01.06.2015

У Міністерстві соціальної політики України під головуванням першого заступника Міністра Василя Шевченка, за участю заступника Міністра Віталія Мущиніна, фахівців Мінсоцполітики, інших міністерств і відомств та громадських активістів відбулося позачергове засідання Ради з координації роботи щодо надання волонтерської та благодійної допомоги.

Йшлося про стан вирішення проблем, які постають у мирному житті перед учасниками антитерористичної операції та родинами загиблих учасників АТО.

Відкриваючи засідання, Василь Шевченко нагадав, що Держбюджетом на 2015 рік передбачено фінансування заходів соціального захисту учасників АТО, зокрема забезпечення їх житлом, засобами фізичної та психологічної реабілітації, санаторно-курортним лікуванням. До вирішення проблемних питань воїнів долучаються всі підрозділи системи соціального захисту населення, волонтери, благодійники.

Голова Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Артур Дерев’янко повідомив, що на даний час до реєстру Держслужби внесено 31 тисячу осіб, які отримали статус учасника бойових дій у зоні проведення АТО. Для підтримки захисників Вітчизни та їхніх родин розроблено низку державних цільових програм.

Ведучи мову про реалізацію програми забезпечення українських воїнів протезами, перший заступник Міністра соцполітики нагадав, що Міністерством розроблено зміни до Постанови Уряду №518 «Деякі питання протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, окремих категорій громадян, які брали участь в антитерористичній операції та/або забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок». Ці зміни покликані допомогти бійцям у протезуванні виробами підвищеної функціональності.

«Проблеми з протезуванням, які існували ще минулого року, зараз поступово вирішуються, - зауважив Василь Шевченко. – Ми демонополізували цей ринок і запрошуємо до співпраці волонтерські організації. Зокрема, пропонуємо розглянути можливість державно-приватного партнерства у перетворенні діючих в Україні протезних заводів на реабілітаційні центри».

На реалізацію державної програми соціально-психологічної допомоги ветеранам, учасникам АТО та їхнім сім’ям у центрах соціально-психологічної реабілітації населення, переданих до сфери управління Держслужби у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, у Держбюджеті поточного року передбачено 22,4 млн. грн. Чотири такі установи працюють у Київській області, ще одна – у Житомирській. Працюють тут і з вимушеними переселенцями з Криму і Донбасу.

Артур Дерев’янко повідомив, що допомогу центрам надають волонтери, низка посольств іноземних держав. Зацікавленість у співпраці виявили авторитетні міжнародні організації, зокрема ПРООН і Трастовий фонд НАТО. Це дає підстави сподіватися на покращення якості та обсягів підтримки, що її центри надають цільовим категоріям населення.

Йшлося і про стан виконання заходів психологічної реабілітації учасників АТО, на що з бюджету виділено майже 50 млн. грн. Учасники наради наголошували на гострій потребі залучення фахових психологів до реабілітації учасників АТО, необхідності розробки єдиних підходів до психологічної реабілітації воїнів.

Прозвучала інформація про те, що вивчається можливість передачі із підпорядкування Державного управління справами до сфери управління Мінсоцполітики державного підприємства «Санаторний комплекс «Пуща-Озерна» для забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням і створення на його базі центру психологічної реабілітації.

Йшлося також про стан виконання держпрограм із забезпечення учасників АТО житлом, санаторно-курортним лікуванням, заходи із соціальної і професійної орієнтації воїнів, які відчувають суттєві проблеми з поверненням до цивільного життя.

Учасники наради були одностайні у визнанні необхідності розробки ефективної методики оздоровлення і соціально-психологічної реабілітації учасників бойових дій на Сході нашої держави. Вкрай потрібна і чітка система інформування учасників АТО про їхні права.

«Усі державні органи і служби зобов’язані на найвищому рівні працювати з ветеранами і учасниками АТО, - резюмував Василь Шевченко, - адже це люди, які захистили і продовжують захищати наше мирне життя».