20.05.2015

Експерти-вибухотехніки наголошують, що при знайденні підозрілих предметів у жодному разі не можна його переміщувати або намагатися знешкодити самостійно. Натомість потрібно негайно звернутися в міліцію.

Водночас від початку року правоохоронці вже зареєстрували 173 злочини, пов’язані із завідомо неправдивими повідомленнями про загрозу безпеці громадян, знищенням чи пошкодженням об'єктів власності, в минулому році їх було менше.

Про правила поводження з небезпечними знахідками, а також про роботу відомчої вибухотехнічної служби (ВТС) журналістам розповів перший заступник начальника Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС  Броніслав Теплицький.

За його словами, фахівці вибухотехнічної служби МВС щодня виїздять на кілька повідомлень про виявлення підозрілих або вибухонебезпечних предметів. У містах-мільйонниках таких повідомлень буває набагато більше – до 10-12 дзвінків на добу.

Експерти-вибухотехніки працюють над виявленням та знешкодженням потенційно небезпечних предметів, а також здійснюють необхідні експертні дослідження як на місці події, так і в лабораторних умовах.

Підрозділи ВТС мають на озброєнні сучасне оснащення, включаючи сучасні робототехнічні комплекси та пересувні лабораторії. Техніка дозволяє знешкоджувати вибухівку дистанційно, тим самим звівши до мінімуму ризик травмування або загибелі працівників служби.

Броніслав Теплицький зазначив, що з червня 2014 року фахівці підрозділів ВТС несуть службу у зоні проведення антитерористичної операції, фактично виконуючи функції саперів. Вибухотехніки виявляють та знешкоджують пастки-«розтяжки», боєприпаси, які не здетонували, а також зачищають від небезпечних предметів території, що були звільнені від терористів. Для захисту вибухотехніків за рішенням керівництва МВС України для служби були придбані два спеціальні броньовані автомобілі – «Шрек» та «Спартан».

У той же час з початку року правоохоронцями зареєстровано 173 кримінальних правопорушення, передбачених ст. 259 (Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності) Кримінального кодексу України. За аналогічний період минулого року таких правопорушень було зареєстровано 111. Усього ж у 2014 році органами внутрішніх справ було зареєстровано 900 кримінальних правопорушень, передбачених ст. 259 Кримінального кодексу України. Максимальне покарання за скоєння цього злочину передбачене у вигляді позбавлення волі на строк до восьми років.

Більш детально ознайомитися з порадами фахівців-вибухотехніків, які допоможуть уникнути лиха, а також із правилами поведінки при виявленні підозрілих або небезпечних предметів, можна у розділі «Допомога громадянам» на сайті МВС: «Що робити, якщо Ви виявили підозрілий предмет, схожий на вибуховий пристрій?».