28.05.2015

Покращення доступу до публічної інформації можливо шляхом запровадження ефективного механізму здійснення державного контролю за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до неї. Такий висновок зробила колегія Держкомтелерадіо, проаналізувавши стан виконання Держкомтелерадіо вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

За рішенням колегії, Держкомтелерадіо має доопрацювати проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за забезпеченням розпорядниками інформації доступу до публічної інформації» та внести його в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України. Цим законом буде визначено центральний орган виконавчої влади, що здійснюватиме державний контроль за забезпеченням розпорядниками публічної інформації доступу до неї. На думку членів колегії, цим уповноваженим органом має стати Держкомтелерадіо, що зараз забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері.

Колегія констатувала, що за час дії Закону України «Про доступ до публічної інформації» склалася тенденція збільшення інформаційної відкритості та прозорості органів виконавчої влади. Про це свідчать моніторинги виконання органами виконавчої влади законодавства про доступ до публічної інформації та інформаційного наповнення їхніх офіційних веб-сайтів, які проводить Держкомтелерадіо.

Закон став важливим джерелом для отримання журналістами інформації, яка раніше приховувалася або доступ до якої був суттєво обмежений. Водночас Держкомтелерадіо спрямовує державні ЗМІ на здійснення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення про основні права, передбачені Законом, формування навичок практичного застосування інформаційного законодавства, висвітлення заходів щодо забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації.

Про необхідність такої роз’яснювальної роботи свідчить і той факт, що за час дії закону до Держкомтелерадіо звернулося 215 громадян, яким надано роз’яснення окремих положень Закону України «Про доступ до публічної інформації». За дорученнями Кабінету Міністрів України відомством також розглянуто 259 скарг від запитувачів про порушення, на їхню думку, вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» посадовими особами центральних та місцевих органів виконавчої влади.