15.05.2015

ЯЦЕНЮК А.П. – Вітаю членів Кабінету Міністрів, представників засобів масової інформації і запрошених на засідання Уряду!

Два базових питання порядку денного, які я хотів би в частині з залученням преси повідомити, а далі ми підемо по всіх інших технічних питаннях порядку денного, які є дуже важливими і потребують прийняття рішень Уряду.

В першу чергу я хотів би розпочати з національної антикорупційної політики і з забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро та розширення його повноважень. На засіданні Уряду присутній голова Національного антикорупційного бюро Ситник А.С. Вітаю Вас, Артеме Сергійовичу!

Сьогодні Уряд приймає декілька рішень, метою яких є реальний запуск діяльності Національного антикорупційного бюро, і дати можливість Національному антикорупційному бюро виконувати його функції і розпочинати розслідування та боротися реально з корупцією в країні, починаючи з вищих ешелонів влади і закінчуючи побутовою корупцією, в тому числі на рівні інспекторів податкової служби, митниці, інших органів державної влади, які задіяні в корупційних діяннях.

Для забезпечення діяльності Національного антикорупційного бюро Кабінет Міністрів приймає рішення передати Національному антикорупційному бюро приміщення 7 тис. кв. м, відремонтоване, на Солом'янській площі. Пане голово, я Вас вітаю з тим, що тепер Національне антикорупційне бюро отримує приміщення, має можливість розмістити ваших слідчих і ваших офіцерів, які будуть займатися боротьбою з корупцією. Уряд забезпечить все необхідне фінансування. І перший крок до того, щоб Національне антикорупційне бюро почало функціонувати, зроблений нами спільно. Отже, запрошуйте до свого нового кабінету. Не тільки по питаннях співпраці. Можете запрошувати в свій кабінет, якщо будете мати реальні корупційні справи по відношенню до будь-кого в цій країні.

Друге – щодо компетенції Національного антикорупційного бюро. Ми звертаємося до Парламенту з тим, щоб розширити повноваження Національного антикорупційного бюро і дати можливість Національному антикорупційному бюро проводити розслідування по відношенню до державних чиновників у тому випадку, якщо державні чиновники навмисно подали недостовірну інформацію в деклараціях про статки, доходи і майно державного чиновника. Тобто тепер вводиться як кримінальна відповідальність за подачу недостовірних даних, так і надаються повноваження для Національного антикорупційного бюро щодо проведення розслідування по будь-яких державних службовцях, які подають недостовірну інформацію в своїх деклараціях. У нас дуже багато вже таких фактів, коли ми перевіряємо декларації державних чиновників, і ці декларації не відповідають реальному майну, яким володіють ці державні чиновники прямо або опосередковано.

І третє, що Уряд також вносить зміни до законодавства про боротьбу з корупцією. І тепер не вдасться прикриватися тим, що те чи інше майно зареєстровано чи то на родичів, чи то на інших осіб. Тепер державний чиновник зобов’язаний чітко повідомити, чи користується він цим майном, незалежно від того, що воно зареєстровано на іншу особу, чи не користується. І повинен довести те, що той чи інший чиновник не має відношення до майна, навіть не дивлячись на те, що таке майно зареєстровано на третю особу. Це стандартна схема, коли реєструють на зятя, брата, свата, далекого родича, а фактичним власником є та чи інша посадова особа.

Після прийняття цього законопроекту тепер в обов'язковому порядку українські посадовці зобов'язані чітко зазначати те, чи мають вони майно на праві користування, навіть у тому випадку, якщо це майно не зареєстровано на них персонально.

Це наша спільна боротьба з корупцією і це наша частина зобов’язань перед, в першу чергу, українським народом і нашими зовнішніми кредиторами. Так що я сподіваюсь, що український Парламент в найкоротші терміни прийме відповідні закони і дасть можливість Національному антикорупційному бюро здійснювати розслідування по відношенню до державних чиновників, які або неправдиво декларують майно, або не все майно декларують, яке їм належить як на праві власності, так і на праві користування.

Окремо також я хотів би зазначити, що після наших зустрічей у Франції з Президентом Франції і з Прем’єр-міністром Франції у нас є домовленість про те, що ті активи й те майно, яке знаходиться на території Французької Республіки за запитами правоохоронних органів України – як Міністерства внутрішніх справ, так і Національного антикорупційного бюро, так і Державної служби з фінансового моніторингу – нам французькі колеги будуть допомагати знайти як майно, так і банківські рахунки на території Франції.

Тому, шановні, а точніше, не шановні колишні державні службовці і поточні державні службовці, які мають майно на Французькій Рив’єрі, хочу вас привітати: ми будемо шукати ваше майно, щоб вам було легше і щоб ви не ховали це майно на офшорних компаніях, і щоб ви не ховали свої активи і банківські рахунки на третіх осіб. Тут ми з Міністром внутрішніх справ вже провели відповідну роботу. Ми будемо далі співпрацювати з правоохоронними органами як США, так і країн-членів ЄС щодо відслідковування всього майна і всіх активів колишнього режиму Януковича і щодо боротьби з корупцією як проти минулих, так і проти сьогоднішніх чиновників.

В рамках нашої роботи також дуже важлива реформа енергетичного сектору. Вчора ми провели перемовини з ключовими французькими компаніями. Була дуже велика зустріч з французьким бізнесом. Обговорювалося питання нашої економічної співпраці в двох базових секторах. Це сектор енергетики і аграрний сектор. Ми домовилися з Президентом і Прем’єр-міністром Франції про те, що Міністр економіки та Міністр аграрної політики Франції прибудуть до України з тією метою, щоб дати нам можливість провести чесну і прозору приватизацію не під українських олігархів, а під реальних інвесторів із Заходу, які прийдуть і заплатять найвищу ціну, дадуть нові стандарти управління державною власністю, яку необхідно продати. І ця державна власність повинна стати приватною і створювати робочі місця, дати можливість росту економіки і залучити реально інвестора в економіку України.

Те ж стосується і аграрного сектору. Перед візитом французького міністра приїде технічна місія для того, щоб зробити все, щоб українська аграрна продукція відповідала європейським стандартам. Це наші зобов`язання по Угоді про зону вільної торгівлі. Нагадаю, що Угода про зону вільної торгівлі набуде чинності 1 січня 2016 року і ніхто, окрім як країни ЄС, не буде визначати, як і в які терміни ця угода повинна набути чинності.

Саме тому експерти приїдуть (Франція є однією з ключових аграрних країн в ЄС) з тією метою, щоб зробити стандарти якості української аграрної продукції такими, які відповідають євростандартам. Це дасть можливість українському аграрному сектору доступу, необмеженого доступу на ринки країн-членів ЄС.

Те ж стосується і енергетики. Наші західні партнери привітали реформу енергетики, в тому числі і прийняття Закону України "Про ринок газу". Тому, пане Міністре, хочу ще раз до Вас звернутися з приводу того, що державні газорозподільчі мережі, якими зараз незаконно користуються приватні компанії Фірташа, Льовочкіна повинні платити за це гроші так, як це передбачено законом. Тому я прошу підготувати відповідний акт Кабінету Міністрів, щоб навести порядок в цьому секторі.

Також наші західні партнери підтримали позицію щодо необхідності зміни оподаткування в енергетичному секторі для того, щоб залучити більше інвесторів для того, щоб добувати більше нафти, більше газу і таким чином зменшувати нашу залежність і від Росії, і від третіх країн по придбанню нафти і газу.

Також ми зараз активно працюємо над тим, щоб все-таки до української газотранспортної системи надійшли реальні інвестиції від наших європейських та американських партнерів. Нагадаю, що закон чітко передбачає можливість спільного управління разом з американськими і європейськими компаніями українською газотранспортною системою і українськими сховищами, притому що контрольний пакет в такій спільній компанії по модернізації та управлінню газотранспортною системою і сховищами буде належати виключно українській державі. Тому зараз наші партнери також опрацьовують це питання.

Дуже важливе питання – це створення незалежного органу, який встановлює ціни і тарифи на енергоресурси в країні. Об'єктивно, що дуже багато політичних сил замість того, щоб виконувати коаліційну угоду, вже почали готуватися до місцевих виборів. Вибори виборами, але все-таки треба не просто виконувати коаліційну угоду, але й нести відповідальність перед країною і перед людьми за те, під чим ми всі підписалися і за що всі голосували – це і сама коаліційна угода, Програма дій Уряду. Це наш шлях реформ, який би він не був складний. Така доля цієї коаліції і цього Уряду – брати на себе відповідальність і робити фундамент для майбутнього.

І в рамках нашої спільної роботи надважливим є те, яким чином і хто встановлює ціни і тарифи. Нагадаю, що зараз відповідно до закону не Кабінет Міністрів встановлює ціни і тарифи, а виключно так званий незалежний орган, чим є Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг. Ми напрацювали новий закон разом з Європейським енергетичним співтовариством, мета якого – створення незалежного професійного органу по встановленню цін і тарифів як на газ, електроенергію, так і на будь-які комунальні послуги.

Цей закон повністю відповідає європейським стандартам. І я звертаюсь до членів парламенту: ми прибираємо політику і працюємо виключно фахово. Новий незалежний прозорий ефективний орган, який відповідає європейським стандартам, повинен бути створений в країні, щоб ні у кого ніколи не виникало сумнівів про те, що ті чи інші ціни і тарифи встановлені непрозоро або без економічного обґрунтування. І це є моя категорична вимога як Прем’єр-міністра країни. Незалежний орган, що відповідає за формування тарифної політики.

Тому треба, щоб Парламент у найкоротші терміни прийняв відповідне рішення щодо створення цього незалежного органу. А завдання Уряду – це забезпечення громадян України субсидіями. І завтра в стінах Верховної Ради Уряд буде доповідати про два питання.

Перше питання – це енергоефективність. Завдання – зменшити споживання енергетичних ресурсів. Зменшення рахунків через зменшення споживання газу, електроенергії і через запровадження енергомодернізації. Ми вже з нашими німецькими партнерами зробили серйозний крок вперед, а саме німецький Уряд через KfW виділяє 500 млн. євро, частина з яких піде на енергоефективність і енергомодернізацію.

Також завтра профільний Віце-прем’єр-міністр буде інформувати про те, яка компенсація процентних ставок і кредитів при придбанні енергоефективних котлів, при утепленні будинків, при утепленні квартир.

Аналогічну схему вчора я запропонував Президенту Франції і Прем’єр-міністру Франції, щоб також французькі компанії. які мають значний досвід в енергомодернізації, мали можливість тут, за рахунок довгих кредитів, які надаються французьким Урядом, допомогти українцям утеплити свої будинки, поміняти котли і зменшити фактично рахунок, які сплачують українці за газ і електроенергію. І це ті завдання, які Уряд зобов’язаний виконувати

Дякую ЗМІ! Переходимо до питань порядку денного.