30.04.2015

У зв’язку зі складною обстановкою на Сході України та неможливістю здійснювати контроль на певних ділянках українсько-російського кордону рішеннями Уряду на державному кордоні з Росією в межах деяких територій Луганської та Донецької областей було тимчасово припинено рух через пункти пропуску «Маринівка», «Новоазовськ», «Успенка», «Іловайськ», «Квашине», «Донецьк», «Должанський», «Червона Могила», «Ізварине», «Красна Талівка», «Юганівка», «Герасимівка», «Петрівка» та «Луганськ».

Однак досить велика кількість громадян України та іноземців активно продовжують виїжджати у Росію через вказані нефункціонуючі пункти пропуску та у подальшому повертаються на підконтрольну Україні територію через пункти пропуску переважно у межах Харківської та Луганської областей.

Проте відповідно до чинного законодавства такі дії осіб кваліфікуються як незаконне перетинання державного кордону України. При виявленні таких правопорушників прикордонники зобов’язані складати протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилати їх на розгляд суду. Вищим спеціалізованим судом підсудність цих справ змінено. Здебільшого справи надсилаються для розгляду до Міловського, Сватівського, Приазовського та Білопільського районних судів.

На сьогодні правоохоронцями вже виявлено близько 4,5 осіб, які вчинили таке правопорушення, за яке передбачено стягнення у вигляді штрафу від 1 700 до 3 400 гривень або адмінарешт до 15 діб.

Держприкордонслужба з розумінням ставиться до проблем, у які потрапляють наші співвітчизники, перебуваючи на непідконтрольній Україні території. Однак зазначені порушення вони вчиняють свідомо, хоча пояснюють свої дії впливом крайніх обставин. Проте варто зауважити, що розгляд таких справ віднесено виключно до компетенції суду, який може брати до уваги всі пом’якшуючі обставини, у тому числі ті, що виключають відповідальність.