30.05.2015

29 травня напередодні Міжнародного дня захисту дітей у Міністерстві соціальної політики під головуванням Міністра Павла Розенка відбулося засідання Міжвідомчої комісії з питань охорони дитинства.

Відкриваючи зібрання, Міністр підкреслив, що Комісія нині є потужним дорадчим органом з охорони дитинства та має стати платформою для обговорення шляхів вирішення найгостріших сучасних проблем в Україні, які призводять до порушення прав дітей.

«Адже головна функція держави полягає не лише в захисті прав дітей загалом, а саме в забезпеченні прав кожної дитини. І насамперед – це забезпечення права дитини на проживання в сімейному середовищі», - сказав Міністр.

За інформацією Міністерства, в Україні - станом на початок цього року - налічується 83716 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. І найбільш поширеними формами їх виховання вже стали сімейні форми виховання, - такі як опіка, піклування, де вихованням дітей займаються здебільшого родичі, а також прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Зокрема, саме такими формами виховання охоплено 87,5% загальної кількості дітей зазначеної категорії.

Водночас, на переконання Павла Розенка, необхідно продовжити трансформацію системи закладів для дітей та розвиток послуг в громаді, особливо в умовах децентралізації. Адже попри стрімке зменшення кількості дітей-сиріт, які виховуються в інтернатних закладах, станом на 1 січня 2015 року в них ще залишається 7772 дитини (на початок 2014 року – 12892 дитини).

Також Павло Розенко нагадав, що у 2016 році спливає термін виконання Закону України «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року», який було прийнято у 2009 році. Щороку приймається розпорядження Кабінету Міністрів про затвердження плану заходів на виконання у поточному році згаданого Закону, яким передбачаються конкретні заходи на його виконання та обсяги їх фінансування. Так, за словами урядовця, на 2014 рік було передбачено 213 млн. гривень, проектом розпорядження на 2015-й передбачено 430 млн. гривень.

При цьому учасників зібрання було поінформовано, що оскільки цілий ряд статей Закону вже втратили свою актуальність або мають бути переосмислені у зв’язку із зміною політичних орієнтирів та суспільно-економічної ситуації в Україні, при Мінсоцполітики наразі утворено робочу групу з розроблення проекту Закону «Про Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини в Україні» на період до 2021 року та інших стратегічних загальнодержавних документів із залученням всіх заінтересованих центральних та місцевих органів виконавчої влади, науковців, представників громадських і благодійних організацій.

Особливу увагу Міністр приділив захисту прав дітей-переселенців із зони АТО та дітей, які досі залишаються на тимчасово окупованій території. «На жаль, тут маємо проблеми, адже забезпечити дотримання прав дітей ми зможемо тільки після повернення цих територій під контроль української влади. Але і в такій ситуації ми не можемо стояти осторонь, а намагаємося вирішувати питання з допомогою міжнародної спільноти, громадських і благодійних організацій», - сказав Павло Розенко.

Він висловив вдячність присутнім на засіданні Комісії голові Представництва ЮНІСЕФ в Україні Джованні Барберіс, Уповноваженому Президента України з прав дитини Миколі Кулебі, представнику Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, керівникам громадських та благодійних організацій за небайдужість. «Адже саме завдяки злагодженим діям у цей надзвичайно складний час нам вдається створювати і оперативно запроваджувати механізми вирішення нагальних проблем в Україні», - наголосив Павло Розенко.

Зі свого боку, Джованна Барберіс подякувала Мінсоцполітики за плідну багаторічну співпрацю і зауважила, що ЮНІСЕФ вважає роль Комісії дуже важливою. Адже мова йде не тільки про обговорення складних питань, а й про ефективний пошук шляхів їх розв’язання. «Маю сподівання, що наш діалог триватиме. Ми готові спільно подумати над тим, як посилити нашу подальшу роботу щодо захисту прав дітей», - підкреслила вона.