07.05.2015

Проведення виставки передбачено розпорядженням Кабінету Міністрі про проведення урочистостей з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни.

У рамках проекту будуть представлені особисті речі та портрети як учасників Другої світової війни, так і антитерористичної операції на Сході України, закомпоновані в образно-реліквійну композицію «Стрій кіборгів»

На виставці будуть представлені понад 1 000 музейних предметів із сімейних архівів у різних регіонах України, зібрані колективом музею протягом трьох років. Саме вони стануть основою документальної частини виставкового проекту.

Цей науково-гуманітарний музейний проект спрямований на персоніфікацію воєнної історії, фіксацію та збереження родинної пам’яті про війну, відтворення мікроісторій Другої світової війни, посилення інтересу людини до історії власного роду.

«Родина завжди була й залишається серед головних пріоритетів людської шкали цінностей. Об’єднання навколо цього життєдайного джерела, починаючи з членів конкретної сім’ї, а згодом і всього українського народу, – головне завдання науково-гуманітарного музейного проекту «Родинна пам’ять про війну», - йеться в коментарі авторів проекту.

На виставковій площі будуть представлені світлини Героїв України О.П. Береста і К.М. Дерев’янка та тричі Героя Радянського Союзу І.М. Кожедуба, а також фото штандартів чотирьох Українських фронтів з Параду Перемоги. Фактологічною та документальною базою для виставки стануть матеріали Героїв Радянського Союзу П.М. Буйка, М.І. Наумова, Д.М. Чумака, червоноармійців Ф.Ф. Миколенка, Г.О. Дахненка та І.І. Кудрі; учасників національно-визвольного руху К.І. Осьмака, Є.І. Овсіюка, К.М. Зарицької та М.М.Сороки, Л.І. та Д.Ю. Полюг; Героя Радянського Союзу С.І. Килюшика, який перебував у лавах Червоної, і Української повстанської армій; українців М.В. Донцова, який воював у польській армії, та П.І. Лисака – учасника руху Опору на території Франції; кримського татарина Героя Радянського Союзу Тайфука Абдуля, депортованих родин Гафарових, Ісмаїлових та інших. Ще один акцентний композиції виставки – особливості святкування країнами антигітлерівської коаліції перемоги над нацизмом в Європі у травні 1945 року.

Виставка передбачає проведення паралелей між Другою Світовою війною та поточною військовою агресією проти України. Так, у музеї в рамках проекту будуть представлені особисті речі та портрети як учасників Другої світової війни, так і антитерористичної операції на Сході України, закомпоновані в образно-реліквійну композицію «Стрій кіборгів».

Рефреном будуть подані спогади-заповіти ветеранів Другої світової війни, задокументовані в 1996 році та листи дітей, написані нинішнім захисникам Вітчизни.

Документально-реліквійний комплекс, що буде репрезентований на виставці, спонукатиме до переосмислення складної й суперечливої історії в порівнянні з геополітичними та соціальними викликами сучасності, а також змусить замислитися над величчю людського духу, сприятиме вихованню патріотичної молоді, стане потужним підмурком енциклопедування родинних удокументованих знань і уявлень про минуле й теперішнє українського народу.