07.06.2015

Міністерство аграрної політики та продовольства України переходить до практичної реалізації ініціативи з роздержавлення неефективних державних підприємств. Про це повідомив заступник голови робочої групи міністерства з питань приватизації Олексій Зубрицький на прес-конференції в інформаційному агентстві «УНІАН».

Він повідомив, що після проведеної фінансової діагностики робоча група рекомендувала до роздержавлення перші 100 державних підприємств. З них 37 наразі входять до переліку заборонених до приватизації. «Сьогодні є консенсус стосовно зняття цих обмежень, - сказав експерт. - Всю інформацію щодо вказаної сотні ДП ми передаємо до Фонду держмайна. Він проведе власний аналіз, за результатами якого визначить, які з них будуть роздержавлені. Після цього активи переходять до компетенції фонду».

Аналіз фінансової діяльності держкомпаній підтвердив мільйоні збитки, які ДП щороку наносять бюджету. За попередніми оцінками, ця сума складає понад 500 млн. грн. «Якщо земельні ділянки, що знаходяться у власності цих компаній відповідно до закону за ринковими цінами здати в оренду, ми отримали б таку ж суму, але не збитків, а прибутку. Тобто через неефективне державне управляння та корупцію громадяни України втратили принаймні мільярд гривень», — повідомив Олексій Зубрицький.

В якості прикладу він навів ДП «Чутово» на Полтавщині. Понад 3 тис. га державної землі за договором про спільний обробіток орендує комерційна фірма. Прибуток ДП за минулий рік склав лише 1 млн. грн., половину з цієї суми спрямували на утримання персоналу, який налічує лише 4 людини. У той час, коли оренда за ринковими цінами, поповнила б бюджет на 6 млн. грн. «Економічного сенсу існування такого держпідприємства немає і це типова ситуація. Вихід один — передати землю тим, хто на ній реально працює. Якщо фермер бере її в оренду, нехай робить це легально та сплачує податки», — підкреслив аналітик.

Загалом Мінагрополітики підпорядковано 571 ДП. Серед них формально діючих лише 96, а прибуткових — 20. У стані банкрутства або ліквідації перебувають 154 державних підприємств. Вартість ще 100 компаній менше 100 тис грн. У той же час 177 аграрних держкомпаній заборонені до приватизації, з них 18 розташовані на території АР Крим. Для відновлення виробництва та залучення інвестицій в агропромисловий комплекс Міністерство ініціювало приватизацію неефективних активів, у тому числі шляхом розпаювання.