30.04.2015

ЯЦЕНЮК А.П. – Доброго дня, шановні представники ЗМІ і члени Кабінету Міністрів!

Основна сьогодні доповідь – це новий законопроект про пенсійну реформу. Профільний міністр Павло Розенко сьогодні буде доповідати, яким чином ми бачимо зміни в пенсійній системі і які новації пропонує Уряд з метою встановлення справедливої європейської пенсійної системи.

Перед цим хотів би декілька повідомлень зробити.

Перше повідомлення стосується пожежі в зоні Чорнобильської АЕС. Мене проінформували про те, що о 12:45 пожежа локалізована, тобто обмежена. Радіаційний фон у нормі, при допустимих нормах 50 мікрорентген у зоні безпосередньо радіаційний фон не перевищує 21, а в Києві не перевищує 11. Ми задіяли необхідну техніку і саме завдяки тому, що вчора оперативно і відповідально працівники ДСНС задіяли 3 літаки і 1 гелікоптер, а також значну кількість пожежної техніки та людей, пожежу вдалось локалізувати і ситуація стабілізувалась.

Які висновки з цього? Перший висновок – це те, що нам необхідно оновити парк і додатково придбати як авіаційну техніку, так і пожежну техніку. Ан-32 вже зараз знаходиться на авіазаводі, його розібрали для підготовки і для модернізації, так само і по гелікоптеру Мі-8. Я прошу, там загальна цифра 145 млн., які попросив авіазавод, Арсене Борисовичу (Аваков), попрацюйте з ними, щоб це було дешевше, тому що вони просять як завжди багато, а треба, щоб було стільки, скільки в нас є, і вистачило на модернізацію.

Мінфіну виділити необхідні кошти, і вертоліт і літак протягом 3 місяців щоб ми вже змогли залежно від регламентів здати. Так само, як Ви вже зробили по літаках Національної гвардії. Вчора я подивився, 2 літаки Нацгвардії за півроку повністю відновлений, авіаційний парк Нацгвардії став посилений  і дає можливість виконувати свої функції.

Друге по пожежних машинах. У нас у бюджеті 200 млн. грн., тут є виконуючий обов’язки керівника ДСНС, пане Шкіряк, потрібно швидко голосити тендер, гроші є для того, щоб докупити пожежну техніку. Може, Ви нас проінформуєте про ситуацію конкретно, що зараз відбувається по гасінню пожежі?

ШКІРЯК З.Н. – Дозвольте доповісти про хід гасіння лісової пожежі на території зони відчуження та обов’язкового відселення.

Доповідаю, що інформацію про лісову пожежу на території зони відчуження в районі колишніх населених пунктів Буряківка, Луб'янівка надійшла до Державної служби з надзвичайних ситуацій о 12 год. 45 хв. 28 квітня. Першочергово для гасіння пожежі були залучені підрозділи служби, дислоковані в зоні відчуження, та сили Держлісагентства. На момент прибуття сил реагування вогнем було охоплено орієнтовно 270 га лісу та 15 безхозних будівель. Ситуація ускладнювалася сильними поривами вітру, що спричинило перехід низової пожежі у верхову на площі близько 100 га, складною місцевістю, а на деяких ділянках неможливістю під'їзду техніки до місця гасіння пожежі, одночасно з наявністю в різних лісових кварталах 15 осередків пожеж, у тому числі трьох значних, великих.

Враховуючи обстановку, Державною службою було негайно організовано повітряну розвідку в райони пожежі, що дозволило оцінити ситуацію та визначити вирішальні напрямки гасіння пожежі. Прийнято рішення про комплексне застосування авіаційних і наземних сил та гасіння пожежі в цілодобовому режимі.

До цього було залучено три пожежних літаки Ан-32П і вертоліт Мі-8 з водозливним пристроєм, а також особовий склад і пожежну техніку від гарнізонів ДСНС Київської, Житомирської областей, м. Києва та спеціального центру швидкого реагування. Безпосередньо на місці події організовано систему управління та роботу штабу пожежогасіння.

Основні зусилля було зосереджено на гасінні пожежі у західному напрямку для недопущення поширення вогню на великий лісовий масив, що межує з Білоруссю, та на східному напрямку для недопущення розповсюдження в напрямку ЧАЕС. По мірі прибуття додаткових сил вони розставлялися на інших ділянках до повного оточення та гасіння периметру пожежі. Для недопущення погіршення ситуації приведено в готовність до залучення сили і засоби МВС та Національної гвардії.

Незважаючи на негативні передумови розвитку обстановки завдяки вжитим заходам Державною службою у взаємодії з іншими органами влади вдалося ситуацію втримати контрольованою, оперативно ліквідувати осередки особливо небезпечної верхової пожежі, зупинити поширення вогню на лісові масиви зони відчуження близько 320 га.

Сьогодні о 10 год. 30 хв. пожежу локалізовано, розповсюдження вогню немає, продовжується гасіння окремих осередків горіння в межах контрольованого периметру до повної їх ліквідації.

Всього для ліквідації лісової пожежі залучено угрупування сил загальною чисельністю близько 300 чоловік і 50 одиниць техніки. Радіаційний фонд, як Ви вже сказали, шановний Арсенію Петровичу, становить до 21 мікрорентгену безпосередньо в самій чорнобильській зоні при допустимих 50-ти, і 10-11 в місті Києві.

Доповідь закінчив.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, Зоряне Несторовичу.

АВАКОВ А.Б. – Арсенію Петровичу, дозвольте?

Распространяется информация о том, что надо детей вывозить, что радиоактивный пепел летит на Киев и т.д. Я хочу, щоб спростували.

ШКІРЯК З.Н. – Я дуже прошу і мешканців столиці, і всіх українців припинити реагувати на розповсюдження панічної та істеричної інформації, зокрема в соціальних мережах. Вона не відповідає дійсності.

На сьогодні ситуація стовідсотково контрольована. У разі виникнення якихось локальних осередків загоряння туди негайно прибудуть підрозділи Служби з надзвичайних ситуацій. І тому, вважаю, ці речі, знаєте, свого роду, Арсенію Петровичу, – це навіть якась технологія для розхитування ситуації і розбурхування таких негативних настроїв.

Відповідально заявляємо про те, що всі сили й засоби, які задіяні сьогодні для гасіння пожеж, їх достатньо. Але при цьому зауважу, що насправді, як і Ви вчора переконалися під час нашого з Вами обльоту чорнобильської зони, зокрема периметру загоряння, не виключено, що мова йде про умисний підпал або ж необережне поводження з вогнем.

ЯЦЕНЮК А.П. – Дякую, Зоряне Несторовичу.

Маю декілька прохань. Ми вчора з Вами облетіли повністю всю зону, яка охоплена пожежею. Прошу сьогодні, коли буде гелікоптер облітати знову зону, передати мені кадри відеозйомки про те, що там відбувається в зоні. Це перше.

Друге. Ще раз публічно заміряти весь радіаційний фонд, щоб ще раз підтвердити про те, що ситуація повністю контролюється, повністю у всіх нормах, і жодної загрози для життя й здоров'я громадян, навіть тих, які працюють безпосередньо в зоні, зараз при гасіння пожежі немає.

ШКІРЯК З.Н. – Буде виконано.

ЯЦЕНЮК А.П. – Друге, що я Вас прошу. Ви ж летите в Непал?

ШКІРЯК З.Н. – Так. Прямо звідси в аеропорт.

ЯЦЕНЮК А.П. – Ми зараз надзвичайною постановою Уряду виділяємо більше 7 млн. грн. на те, щоб забезпечити транспортування українців з Непалу. Коротко проінформуйте, куди летите і яка там ситуація зараз.

ШКІРЯК З.Н. – Борт Іл-76 Міністерства оборони готовий до вильоту. Наразі відбулося завантаження всім необхідним. Підрозділи ДСНС, зокрема психологи, рятувальники та лікарі медицини катастроф знаходяться на борту. Власне, враховуючи прийняття Урядом рішення, ми готові до відльоту.

Є проблема безпосередньо з аеропортом Катманду. Для того, щоб було розуміння, на цей момент приблизно 100 літаків знаходяться в черзі на посадку в цьому аеропорту. Тому ми очікуємо дозволів, в тому числі і на транзитний проліт, сьогодні дві з країн ще не дали такі дозволи. Я думаю, що максимум кілька годин і це питання вирішиться.

Тому я відправляюся в аеропорт і вже безпосередньо звідти буду повідомляти вас про стан справ.

Не виключено, що нам прийдеться летіти спочатку в Делі, щоб там очікувати.

ЯЦЕНЮК А.П. – Міністерство закордонних справ, у вас якась інформація з цього приводу є. Ви дипломатів відправляєте спецрейсом?

ГАЛІБАРЕНКО Н.М. – Спецрейсом летить група з наших співробітників. Плюс ми, звичайно, продовжуємо приймати і телефонні дзвінки на гарячу лінію. Уточнені дані останні – 196 громадян, які перебувають на території Непалу, 45 вже висловили бажання покинути територію. Орієнтовна кількість 60 – досі не вийшли на зв`язок з нами, тому відповідно є питання щодо їх місця перебування. Поки що інформації про поранених, загиблих серед українських громадян немає. Тому ми сподіваємося далі моніторити ситуацію. Звичайно, продовжуємо здійснювати евакуацію.

Плюс польським літаком повернулося 6 громадян.

За останньою інформацією 11 громадян України здійснили самі повернення в Україну через перетин кордону з Індією. Це остання інформація.

ЯЦЕНЮК А.П. – Службу медицини катастроф ви залучаєте, з собою берете?

ШКІРЯК З.Н. – Так, вони вже на борту.

ЯЦЕНЮК А.П. – Товариші, мені щойно передали невідкладне розпорядження "Про виділення коштів для здійснення невідкладної евакуації громадян України з території Республіки Непал". Загальний обсяг коштів: МЗС – 360 тис. грн., Міноборони – 6 млн. 750 тис. грн., і 280 тис. грн. для ДСНС.

Я пропоную за невідкладною процедурою його проголосувати. Немає заперечень по цій постанові? Я тоді її відразу підпишу. Наталко, дайте команду, щоб її відразу профінансували. Оприлюдніть її.

Всі протокольні рішення по новій техніці: по літаку, по гелікоптеру і по пожежних машинах – швидко закрутити, щоб народ працював і ми придбали нову техніку.

ШКІРЯК З.Н. – Публічний прозорий тендер в кінці травня буде проведено.

ЯЦЕНЮК А.П. – Добре.

Сьогодні буде оприлюднено комюніке нашої вчорашньої конференції з підтримки України. Дуже важливо, що це фактично вперше після саміту Україна – ЄС і після проведення нашої конференції не просто заяви, а публічна офіційна заява як Євросоюзу, так і всіх наших донорів, яких було більше, ніж 50, про те, що той прогрес, який є сьогодні в Україні, в першу чергу забезпечений реальними реформами, які вже проведені в країні.

В рішенні саміту навіть визначено конкретний перелік реформ, які підтримуються ЄС і які вже зроблені Урядом України. В принципі, сприймається те, що не дивлячись на всю складність, яка є сьогодні в Україні, той шлях, який ми вибрали і той шлях, яким ми йдемо, є єдино правильний, в тому числі і в питанні енергетики. Вчора на енергетичній панелі і під час моєї зустрічі з Віце-президентом з питань енергетики Єврокомісія, США і наші західні партнери чітко відзначили єдиноправильний шлях як у ціноутворенні і тарифоутворенні, так і реформуванні системи НАК „Нафтогаз України”.

Окремо я хотів би зазначити, звичайно, що підняття і зміна цін і тарифів повинна супроводжуватись, в першу чергу, програмами з енергомодернізації. Єдиноправильний шлях як зменшити вартість тепла і відповідно газу для населення був зроблений в країнах ЄС: менше споживаєш – менше платиш. І тут наші західні партнери підключились до того, щоб дати значні інвестиції в енергомодернізацію, в ізоляцію будинків.

Ще раз нагадаю, що Уряд прийняв рішення про те, щоб компенсувати від 20 до 40% вартості проектів по енергоефективності як на придбання котлів, так і на утеплення як будинків, так і квартир. Відповідальний за цей проект Ощадбанк, кошти держбюджету виділені, і тому я звертаюсь до українців з тим, щоб доки зараз почнеться літо, щоб ми цей час використали. Ми вже зараз повинні готуватись до зими, в тому числі закуповувати і закочувати газ у сховища за найдешевшою ціною, і так само виділяти кошти для того, щоб громадяни у своїх оселях змогли провести енергомодернізаію, зменшили обсяги споживання газу і тепла, і платили тільки за те, що вони отримують.

В рамках цієї роботи я хотів би нагадати, що взагалі-то Кабінет Міністрів, на відміну від усіх попередніх урядів, 6 серпня 2014 року, тобто в минулому році ми вперше майже за десятиліття змінили встановлені державні соціальні стандарти в сфері житлово-комунального обслуговування. Тобто ми змінили норми споживання і привели ці норми споживання у відповідність до фактичного споживання громадянами України.

Це була велика робота, яка була проведена разом з Агентством з міжнародного розвитку США, репорт був презентований всій країні, і в рамках цієї роботи ми зараз переходимо до другого етапу, який ініційований НКРЕКП, Урядом і профільним міністерством щодо подальших змін норм споживання енергетичних ресурсів.

Ідея, яка в Уряду була півроку тому і яка зараз продовжується: ви платите тільки за те, що ви споживаєте, а скільки ви споживаєте – треба було провести відповідний облік, і ми цей облік та аналітику провели. І за результатами опалювального сезону приймається рішення про те, щоб привести норми, які нараховуються на громадянина України, у відповідність до тих норм, які фактично споживаються. Щоб не було так, що споживають 10 куб. м газу, а списуються 20 куб. м газу, і навпаки.

З чим це пов'язано? Це пов'язано з однією найбільшою причиною і проблемою: з загального обсягу споживачів газу 93% від загального обсягу споживання газу мають лічильники, а 7%, які споживають природний газ, таких лічильників не мають. Проте на цих 7% припадає 2,5 млн. громадян, тому що це, як правило, ті, які проживають в квартирах, і це, як правило, ті люди, які споживають дуже малий обсяг газу.

Тепер ми приймаємо рішення про те, щоб при зміні норми споживання газу облгази були зацікавлені в тому, щоб якомога швидше поставити прибори обліку, і на цьому вся дискусія буде завершена. Скільки  в тебе на лічильнику є, за стільки й заплатив. Якщо облгаз не хоче це робити, тому що прибори обліку встановлюються саме за кошти облгазів, то тоді розрахунок з такими облгазами буде за тими нормами споживання, які встановлюються Кабінетом Міністрів відповідно до закону.

Тому я прошу, щоб сьогодні НКРЕ разом з профільним міністерством пояснили всю ідеологію, чому ми будемо наполягати тільки на одному: людина буде платити за те, що спожила, а не за те, що на неї списали.

У рамках нашої боротьби з корупцією в енергетичному секторі я хотів би повідомити членів Уряду і представників ЗМІ про наступне.

МВС розпочало кримінальне провадження за розтрату державного майна службовими особами НАК "Нафтогаз України" в змові з компаніями групи "Остхім" (це компанія Фірташа, Льовочкіна), в результаті чого державі нанесено збитків у розмірі 5,7 млрд. грн. Щойно Генеральна прокуратура і МВС України звернулися до суду з клопотанням про арешт 500 млн. куб. метрів газу, які належать боржникам групи Фірташа-Льовочкіна, перед українською державою на загальну суму близько 4,3 млрд. грн. Сподіваюся, що суд у найкоротші терміни прийме законне рішення.

І я прошу Міністра внутрішніх справ України взяти на особистий контроль розслідування справи про мільярдні розкрадання олігархічною групою, яка сиділа, як вампіри, на НАК “Нафтогаз України” протягом десятиліття, імені Фірташа-Льовочкіна. Вжити всіх заходів: до арешту майна і до повернення цих коштів в державний бюджет України.

У тому числі профільному міністерству разом з НАК “Нафтогаз України” терміново вжити заходів до претензійно-позовної роботи і стягнення всіх заборгованостей цієї групи на користь НАК “Нафтогаз України”, у тому числі і за рахунок майна, яке належить цій олігархічній групі. А це такі компанії, як: “Рівне азот”, “Азот”, концерн “Стірол” та “Северодонецьке об'єднання “Азот” та інші компанії, які ви знайдете, з цією метою, щоб припинити грабування держави і притягнути до відповідальності тих, які протягом десятиліть наносили мільярдні збитки українському енергетичному сектору.

Сьогодні у нас вже немає посередників, сьогодні у нас вже немає “чорних ділків” на газовому ринку. Сьогодні у нас прямі угоди з RWE, з E.ON, з Royal Dutch Shell, з Tatoil, з Gaz de France.

І вчорашня конференція, в першу чергу – енергетична панель, відзначила і прозорість українського енергетичного сектору, і правильні кроки по транспарентності та по ефективності реформ в українському енергетичному секторі.

Наостанок щодо змін цін і тарифів на енергетику.

Павле (Розенко), у нас з Вами завдання – далі контролювати кожен день субсидії, субсидії і ще раз субсидії. Тому що люди отримали заяви, люди отримали декларації, і тепер нам треба дивитися, яким чином наша бюрократія опрацьовує ці заяви й декларації.

Вчора я мав зустріч з керівником профільного комітету, вони готові також допомогти в цьому питанні. Давайте підключимо так само й народних депутатів України з цією метою, щоб вони не брехали народу України про дешевий газ, думаючи про те, що вони, може, виграють місцеві вибори, а щоб говорили правду про те, що є правильні реформи, зроблені правильні речі, і треба тепер довести це все до пуття, щоб той, хто потребує допомоги від держави, той і отримав, а той, хто опалює 1 тис. кубометрів газу в елітному будинку, не буде отримувати дешевий газ. Все, халява закінчилася. Той, хто потребує – тому держава дасть. Той, хто має маєтки на мільйони доларів і користується дешевою соціальною нормою, більше не буде користуватися цим.

При перегляді норм, я прошу також профільного міністра і керівника НКРЕКП, щоб в запалі популізму не переглянули норми таким чином, щоб тим, хто найменш соціально захищений, зменшили норму до того, що вони знову будуть платити більше. Тобто перегляд норми не має права стосуватися соціальної норми для соціально незахищених громадян. Порахувати все і довести до відома громадян. Норма переглядається тільки з тієї точки зору, що соціально незахищені верстви населення не підпадають під перегляд цієї норми і їм далі постачається дешевий газ, як це було заявлено Урядом.

Тепер надважливе питання, пане Павле, пенсійна реформа країни. Це наші коаліційні зобов`язання і зобов`язання перед народом України.

РОЗЕНКО П.В. – Справді, ми зараз поступово і послідовно йдемо на непрості соціальні реформи. За короткий час нашого перебування у складі Уряду ми вже зробили цілий ряд кроків, які не наважувалися за 20 років зробити, в тому числі попередні влади. Але тим не менше, лише за останні місяці ми серйозно просунулися в реформуванні системи пільг. Я просто хочу нагадати, що ми відмінили всі пільги чиновникам і сьогодні жоден чиновник не отримує жодної пільги. Ми переходимо до системи адресного надання пільг, коли пільги будуть встановлюватися виключно від доходів людини і пільги будуть отримувати виключно люди, які саме їх потребують, а не заможні люди.

Зокрема ми просунулися, Ви сьогодні про це сказали, ми кардинально реформували систему субсидій, і якраз той приплив людей до соціальних служб, показує те, що ми зробили правильний крок, і такою системою ми захистимо якомога більше сьогодні людей в нашій державі.

Ми пішли на кардинальну зміну роботи фондів соціального страхування. Ми знімаємо звідти корупційні ризики і фактично реформа системи соціального страхування теж вже сьогодні здійснена за допомогою коаліції у Верховній Раді України, і, напевно, сьогодні настав час для ще  однієї дуже важливої і надзвичайно непростої реформи, яка стосується пенсійного забезпечення, яка стосується кожного нашого громадянина, який думає про своє майбутнє, про свою пенсійну виплату.

Очевидно, що основною умовою, чому ми йдемо на це – це те, що сьогодні ми  можемо констатувати факт, що лише солідарна система, яка сьогодні існує в Україні, вона фактично вичерпала свій ресурс. Ми знаємо статистику про те, що сьогодні видатки Пенсійного фонду складають 250 млрд. грн., про те власні доходи Пенсійного фонду складають 170 млрд. грн. Лише завдяки тому, що держава виділяє кошти із державного бюджету, ці 80 млрд. грн. ми в повному обсязі виконуємо всі свої завдання перед пенсіонером, і пенсії виплачуються вчасно і в повному обсязі.

Другий момент. Безумовно, що це означає такий розрив про те, що говорити про суттєве зростання пенсійних виплат у майбутньому, якщо буде залишатись лише ця система, говорити очевидно неможливо.

І четвертий момент, про що Ви сказали, про те, що власне в законопроекті реалізовані всі положення Коаліційної угоди. Перше – це скасування системи спецпенсій, про це я скажу пізніше, друге – введення накопичувальної системи і третє – це підтримка і розвиток недержавного пенсійного страхування.

Отже, комплексна реформа системи пенсійного забезпечення нами пропонується за наступними напрямками.

Перше – це наведення порядку і встановлення соціальної справедливості у солідарній системі, тут теж треба наводити порядок.

Друге – призначення всіх видів пенсій за нормами єдиного закону і скасування системи спец пенсій в Україні, це єдине, що не стосується військовослужбовців, тому що там окремий механізм нарахування, ми не чіпаємо його, ми говоримо справді про систему VIP-пенсій і їхнього скасування.

Третє – це запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення.

Четверте – запровадження професійної пенсійної системи для окремих категорій професій, це також частина накопичувальної системи. І розвиток недержавного пенсійного страхування.

Тобто наша мета – розбудова багаторівневої, багатокомпонентної пенсійної системи, що дозволить виплачувати пенсії із трьох різних джерел: із солідарної системи, із накопичувальної системи та системи недержавного пенсійного страхування. Тобто українець має отримувати в майбутньому пенсію не лише з одного джерела – солідарної системи, а з 3-х джерел: солідарної, накопичувальної і недержавного пенсійного страхування.

Вдосконалення функціонування солідарної системи буде зроблено за рахунок визначення всіх надбавок, підвищень та доплат до пенсій в одному законі і звільнення солідарної системи від невластивих для неї функцій.

Окремо хочу зупинитися на призначенні всіх пенсій в одному законі та скасуванні системи спеціальних пенсій. Ми припиняємо практику поділу українців на сорти. Ми припиняємо систему, коли є категорії VIP-пенсіонерів (чиновники, народні депутати, судді, прокурори тощо), які мають окремий вид пенсійного забезпечення, і прості люди, які мають свій окремий вид соціального забезпечення, пенсійного забезпечення.

Тому пропонуємо з 1 січня 2016 року, пенсія державним службовцям та прирівненим до них осіб (судді, прокурори, народні депутати) буде призначатися на загальних умовах. Все. Єдиний закон, єдина формула для всіх. Ніяких виключень, ніяких процедур спецпенсій.

ЯЦЕНЮК А.П. – З 1 січня всі рівні в порядку призначення пенсій.

РОЗЕНКО П.В. – Так, всі рівні в порядку призначення пенсій. Єдине, що, безумовно, у нас є проблема щодо того, що державні службовці до 1 січня сплачують додаткові внески, наприклад, людина, яка пропрацювала 30 років у державній службі, вона 30 років сплачувала підвищені внески.

Для того, щоб також побороти тут соціальну несправедливість, ми фіксуємо стаж державної служби станом на 1 січня 2016 року, і людям при виході на пенсію будемо компенсувати цю збільшену норму внесків, які вона платила, але таке компенсування будуть мати лише люди, які мають більше 10 років державної служби.

ЯЦЕНЮК А.П. – Тому що він платив більше соціальних внесків, ніж звичайна людина.

РОЗЕНКО П.В. – Так. Тому, очевидно, що це треба робити.

Другий принциповий момент змін – запровадження накопичувальної пенсійної системи. Основний мотив – зниження навантаження на солідарну пенсійну систему, формування індивідуальних накопичень громадян, і я хочу сказати, що кожна людина персонально буде залучена до формування свого пенсійного майбутнього. Ми повинні перейти на нову логіку пенсійного забезпечення, що майбутня пенсія знаходиться в руках персонально кожної людини. Все знаходиться в руках людини, тому що якраз накопичувальна система є персоніфікованою пенсійною системою для кожної людини.

Третій важливий момент – залучення інвестиційного ресурсу накопичувальної системи на розвиток національної економіки. Накопичувальна система існує в багатьох країнах світу, і ми нічого нового не вигадуємо. Власне досвід Польщі, Словаччини показує привабливість для економіки України в тому числі накопичувальної системи. Зокрема, у Польщі загальна вартість пенсійних активів складає на сьогоднішній день 71 млрд. євро, які знаходяться в економіці Польщі, які працюють на економіку Польщі, які розвивають цю економіку. У Словаччини це біля 7 млрд. євро.

І важливий момент, як елемент розвитку пенсійної системи, економіки, – це розвиток національного фондового ринку.

Основні параметри запровадження накопичувальної системи.

Ми пропонуємо, щоб накопичувальна пенсійна система стартувала з 1 січня 2017 р. Основні моменти для цієї цифри, обґрунтування: по-перше, нам потрібен, очевидно, час для підготовчого етапу впровадження пенсійної системи та створення накопичувального фонду. Але найголовніше – розвиток і впровадження накопичувальної пенсійної системи можливий лише на старті економічного підйому України, підйому економіки і зарплат. Ми сподіваємося, що якраз 1 січня 2017 р., у 2017 році якраз економіка України піде у своє зростання, і це найкращий період для впровадження накопичувальної системи.

Друге. Ми запровадили більш ліберальну, ніж пропонувалося раніше, систему входження в накопичувальну систему. Ми пропонуємо, що обов’язкова накопичувальна система діятиме для осіб до 35-річного віку, але також люди від 35 до 55 років можуть на добровільній основі так само брати участь в накопичувальній пенсійній системі. Ставка внеску буде зростати поступово, щоб уникнути проблем із зростанням дефіциту бюджету Пенсійного фонду. Ставка внеску: початок – 2% у 2017 р., 7% – через п’ять років, у 2022 р.

Я прошу наступний слайд. Це застраховані особи будуть сплачувати від 2 до 7%. І ми також говоримо про те, що буде зменшено навантаження на роботодавців. Тобто зменшення навантаження на роботодавця протягом цього періоду також буде суттєве.

Механізм управління накопичувальної пенсійної системи. Держава, ми гарантуємо контроль та безпеку збереження коштів накопичувальної системи. Це обов’язково державна система фактично, яка буде використовувати приватні механізми, але держава гарантує повний контроль за збереження коштів накопичувальної системи.

Через Пенсійний фонд буде створюватися накопичувальний Пенсійний фонд,  буде забезпечена робота ради накопичувального фонду, склад якої прозоро й публічно буде формуватися Кабінетом Міністрів України. І саме цей накопичувальний фонд буде публічно здійснювати адміністрування накопичувальної пенсійної системи. Такий механізм дозволить нам уникнути створення паралельних структур і використовувати кошти наших громадян на створення ще однієї адміністративної вертикалі.

Потім рада накопичувального фонду за конкурсом буде залучати відповідні компанії з управління активами, і компанії з управління активами будуть управляти залученими коштами відповідно до затверджених радою накопичувального фонду основних напрямків інвестиційної діяльності під контролем влади. І безумовно, ми будемо контролювати здійснення інвестиційної діяльності компанії з управлінням активами.

Також одним з елементів накопичувальної системи буде категорія професійної пенсійної системи. Це так званий сьогодні вихід на пенсію за певними пільговими умовами – категорія осіб, які працюють за списком 1, 2, 3-ї категорії. Для людей, старших 35 років, на сьогоднішній день ми зберігаємо всі умови пільгового виходу на пенсію, тобто це не буде стосуватися. Але люди, молодші 35 років, які працюють на цих професіях, вони будуть переводитися також в накопичувальний рівень за рахунок того, що держава за них буде платити певну частину їхніх внесків, яку платимо сьогодні в Пенсійний фонд, але так будемо платити в накопичувальну систему.

Цей законопроект пройшов досить серйозне й ґрунтовне експортне обговорення. Власне, вноситься чотири законопроекти. Ми працювали в робочих групах за участю народних депутатів України з представників коаліції. Зокрема, три місяці йшла підготовча робота, ми погодили цей законопроект з центральними органами виконавчої влади, була дискусія із соціальними партнерами, з громадськими організаціями, нам допомагали при розробці експерти USAІD цього законопроекти, міжнародні експерти, а також представники реанімаційного пакету реформ так само були залучені до цієї роботи.

Тому я пропоную сьогодні цей пакет законопроектів спрямувати до Верховної Ради України і в найкоротші терміни звернутися до депутатів, дати позитивний сигнал для наших співгромадян, відкрити нашим громадянам нормальне пенсійне майбутнє і дати, саме головне, в тому числі, сигнал економіці, зовнішнім інвесторам, що приходять в Україну довгі гроші, які вкладаються на 20-25 років і цей додатковий інвестиційний ресурс може бути використаний, в тому числі для зростання економіки і для підвищення соціальних стандартів країни.

ЯЦЕНЮК А.П. – Щиро дякую!

У нас законопроект готовий. Нам його потрібно сьогодні підписати, внести до парламенту, щоб парламент вже на наступному сесійному тижні взявся до його розгляду. Тому що законопроект є дійсно модерновий. Законопроект запроваджує справедливу пенсійну систему і фактично європейські стандарти в пенсійному забезпеченні. Ми хочемо, щоб пенсії були вищими і відповідали трудовому внеску кожного громадянина.

Також наш законопроект передбачає гарантії держави по накопичувальній системі. Тобто кожен, хто виплачує додатковий внесок і накопичує собі кошти на старість, отримує 100-відсоткову державну гарантію, що ці кошти не тільки будуть збережені, але ще будуть примножені, тому що ці кошти відразу стають ще одним чинником розвитку української економіки. Їх будуть вкладати безпосередньо в українську економіку, у створення нових робочих місць, і потім, коли людина вийде на пенсію, вона отримає два джерела. Перше джерело – стандартна солідарна система, яка сьогодні існує, це та гарантія, яку отримає кожен український пенсіонер.

І друге – додаткове джерело через накопичувальну систему і через роботу фондів під контролем і під гарантію держави, які дадуть можливість отримати більшу, справедливішу і європейську пенсію в країні.

Цей процес нешвидкий, кажу відразу. Але ми його запустимо і поетапно, протягом декількох років доведемо накопичувальну систему до того, щоб вона дійсно якісно і кількісно змінила рівень пенсійного забезпечення для українських громадян.

Я ще попрошу профільного міністра – те, що ми готували з USАІD в минулому році і НКРЕ по нормах споживання, це наша постанова від 6 серпня 2014 р. Ми дуже ретельно відносимось до кожних норм споживання енергоресурсів, щоб ЗМІ показати всю ідеологію, що ми півроку тому зробили і що ми зараз робимо по нормах споживання.