24.04.2015

Україна зацікавлена у реалізації ефективної державної політики у сфері протидії торгівлі людьми та мінімізації негативних наслідків міграції. Адже в умовах складної політичної та економічної ситуації, що склалася в результаті бойових дій на Сході України, це завдання набуває особливої актуальності, - через брак доходів та емоційні стреси люди стають вразливими до різних сумнівних пропозицій. На цьому наголосив заступник Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Сергій Устименко під час зустрічі з Головою Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні (МОМ) Манфредом Профазі, заступником директора місії USAID Ен Марі Ястішок, експертом з питань прав людини Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні Брайаном Кемпбелом, що відбулася у Мінсоцполітики за участю представників Міністерства.

«Насамперед хочу подякувати МОМ та USAID, Урядові США за плідне багаторічне партнерство, у тому числі й у сфері протидії торгівлі людьми. Зокрема, в рамках реалізації проектів МОМ було напрацьовано досвід надання допомоги постраждалим від торгівлі людьми, який був взятий до уваги під час розробки підзаконних нормативно–правових актів до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», посилено національний потенціал Уряду України та громадянського суспільства у веденні стабільної роботи з протидії торгівлі людьми.  І вже зараз Міністерство активно працює над розробкою проекту нової державної програми з протидії торгівлі людьми на 2016-2020 роки», - сказав Сергій Устименко.

Триває робота й над оновленим проектом Угоди про співробітництво між Мінсоцполітики та МОМ з урахуванням викликів сьогодення. На думку Манфреда Профазі, та оперативність, з якою вона ведеться, засвідчує заінтересованість сторін в досягненні цілей, які визначені. «Ми разом зробили значний прогрес в підготовці нового проекту Угоди. Він розширить сфери нашої взаємодії, однак протидія торгівлі залишається головним напрямом нашого співробітництва», - підкреслив Голова Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні.

Під час зустрічі сторони обговорили результати сесії стратегічного планування з питань протидії торгівлі людьми, яку Мінсоцполітики провело 17 квітня ц.р. за підтримки Представництва МОМ в Україні і участь у якій взяли основні партнери Міністерства з числа центральних та місцевих органів влади, а також міжнародних і громадських організацій. «Цей захід дав можливість напрацювати основну стратегію та подальші кроки у формуванні та реалізації державної політики з питань протидії торгівлі людьми. Водночас існують нагальні питання, які потребують вирішення», - зазначив Сергій Устименко.

За його словами, йдеться насамперед про розбудову спроможностей у цій сфері на національному, регіональному та місцевому рівнях, співпрацю між органами влади та організаціями громадянського суспільства з метою допомоги потерпілим від торгівлі людьми.

Зі свого боку, Ен Марі Ястішок також підтвердила, що це саме ті ключові питання, у розв’язанні яких міжнародні інституції сподіваються на певний поступ з боку українських партнерів, і запевнила у готовності надавати необхідну підтримку.

Вона зазначила, що існує й потреба у подальшому проведенні широких інформаційних кампаній з тематики протидії торгівлі людьми, а також у гармонізації загальної нормативно-правової бази з питань протидії торгівлі людьми з іншими елементами законодавства України, зокрема кримінального. І у цьому напрямі необхідно посилити інституційну спроможність державних органів влади, включаючи правоохоронні органи, та відповідно їх спільну координацію.

Аналізуючи статистику щодо кількості постраждалих від торгівлі людьми, сторонами було зазначено про наявні відмінності між даними державних органів влади та Міжнародної організації з міграції. Враховуючи військові події на Сході держави, внутрішньо переміщені особи стають найбільш вразливими до такого ганебного явища як експлуатація та торгівля людьми, і тому надзвичайно важливо посилити моніторингові можливості, у тому числі міжнародні, підкреслив заступник Міністра Сергій Устименко.

Разом із тим він запропонував Міжнародній організації з міграції надати статистичні дані, які отримує МОМ від неурядових організацій, для того щоб Мінсоцполітики, як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми, передало їх до Міністерства внутрішніх справ, оскільки для встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, необхідно мати підтвердження від правоохоронних органів.

«Для того, щоб у подальшому не виникало такої суттєвої різниці у статистичних даних стосовно постраждалих від торгівлі людьми, сторонам необхідно використовувати єдине джерело статистичних даних, яке відображатиме реальну ситуацію», - сказав Сергій Устименко.

На завершення зустрічі Брайан Кемпбел поінформував присутніх про хід підготовки проекту Доповіді Державного департаменту США про торгівлю людьми і запевнив, що дії української влади щодо протидії торгівлі людьми отримають в ньому об’єктивну оцінку.