14.05.2015

Про шляхи і перспективи внесення змін до пенсійного законодавства України йшлося сьогодні на прес-конференції у інформагенції РІА «Новости Украина».

Заступник голови правління Пенсійного фонду України Владислав Машкін нагадав про основні положення реформи.

Зокрема, з 1 січня 2016 року передбачається скасування спеціальних умов призначення пенсій. З наступного року пенсії прокурорам, суддям, державним службовцям та низці інших категорій будуть нараховуватися за загальними принципами.

Ще одна важлива ініціатива: витрати, невластиві страховій пенсійній системі, будуть фінансуватися з державного бюджету. Це дасть змогу мінімізувати дефіцит Пенсійного фонду. «Зокрема, з бюджету держави фінансуватиметься різниця між страховою і мінімальною пенсіями, - уточнив Машкін. – Тоді як зараз ці кошти сплачуються з бюджету Пенсійного фонду. Це ж стосується і низки інших видатків, таких як виплати особам, які не мають права на пенсію, пенсії військовослужбовців, різноманітні державні допомоги, надбавки, доплати. Після впровадження реформи з коштів Пенсійного фонду людина отримуватиме лише те, що вона заробила завдяки своїм страховим внескам до солідарної системи. Решту сплачуватиме держбюджет».

«Після багатьох років розмов з 1 січня 2017 року буде запроваджена обов’язкова накопичувальна складова пенсійного забезпечення українців, - нагадав заступник голови правління Пенсійного фонду. – При цьому солідарна система збереже свою базову роль основи усієї пенсійної системи. Водночас людина отримає можливість заробити собі додаткову пенсію. Ці кошти будуть приватною власністю громадянина, зокрема, їх можна буде успадковувати».

Фахівець спростував чутки про підвищення пенсійного віку в рамках реформи. «Пенсійна реформа не передбачає підвищення віку виходу на пенсію», - запевнив Машкін.

Натомість передбачається запровадження професійної пенсійної програми для окремих категорій працівників шкідливих виробництв: шахтарів, металургів, хіміків, аграріїв та інших за існуючими списками. За словами представника Пенсійного фонду, «відмінність від чинного нині механізму полягатиме в тому, що на таких виробництвах роботодавець сплачуватиме за своїх працівників підвищені внески до Пенсійного фонду. Змінюється механізм фінансування пільгових пенсій, а для самого працівника шкідливого виробництва принцип нарахування пільгової пенсії залишиться незмінним».

Своєчасність і актуальність пропонованих Урядом революційних змін до пенсійного законодавства відзначив керівник громадської організації «Публічний аудит» Максим Гольдарб. Водночас він застеріг від можливих ризиків на шляху впровадження реформи, уникнути яких, на думку експерта, можна під час доопрацювання пакету відповідних законопроектів у Верховній Раді.

Однією з важливих ініціатив Уряду експерт Фонду громадської безпеки Юрій Гаврилечко назвав запровадження єдиних підходів до нарахування пенсій. Окремо зупинився він на необхідності створення механізму страхування внесків громадян до накопичувального пенсійного фонду. «Реформа пенсійного законодавства, - наголосив Гаврилечко, - це справа не лише Мінсоцполітики, але й усього Уряду і державної влади загалом. Адже тільки тоді, коли буде забезпечено зростання економіки, держава отримає основу для проведення успішної пенсійної реформи».