05.06.2015

Мінекономрозвитку веде інтенсивну роботу над приєднанням України до оновленої версії Угоди Світової організації торгівлі про державні закупівлі (Government Procurement Agreement, GPA), що надасть можливість українським підприємцям брати участь у зарубіжних тендерах.

Приєднання нашої країни до Угоди GPA – це перспективний крок, оскільки наш ринок публічних закупівель від початку відкритий, а доступ до публічних закупівель 43 країн-учасниць (обсяг ринку - близько 1,7 трлн. дол.)  відкриває перед українськими компаніями величезні можливості.

На початку червня відбулася низка двосторонніх зустрічей у рамках процесу приєднання України до Угоди: з очільником профільного Комітету СОТ Джоном Ньюманом та представниками країн – учасниць (ЄС, США, Канади, Швейцарії, Норвегії, Гонконгу, Японії, Тайваню, Кореї, Сінгапуру та інших). Під час виступу у Комітеті GPA в Женеві (Швейцарія) представники Мінекономрозвитку ознайомили учасників засідання з результатами роботи української сторони.

Усі країни-члени GPA відзначили високу професійність та якість роботи Міністерства, а проект фінального українського «оферу» (пропозиції) був повністю підтриманий усіма учасниками і визнаний таким, що можна використовувати як типовий для майбутніх кандидатів.

Під час зустрічей обговорювалась і технічна допомога Україні для імплементації Угоди GPA. Приміром, українські компанії важливо навчити використовувати переваги, які перед ними відкриває приєднанням України до GPA. У цьому процесі багато країн готові надати нам допомогу.

Усі країни - учасниці GPA висловили готовність докласти максимум зусиль аби максимально швидко закінчити внутрішні процедури погодження пропозиції України. Це дасть можливість уже на наступному засіданні Комітету прийняти попереднє рішення про приєднання України до Угоди і завершити всі формальні процедури до Міністеріума, який відбудеться у грудні.

Довідково

Багатостороння Угода GPA регламентує процес закупівлі товарів і послуг державними організаціями країн - членів СОТ. Оригінальна версія Угоди була прийнята в 1996 р.  У 2011 році був створений оновлений текст Угоди з урахуванням сучасних умов ринку держзакупівель.

Протокол про внесення поправок в текст Угоди був підписаний 2 роки тому, а офіційно документ набув чинності у квітні 2014 р. після того, як був схвалений двома третинами країн-членів СОТ. Новий текст GPA містить положення, що відображають позитивні сучасні тенденції у сфері державних закупівель, такі як боротьба з корупцією, активне придбання технологій із захисту навколишнього середовища та використання систем e-Procurement.

На думку представників Всесвітньої торгової організації, нова версія Угоди дозволить країнам - учасницям поліпшити доступ до ринку держзакупівель для компаній, що ведуть справи в країні, і це дозволить економити щорічно близько $ 80-100 млрд. Угода GPA зараз поширюється на 43 держави (включаючи 28 країн ЄС). Ще 10 країн - Албанія, Китай, Грузія, Йорданія, Киргизія, Молдавія, Чорногорія, Нова Зеландія, Оман і Україна - подали заявки на участь.