24.04.2015

Українсько-швейцарська співпраця в сфері охорони здоров’я матерів і дітей в Україні триває вже майже 18 років. За цей період було реалізовано багато успішних ініціатив, впроваджено нові сучасні підходи та інструменти для надання якісної медичної допомоги матерям і дітям в партнерських регіонах, напрацьовано величезний досвід роботи у сфері охорони здоров’я материнства та дитинства.

За словами керівника українсько-швейцарської програми «Здоров’я матері та дитини» Мартіна Рааба, за 18 років ефективного впровадження в Україні та при тісній партнерській підтримці – Міністерства охорони здоров’я України, Швейцарського бюро співробітництва в Україні, Швейцарського інституту охорони здоров’я та тропічної медицини, Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, фахівців партнерських регіональних управлінь охорони здоров’я в Україні – вдалося досягти суттєвих і надзвичайно важливих для системи охорони здоров’я України результатів по усіх реалізованих напрямках:

1) навчання медичного персоналу – на основі матеріалів Програми навчено 1500 лікарів (акушерів-гінекологів та неонатологів) та середнього медичного персоналу; створено сучасні симуляційні навчальні центри на базі обласних медичних закладів, за 1,5 роки роботи центрів навчено понад 1000 медпрацівників;

2) навчання керівників медичних закладів з питань стратегічного менеджменту, управління якістю, фандрайзингу тощо;

3) покращення інфраструктури та закупівля медичного обладнання – Програма придбала необхідне медичне обладнання на суму понад 8 млн швейцарських франків, навчила персонал працювати на ньому і правильно обслуговувати; зроблені ремонти в пологових відділеннях;

4) впровадження інформаційно-комунікаційних технологій – діють телемедична платформа іPath для дистанційного консультування та обміну досвідом між лікарями, програма openMEDIS для інвентаризації та управління медичним обладнанням закладу;

5) моніторинг та оцінка роботи медичних закладів – у партнерських областях оптимізовано роботу медичних закладів, впроваджено сучасні перинатальні технології;

6) розробка нормативних документів – впроваджено пакет перинатальних послуг для різних рівнів надання допомоги, а також 5 нових клінічних протоколів з акушерства і гінекології;

7) розробка навчальних матеріалів – 10 клінічних посібників (у т.ч. електронних) з акушерства та неонатології;

8) створення посібників для батьків – «Щоденник моєї вагітності», «Щоденник для батьків, чиї діти перебувають у відділенні інтенсивної терапії для новонароджених».

Загалом, за цей період вдалося залучити до Програми 89 партнерських закладів у 4 регіонах, знизити рівень материнської та малюнкової смертності в Україні у 1,5 – 2 рази, збільшити кількість фізіологічних пологів.

На думку заступника Міністра охорони здоров’я України Ігоря Перегінця, успіх реалізованої Програми залежав, передусім, від ґрунтовної підготовки, чітко визначених індикаторів та професійної команди, яка, незважаючи, на усі перипетії в державі, в системі охорони здоров’я, змогла втримати орієнтири мети та досягати поставлених завдань.

«Проект торкався всіх основних елементів охорони здоров’я, починаючи з інфраструктури, підготовки кадрів, розроблення клінічних протоколів тощо, - ці напрацювання будуть для нас дуже важливими для подальшого впровадження, особливо в час реформування системи охорони здоров’я», - зазначив він та висловив сподівання, що набутий досвід стане підґрунтям для подальших перспектив і для інших регіонів України.

Так, своїми досягненнями та результатами співпраці змогли поділитися і партнери Програми з національного рівня та з Івано-Франківської, Волинської, Вінницької областей. Серед основних тем доповідей були такі:

• безперервна медична освіта в Україні;

• інновації в освіті медиків і управлінців: симуляційні центри та літня школа управлінців;

• стандартизація медичних практик в акушерстві та неонатології;

• ефективні підходи до моніторингу та аудиту клінічної практики;

• ефективне управління: історії успіху партнерських закладів;

• e-Health (електронна охорона здоров’я) та медичні інформаційні системи.

Також партнери Програми надали рекомендації щодо впровадження представлених напрацювань, переважна більшість з яких може бути реалізована у будь-якій області України, оскільки вони є простими у використанні та не потребують суттєвих ресурсних затрат.

Довідково

Українcько-швейцарська співпраця, спрямована на поліпшення здоров’я матерів і дітей, розпочалася у 1997 році. Діяльність українсько-швейцарської програми «Здоров’я матері та дитини» ґрунтується на міжнародному підході «безпечна вагітність та пологи». Цей підхід передбачає використання сучасних ефективних та економічно доступних методів спостереження і допомоги (клінічних практик), які запобігають можливим ускладненням у період вагітності та під час пологів.

Довготривала співпраця з партнерськими регіонами була орієнтована на підтримку реформ і модернізацію системи охорони здоров’я матерів та і дітей, децентралізацію та покращення якості надання перинатальної допомоги, впровадження сучасних підходів до надання послуг і організації системи охорони здоров’я, покращення управлінського потенціалу, тощо.

За час впровадження для забезпечення здоров’я вагітних та новонароджених в Україні Програмою було виділено понад 22 млн. швейцарських франків.