28.05.2015

Олександр Квіташвілі презентував на засіданні Уряду ряд розроблених Міністерством законопроектів щодо реформування системи охорони здоров'я.

«Це законопроекти, які дуже довго чекали. Це перший крок до реформування системи охорони здоров'я. Дуже важливий крок, тому що це докорінно змінює підходи, якими займається держава, і як сьогодні працює система охорони здоров'я», - підкреслив Міністр.

Так, пропонується змінити правовий статус закладів охорони здоров'я і дати їм можливість автономного управління. Олександр Квіташвілі зазначив, що на сьогодні заклади охорони здоров'я не можуть легально показати доходи, які у них є, включаючи ті, які вони отримують правовим шляхом.

«Ми хочемо, щоб система трохи відкрилася, щоб установи мали можливість працювати абсолютно легально, заробляти гроші, – зазначив Квіташвілі. - Це перехід від статусу бюджетної установи до статусу державного підприємства, комунального підприємства, господарського товариства або інших правових форм, які не суперечать законодавству України».

Він акцентував на тому, що установи будуть керувати бюджетами самостійно, розробляти фінансові плани. При цьому вони будуть підзвітні Міністерству і закупівельникам послуг, тобто, зокрема, обласним управлінням охорони здоров’я і місцевим органам влади.

«У закладів з'являється можливість працювати з донорами, залучати інвестиційні гроші, інвестиційні фонди, щоб ці гроші допомагали їм розвиватися, розвинути технології, збудувати нормальну систему і вкладати гроші в інфраструктуру», - підкреслив Міністр.

Крім того, пропонується внести зміни до фінансування системи. «Треба обов'язково відійти від фінансування ліжко-місця. Це нас нікуди не веде. Це не дає нам можливості стежити за якістю. У нас практично немає жодної стандартизованої, і взагалі єдиної системи збору інформації, статистики практично немає», - зазначив Міністр.

Він підкреслив, що 2015-й буде роком переходу від фінансування ліжко-місця до фінансування послуг.

За його словами, вигоди від реформування отримають і пацієнти, і медичні установи, і держава. Зокрема, медичні установи матимуть консолідований бюджет, куди будуть надходити як державні кошти, так і зароблені самостійно.

Також пропонується розраховувати вартість послуг за діючими в Україні і тими, які діють в Європі, протоколами лікування.

«Для цього у нас є програма Світового банку – 214 млн. дол., які вони затвердили в березні цього року. І їх технічна допомога нам допоможе, фінансова група, яка буде там працювати, робити правильні розрахунки і, звичайно, робити коефіцієнти по всій країні», - зазначив Олександр Квіташвілі.

Це в свою чергу призведе до зміни оплати праці медпрацівників, які отримуватимуть не мізерну заробітну плату, як зараз, а достойну, відповідно до кількості наданих послуг. Також медики не будуть прив'язані кабальними контрактами до тих установ, де вони працюють.

Він також зазначив, що держава буде орієнтуватися на якість послуг і витрачати державні гроші набагато ефективніше, ніж сьогодні.

«В будь-якому куточку держави громадянин України зможе отримати адекватну якісну медичну послугу, незважаючи, де він знаходиться. Держава буде оплачувати ці послуги, незалежно де вони будуть надані. Схеми оплати дуже різні, і, природно, хочемо дійти до нашої мети і зробити універсальну страховку в Україні, де абсолютно кожен громадянин застрахований або через приватну страхову компанію, або через соціальні страховки, або через прямі оплати послуг. Але щоб дійти до цього, нам треба ось цей перший зробити крок, який ми сьогодні пропонуємо по цих законах», - наголосив Міністр.

Він додав, що розроблені законопроекти обговорювалися і з міністерствами, і з Міжнародним валютним фондом, і зі Світовим банком.