24.04.2015

23 квітня в Києві відбулась прес-конференція Міністерства охорони здоров’я України у партнерстві з ГО «Життя» та Українським центром контролю над тютюном, що дала початок національній соціальній антитютюновій рекламній кампанії «Жертви тютюнової індустрії. Свідчення». У заході взяла участь в.о. начальника управління медичної допомоги МОЗ України Неля Бутильська, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Хірургія серця і магістральних судин» Костянтин Руденко, ректор Національного медичного університету імені О.О.Богомольця Катерина Амосова та голова правління ГО «Життя», керівник Центру контролю над тютюном Андрій Скіпальський.

Під час прес-конференції були представлені три соціальні відеоролики про шкоду куріння із серії «Жертви тютюнової індустрії. Свідчення». Герої роликів – це потерпілі від активного або пасивного куріння, котрі розповіли особисті історії та жахливі наслідки, до яких призводить вживання тютюнових виробів. Проект підтримано Всесвітнім фондом здоров’я легенів у рамках реалізації Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну (РКБТ), статті 12, у якій йдеться, що сторони мають інформувати населення про небезпеку для здоров’я споживання тютюну та впливу тютюнового диму.

«Формування культури здорового способу життя є запорукою соціального розвитку та державної безпеки України. І подібні інформаційно-просвітницькі заходи відіграють неабияку роль у цьому процесі. Антитютюнова соціальна реклама наразі є дуже доречною, оскільки, за останніми даними Держстату, 20,9% населення України є залежними від куріння. Цю цифру потрібно зменшувати, як ціновими, так і інформаційними методами», – прокоментував заступник Міністра охорони здоров’я України Ігор Перегінець.

«Тютюнова епідемія є однією з найбільших загроз для здоров’я людства. За оцінками ВООЗ, у світі щорічно від хвороб, які викликані вживанням тютюнових виробів, помирає 5 млн. людей, а ще 600 тис. вмирають від наслідків пасивного куріння. Ми хочемо сьогодні продемонструвати людей, які реально постраждали від вживання тютюну. І це робиться для того, щоб показати, що це не просто статистика, а трагедія реальних людей», - зауважила Неля Бутильська.

В.о. начальника управління медичної допомоги МОЗ України навела статистику Державної служби статистики України, відповідно до якої протягом 2008-2014 рр. поширеність куріння серед населення України віком від 12 років і старше скоротилася: від 25,6% у 2008 році до 20,9% у 2014 році.

«Ми можемо радіти цій статистиці, але перед нами ще великий обсяг робіт. Хочу поінформувати, що МОЗ України за участі експертів ВООЗ розроблено Національний план заходів з імплементації європейської стратегії «Здоров’я 2020» щодо неінфекційних захворювань на період до 2020 року. Цим планом заходів передбачено комплекс завдань, які ми повинні спільно вирішити – і державні органи, і суспільство, і неурядові організації», - додала Неля Бутильська.

За словами фахівця, перед державою стоїть завдання формування інформаційної політики та вдосконалення відповідно до європейських норм законодавства, що регулює площу попереджувальних написів, малюнків та їх ротацій на тютюнових упаковках щодо шкідливого впливу паління. Окрім того, необхідно посилити контроль над виконанням діючого законодавства: заборона куріння у громадських місцях і продаж тютюнових виробів дітям та неповнолітнім.

Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Хірургія серця і магістральних судин» Костянтин Руденко зауважив, що «Всі ми звикли покладати відповідальність за цифри смертності і захворюваності по Україні на лікарів. Але ця ситуація стосується не тільки площини проблем лікарської майстерності та фінансування, але велика складова цієї проблематики лежить на наших пацієнтах».

«За останні шість місяців ми разом з провідними фахівцями Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова об’їхали більше 16 регіонів і подивились в якому стані знаходиться надання кардіологічної та кардіохірургічної допомоги в регіонах. Після цього проаналізували тенденцію зміни захворюваності та смертності від серцево-судинних хвороб за останні шість років по Україні. Подивились, що держава витрачала останніми роками близько 500 млн. гривень на централізовані закупівлі виробів медичного призначення та лікарських препаратів для профілактики серцево-судинних захворювань», - повідомив Костянтин Руденко.

Фахівець наголосив, що якщо пацієнти, що палять, не будуть змінювати свій спосіб життя, то безрезультатними будуть будь-які державні програми боротьби з серцево-судинними захворюваннями. «Тютюнопаління призводить до збільшення ризику виникнення інфаркту міокарда у два рази. В п’ять разів більше спостерігається випадків раптової смерті в групі пацієнтів, які палять. Також курців супроводжує негативна тенденція по ризику виникнення інсультів, захворювання ниркових артерій, атеросклерозу нижніх кінцівок і периферичних артерій», - підкреслив Костянтин Руденко.