та Центрального державного історичного архіву України, м. Львів.

Плідною була співпраця з литовськими архівістами у рамках міжнародного проекту "Віртуальна реконструкція документальної спадщини і бібліотеки Несвізької ординації Радзивіллів", учасниками якого виступили державні архіви Білорусі, Литви, Польщі, Росії, України.

Після підписання у 2008 році нової редакції Угоди про співробітництво з Державною архівною службою Латвійської Республіки відбулася активізація співпраці з обох сторін. Українській стороні було передано копії документів Державного історичного архіву Латвії, виявлені в фонді Канцелярії шведського Лифляндського генерал-губернатора за період з 1643 по 1709 рр. У свою чергу українська сторона передала латвійській стороні переліки виявлених в державних архівах України документів про історію латвійського народу, а також соціальних, економічних, культурних зв’язків між Україною та Латвією.

Підписані угоди про співробітництво сприятимуть подальшому поглибленню та активізації взаємовигідного співробітництва українських архівістів з архівістами Литви та Латвії, оскільки містять статті, що розширюють напрямки співробітництва між сторонами. Це взаємний обмін між сторонами копіями документів з історичного минулого їхніх держав, що зберігаються в архівосховищах іншої сторони; обмін спеціалістами з метою проведення спільних наукових досліджень, обмін досвідом з впровадження новітніх технологій у діяльність державних архівів, реалізація спільних наукових, видавничих та виставкових проектів.

У рамках перебування в Литовській Республіці делегація українських архівістів відвідає Центральний державний, Державний історичний та Особовий архіви Литви, а також ознайомиться з роботою Шяуляйського та Каунаського окружних архівів.