07.05.2015

Міністерство соціальної політики України спільно зі Службою зайнятості Швеції започатковують спільний проект «Модернізація системи управління ринку праці в Україні в умовах євроінтеграції». Про підготовку до старту проекту йшлося 6 травня на робочій зустрічі у Мінсоцполітики.

На зацікавленості української сторони у практичній реалізації проекту наголосив заступник Міністра Валерій Ярошенко, вітаючи учасників зустрічі, у якій також взяли участь директор міжнародних проектів Служби зайнятості Швеції Пер Ліндберг, голова Державної служби зайнятості України Ярослав Кашуба, представники Федерацій профспілок і роботодавців України, фахівці Мінсоцполітики та експерти.

«Напруга на українському ринку зайнятості продовжує зростати, - наголосив Ярошенко. – Щоб знайти відповідь на цей виклик, для нас важливо ознайомитися з досвідом Швеції, де створено одну з найбільш досконалих моделей організації ринку праці. Вона поєднує промисловість і бізнес з ефективною системою соціального захисту населення. Таку модель можна взяти за взірець для України».

Як наголосив заступник Міністра, в Україні відсутній процес постійного підвищення кваліфікації працівника і адресна професійна підготовка. «Малі й середні підприємства економічно неспроможні власним коштом навчати людей. Не має змоги підтримувати роботодавців у профнавчанні працівників і держава. Водночас у Швеції служба зайнятості організовує навчання безробітних за конкретними замовленнями працедавців. А це стовідсоткова гарантія працевлаштування людини. На наше переконання, підготовка фахівців і в Україні має чіткіше узгоджуватися із запитами роботодавців», - акцентував Ярошенко.

«Сьогодні Мінсоцполітики працює над законодавчим визначенням статусу Державної служби зайнятості з урахуванням європейської практики, - повідомив він. – Досвід Швеції буде корисний для нас і в цьому аспекті».

Щодо конкретних напрямків співпраці, українська сторона запропонувала розглянути можливість надання технічної допомоги у створенні в системі Державної служби зайнятості науково-дослідного інституту аналізу і прогнозування потреб роботодавців в робочій силі, а також оцінки тенденцій ринку праці на базі Інституту підготовки кадрів Держслужби зайнятості. Зацікавлена Україна і в консультаційній допомозі у створенні Незалежного агентства з підтвердження професійної кваліфікації.

Результатом обговорення стало рішення створити робочу групу для завершення підготовчого етапу проекту і переходу до його практичної стадії.

Нагадаємо, Україну і Швецію пов’язує багаторічна співпраця у сфері управління ринком праці. Мінсоцполітики упродовж десятиріччя реалізувало проекти міжнародної технічної допомоги за участю Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку (SIDA).

У червні 2014 р. Служба зайнятості Швеції звернулася до Мінсоцполітики з пропозицією про партнерство в підтримці реформ на ринку праці України. У свою чергу, Міністерство висловило готовність до реалізації спільного проекту „Модернізація системи управління ринку праці в Україні в умовах євроінтеграції”.

Його ідея полягає в залученні шведських експертів до запровадження системи підтвердження неформально здобутих знань, розробки механізмів тристоронньої співпраці між державою, роботодавцями і профспілками для створення гнучкої системи державного регулювання ринку праці і зайнятості, спроможної оперативно реагувати на потреби економіки в Україні.

Доречно також нагадати, що згідно з Планом заходів з імплементації Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом на 2014-2017 рр. передбачені заходи із підвищення рівня зайнятості населення і збереження робочих місць, у тому числі – для внутрішньо переміщених осіб. Ще один напрям євроінтеграції – зменшення напруги на ринку праці через впровадження програм активного сприяння зайнятості.