23.05.2015

Міжнародна організація праці готова надати технічну та консультативну підтримку розвитку Державної служби України з питань праці. Про це сьогодні йшлося на брифінгу в Будинку Уряду за участю національного координатора Міжнародної організації праці Сергія Савчука, Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги та заступника голови Федерації професійних спілок Сергія Українця.

Зокрема Голова Державної служби України з питань праці Роман Чернега зазначив, що інтерес міжнародної спільноти до розвитку органів з питань праці не зникає, а навпаки посилюється. І підтвердженням цього стало проведення Семінару Міжнародної організації праці спільно з Держпраці із залученням іноземних експертів, який пройшов 19-21 травня в Києві.

«Семінар підтвердив бажання наших колег допомагати своїми порадами, конструктивними пропозиціями щодо належного функціонування», - зазначив Роман Чернега.

Він додав, що вже є правова база для повноцінного початку діяльності Державної служби з питань праці. «Також є рішення про утворення територіальних органів і вже йде процес до завершення реєстрації територіальних управлінь, тобто обласних. Проводяться процедури щодо набору колективу. Ми працюємо над тим, щоб у нашу структуру залучати фахівців, які б своїм досвідом і корисною практикою долучалися до розбудови новоутвореного органу і здійснювали повноваження щодо забезпечення трудового законодавства, охорони праці, а також безпеки на виробництві», - підкреслив він.

Крім того, Голова Держпраці зауважив, що в семінарі брали участь представники профспілок та роботодавців, а це свідчення відкритості до діалогу із соціальними партнерами.

«Це запорука нашого подальшого вдосконалення у частині і законодавства, і налагодження правильної роботи між державними органами і роботодавцями», - переконаний Роман Чернега.

Своєю чергою заступник голови Федерації професійних спілок Сергій Українець наголосив, що на сьогодні розвиток такого органу як Державна служба з питань праці є дуже важливим. Адже, за його словами,  близько 4, 5 млн. людей працює нелегально і відповідно не сплачуються податки, немає відрахувань до Пенсійного фонду. «Але головніше, що ці люди ніяк не захищенні. Не покриваються трудовим законодавством. У нас щорічно  гинуть на виробництві близько тисячі людей. 10-12 тисяч кожного року стають інвалідами праці. Це дуже великі втрати людей  працездатного віку. Тому дуже важливо наскільки збалансоване саме трудове законодавство, зокрема і про охорону праці. А найважливіше наскільки держава ефективно виконує свій обов’язок по контролю за дотриманням трудових прав працівників. У даному разі єдиний потужний інструмент це служба з питань праці», - зазначив Сергій Українець.

Він переконаний, що також важливо виховувати відповідний менталітет, культуру трудових відносин, коли всі поважають закон: «І роботодавець, і працівник, і держава забезпечує для цього всі умови, у тому числі ефективний державний нагляд».

Національний координатор Міжнародної організації праці Сергій Савчук також зазначив, що проведений семінар, який став прикладом соціального діалогу, дозволив  напрацювати рішення щодо функціонування дієвої інспекції праці в Україні, яка б відповідала міжнародним нормам і найкращим міжнародним практикам.

«Ми не лише обговорили проблеми реформування системи інспекції праці в України,  ми також намітили певну дорожню карту подальших дій. На цьому шляху Державна служба з питань праці не залишиться наодинці. Міжнародна організація праці обговорюватиме шляхи та  норми надання технічної допомоги», - наголосив Сергій Савчук.