20.05.2015

Уряд України сьогодні вносить у Верховну Раду України проект Закону, що має надати Кабінету Міністрів України право у разі необхідності припинити виплати власникам міжнародних боргових зобов'язань.

Україна знаходиться у важкій економічній ситуації, і питання виплати міжнародних боргових зобов’язань – це питання справедливості.

Український народ робить надзвичайні зусилля для європейського майбутнього – і платить заради нього надвисоку ціну. Надзвичайним борговим навантаженням Україна «завдячує» попередньому режиму Віктора Януковича. За його урядування обсяг боргів України збільшився на 40 млрд. доларів. До суспільства ці кошти не дійшли.  Вони були розтрачені безслідно для країни.

Водночас, виплати тільки по валютним борговим зобов’язанням протягом наступних 4 років становлять близько 30 млрд. доларів США. Це включає і обслуговування, і повернення боргу. І питання справедливості щодо українського населення – знизити таке надзвичайне боргове навантаження. Адже вже сьогодні в державному бюджеті на 2015 рік видатки на обслуговування боргу складають стільки ж, скільки сукупні видатки на оборону та правоохоронну діяльність – понад 90 млрд. гривень кожен. Це близько 5% ВВП кожен. Уряд має право спрямовувати кошти, що платять платники податків в Україні, на потреби її громадян, а не на повернення кредитів, що брав клептократичний режим Януковича.

Наші двох- та багатосторонні партнери йдуть нам на зустріч та максимально залучилися до підтримки народу України. Міжнародне співтовариство, у тому числі США, Європейський Союз та міжнародні фінансові інститути, стоять на боці України у цей важкий час. Ми домовились із нашими міжнародними партнерами, що:

•          17,5 млрд. дол. США Україні надасть МВФ  (у разі здійснення нашою країною реальних реформ для нашого суспільства);

•          7,2 млрд. дол. США ми очікуємо у форматі фінансування з боку наших двосторонніх партнерів та міжнародних фінансових організацій.

Але важливо, аби власники наших боргових зобов'язань також зробили свій внесок у ці зусилля. Лише у 2015 році, отримавши підтримку 3,1 млрд. доларів США, ми сплатили 2,4 млрд. доларів США.

І тому 15,3 млрд. дол. США – це зменшення тягаря на платіжний баланс за наступні 4 роки, яке ми очікуємо за результатами переговорів з нашими міжнародними комерційними кредиторами шляхом реструктуризації боргів. Без потужної участі комерційних кредиторів Україна не зможе стабілізувати ситуацію і повернутися до економічного зростання у 2016 році.

Для захисту інтересів українського народу, Уряд України сьогодні вносить у Верховну Раду проекти законів, що дають Уряду право призупинити виплати  за деякими зовнішніми зобов‘язаннями державних та гарантованого державою боргів України, що вказано у додатку до відповідної Постанови Кабміну. А у разі атаки недобросовісних кредиторів на Україну, цей мораторій захищає активи держави та державного сектору.

Будь-який мораторій, оголошений відповідно до нового закону, в майбутньому не вплине на наші двосторонні і багатосторонні боргові зобов‘язання, так само і не впливатиме на наші внутрішні зобов'язання. Дія закону спрямована на ті зовнішні суверенні прямі і гарантовані зобов'язання, що окреслено у периметрі (окрім двох державних банків і Укрзалізниці).

Слід зауважити, що надання такого права Урядові України ніяк не впливає ані на стабільність банківської системи країни, ані на курс української гривні. Але прийняттям цього закону, ми просимо наших іноземних приватних кредиторів долучитися до підтримки України та розділити з нами важкий тягар.